Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy zaprosiły mieszkańców do udziału w obchodach 500-lecia systemu wodociągowego w Bydgoszczy. W środę 29 listopada w Hali Pomp Muzeum Wodociągów MWiK przy ul. Gdańskiej można było posłuchać wykładów na temat rozwoju infrastruktury wodociągowej w mieście na przestrzeni pięciu minionych stuleci, była projekcja filmu oraz prezentacja książki.
Jubileuszowe uroczystości Muzeum Wodociągów
Gości powitał Stanisław Drzewiecki, prezes zarządu MWiK w Bydgoszczy. Następnie odbyła się część wykładowa. Dr Wojciech Siwiak mówił o gospodarowaniu wodą w średniowiecznej i nowożytnej Bydgoszczy, opowiadał m.in. o dawnych studniach, latrynach i drewnianych wodociągach. Dr hab. Wojciech Ślusarczyk wygłosił wykład o nowożytnych standardach higienicznych w Bydgoszczy. Były one odmienne od postaw względem mycia ciała w epoce średniowiecza. Różniły się też od podejścia ukształtowanego w drugiej poł. XIX w., które można uznać za nasze, współczesne. Katastrofa dżumy w połowie lat 40. XIV w. spowodowała lęk przed wodą. Ówcześni medycy twierdzili, że wektorem chorób epidemicznych są miazmaty, czyli zanieczyszczone, cuchnące powietrze. Miało ono wnikać do organizmów m.in. przez pory w skórze, a mycie ciała wodą miało rzekomo torować drogę miazmatom. Opracowano skomplikowane techniki mycia na sucho, m.in. za pomocą bielizny. W Bydgoszczy, podobnie jak na pozostałych ziemiach polskich, odwrót od wody był wolniejszy niż w Europie Zachodniej. Zbiegł się z upadkiem nowożytnej infrastruktury wodociągowej.
Uczestnicy obchodów obejrzeli też kilkunastominutowy film. Była to opowieść o najważniejszym wydarzeniom na przestrzeni ostatnich 500 lat, które miały wpływ na powstanie i rozwój systemu zaopatrzenia w wodę w mieście. Film przybliżył m.in. informacje na temat dawnego drewnianego wodociągu, pokazał eksponaty ze zbiorów Muzeum Wodociągów MWiK, zabrał widzów w podróż po współczesnej infrastrukturze bydgoskiego systemu zaopatrzenia w wodę.
Ostatnim punktem środowego wydarzenia była prezentacja albumu „Zbiory Muzeum Wodociągów MWiK”. W kolekcji tej instytucji znajduje się ponad 1400 eksponatów. W jubileuszowym wydawnictwie ukazano 150 najciekawszych artefaktów.
500 lat systemu wodociągowego w Bydgoszczy
W 1523 roku król Zygmunt Stary wystawił dokument zezwalający na założenie w mieście wodociągu.
- Jak podają źródła historyczne, wodę czerpano z Brdy, w okolicy dzisiejszej Wyspy Młyńskiej. I choć ta pierwsza instalacja nie spełniała oczekiwań mieszkańców, właśnie ona zapoczątkowała trwający 5 wieków bogaty rozwój systemu zaopatrzenia w wodę w mieście - mówi Marek Jankowiak, rzecznik MWiK w Bydgoszczy.
W 1541 roku bydgoscy rajcy miejscy zawarli kontrakt z Walentym z Bochni dotyczący budowy nowego systemu wodociągowego, który miał pobierać wodę ze strumienia, w miejscu zwanym dzisiaj Doliną Pięciu Stawów. Zbudowana wówczas infrastruktura funkcjonowała do początku XIX wieku. Wówczas w wyniku zubożenia miasta, drewniany system wodociągowy z powodu braku remontów przestał działać. Mieszkańcy Bydgoszczy musieli czerpać wodę z płytkich studni ujmujących wodę z wód gruntowych.
W 1900 r. uruchomiono nowoczesny system zaopatrzenia w wodę - stację wodociągową w Lesie Gdańskim i wieżę ciśnień przy obecnej ul. Filareckiej. W kolejnych latach rozbudowywano stację wodociągową. W 1937 r. otwarta została zelektryfikowana hala pomp. W 1962 r. zaczęła działać nowa stacja wodociągowa na Czyżkówku, pobierająca wodę z Brdy. W 1992 r. powołano spółkę Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy. Obecnie sieć wodociągowa Bydgoszczy liczy ponad 1000 km.
