Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Co się będzie działo w Bydgoszczy?

OPRAC.:
Mikołaj Romanowski
Mikołaj Romanowski
1 sierpnia 2020 przypada 76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Punktualnie o godzinie 17 z tej okazji zawyją syreny.
1 sierpnia 2020 przypada 76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Punktualnie o godzinie 17 z tej okazji zawyją syreny. Paweł Lacheta, zdj. ilustracyjne
1 sierpnia tradycyjnie o godzinie 17 - w godzinę "W" - zawyją syreny. Co z okazji 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego dziać się będzie w Bydgoszczy? Sprawdź poniżej.

1 sierpnia Bydgoszcz uczci pamięć warszawskich powstańców

O obchodach 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego informuje bydgoski ratusz. Jak czytamy na stronie bydgoskiego Urzędu Miasta, w tym roku, wyjątkowo, obchody 1 sierpnia będą bardziej symboliczne – prezydent Rafał Bruski złoży kwiaty pod pomnikiem Powstania u zbiegu ulic Gdańskiej i Czerkaskiej, a o 17:00 w całym mieście zawyją syreny. Od godz. 16:45 na Starym Rynku, w ramach akcji "Bydgoszcz pamięta", rozpocznie się inscenizacja historyczna połączona z koncertem kapeli podwórkowej Ferajna Bydgoska. W obchodach weźmie udział Wojsko Polskie i przedstawiciele środowisk harcerskich.

Zobacz również:

Co jeszcze będzie się działo 1 sierpnia w Bydgoszczy?

Zrzeszenie Harcerskie Piąta.PL przyozdobi bydgoskie pomniki i tablice biało-czerwonymi kokardami z napisem “1944 Pamiętamy”. Wstęgi pojawią się m.in. na:

  • Tablicy pamiątkowej na cmentarzu komunalnym przy ul. Kcyńskiej,
  • Pomniku Powstania Warszawskiego na skwerze przy ul. Gdańskiej/Czerkaskiej,
  • Pomniku Walki i Męczeństwa na Starym Rynku,
  • Tablicy harcerzy na Cmentarzu Bohaterów,
  • Krzyżu Powstańczym na Zbożowym Rynku,
  • Obelisku przy ul. Szpitalnej przy kościele Polskich Braci Męczenników, poświęconym harcerzom – ofiarom II wojny światowej,
  • Obelisku przy ul. Szarych Szeregów, upamiętniającym harcerzy – ofiary II wojny światowej.

Kiedy usłyszymy dźwięk syreny, warto się na chwilę zatrzymać i minutą ciszy oddać cześć powstańcom, którzy w 1944 roku walczyli o wolną Polskę.

Zobacz również:

Pamiętacie stary Dworzec PKP, budujące się miasto, hotel Orbis, księgarnię Współczesną, dawne tramwaje na Dworcowej, które jeździły aż do obecnej Gdańskiej (kiedyś Aleje 1 Maja), małe i duże fiaty, wartburgi, warszawy i moskwicze na bydgoskich ulicach? Zobaczcie zdjęcia dawnej Bydgoszczy!Zdjęcia pochodzą z filmiku, jaki na portalu YouTube zamieścił użytkownik TheIrek77. Te kadry, jak i więcej zdjęć do obejrzenia na portalu YT:

Bydgoszcz na zdjęciach z dawnych lat. Zobaczcie, jak miasto ...

Jak przebiegało powstanie?

76 lat temu, we wtorek 1 sierpnia 1944 r., punktualnie o godzinie 17.00 rozpoczęło się Powstanie Warszawskie. Decyzja o powstaniu zbrojnym przeciwko hitlerowskiemu najeźdźcy zapadła dzień wcześniej, 31 lipca 1944 roku, podczas popołudniowej odprawy Komendy Głównej Armii Krajowej (KG AK) przeprowadzonej w lokalu przy ul. Pańskiej 67, po przekazaniu przez komendanta okręgu warszawskiego Antoniego Chruściela ps. „Monter” nieprawdziwej informacji o przełamaniu przez wojska radzieckie niemieckiej obrony na przedpolu Pragi, Tadeusz Komorowski ps. „Bór” wydał mu ok. godz. 17.45 ustny rozkaz o rozpoczęciu akcji „Burza” w Warszawie 1 sierpnia 1944 o godz. 17.00. Rozkaz został wydany na wniosek „Montera” w obecności i za zgodą wezwanego pilnie na odprawę Delegata Rządu na Kraj Jana Stanisława Jankowskiego po naradzie z Zastępcą Dowódcy Tadeuszem Pełczyńskim ps. „Grzegorz” i Szefem Sztabu Leopoldem Okulickim ps. „Kobra”.

Oddziały powstańcze przez 63 dni prowadziły samotną walkę z przeważającymi siłami niemieckimi, zakończoną kapitulacją 3 października 1944 roku.

W trakcie dwumiesięcznych walk straty wojsk polskich wyniosły ok. 16 tys. zabitych i zaginionych, 20 tys. rannych i 15 tys. wziętych do niewoli. W wyniku nalotów, ostrzału artyleryjskiego, ciężkich warunków bytowych oraz masakr urządzanych przez oddziały niemieckie zginęło od 150 tys. do 200 tys. cywilnych mieszkańców stolicy. Na skutek walk powstańczych oraz systematycznego wyburzania miasta przez Niemców uległa zniszczeniu większość zabudowy lewobrzeżnej Warszawy, w tym setki bezcennych zabytków oraz obiektów o dużej wartości kulturalnej i duchowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera