600 plus dla pracujących i 400 plus dla niepracujących - to propozycja ekonomisty. Będą zmiany? [19.08.2019 roku]

jsZaktualizowano 

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
600 plus dla pracujących i 400 plus dla niepracujących – takie rozwiązanie zaproponował główny ekonomista banku Pekao SA. Jego zdaniem 500 plus rozdawane wszystkim po równo, i tym pracującym, i tym niepracującym, osłabia motywację do znalezienia zatrudnienia. Wielu rodziców zrezygnowało z pracy zarobkowej całkowicie po otrzymaniu wsparcia finansowego od państwa. Czy pomysł Marcina Mrowca się przyjmie?

600 plus dla pracujących i 400 plus dla niepracujących – ta zmiana może pomóc pracodawcom

Marcin Mrowiec, główny ekonomista banku Pekao SA uważa, że wsparcie od państwa w postaci 500 plus doprowadza do unikania pracy:

Marcin Mrowiec dla Businessinsider: Można by zmodyfikować program 500 plus w kierunku promowania beneficjentów programu, którzy pracują. Np. 600 plus dla pracujących, 400 plus dla niepracujących. Może z wyjątkiem matek, które mają troje i więcej małych dzieci.

Zdaniem ekonomisty, aktualne rozwiązania prawne nie sprzyjają poszukiwaniom pracy. Oprócz rodziców, osobami, które nagminnie rezygnują z jakiegokolwiek zatrudnienia, są osoby niepełnosprawne.

Marcin Mrowiec: Teraz system podatkowo-składkowy wspierający te osoby wytwarza bodźce utrzymujące je poza rynkiem pracy. Te osoby nie zawsze mają wysokie kwalifikacje, a gdyby zaczęły pracować, uzyskując niewysokie zarobki, równocześnie tracą prawa do dodatków socjalnych. Często nie opłaca im się więc podejmować pracy.

TOP 25 najlepszych miejsc pracy w Europie. Chcesz tutaj prac...

500 plus do podziału? „Trzeba zachęcać do aktywności zawodowej”

Zdaniem ekonomisty pat, w którym znajduje się sporo osób bezrobotnych w Polsce, wynika z przepisów, które nie przystają do rzeczywistości.

  1. Na polskim rynku pracy obciążenia związane z zatrudnieniem są wysokie dla wszystkich – osoby, które mogą liczyć na najniższe wynagrodzenie, często z niego rezygnują, ponieważ nie jest to dla nich opłacalne.
  2. Osoby pobierające różnorakie świadczenia obawiają się ich utraty w przypadku rozpoczęcia pracy zarobkowej.
  3. Wysokość świadczeń i wysokość najniższego wynagrodzenia często są zbliżone do siebie.

Marcin Mrowiec podkreśla, że Słowacy kilka lat temu zaczęli stosować ujemny podatek dochodowy (dopłacanie do bardzo niskich dochodów). Dzięki temu sporo bezrobotnych chciało znaleźć pracę.

Według ekonomisty, budowany przez 3 dekady system, na którym opiera się polski rynek pracy, powinien być dokładnie zbadany:

Brakuje nam rąk do pracy i musimy się upewnić, czy nasz system skłania ludzi do pracowania, a nie wzmacnia w nich tendencje, aby nie pracować, albo żeby pracować w szarej strefie.

Trwa głosowanie...

Popierasz obecne zmiany w programie 500 Plus?

Materiał oryginalny: 600 plus dla pracujących i 400 plus dla niepracujących - to propozycja ekonomisty. Będą zmiany? [19.08.2019 roku] - Gazeta Pomorska

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1,879

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

P
PiSda

Ja biorem 500 tak jak muj szfagier i my oba glosujem na PiS bo oni pieniaszki dajo i fajno jest w ogule.

M
Momo
2019-08-19T19:39:36 02:00, biedota emerytalna:

emeryci wyjdźmy na ulicę, nie dajmy się zagłodzić za naszą wieloletnią pracę dla tego kraju, bo pis nas okrada z naszych pieniędzy dając plusy. I tak jak nas nie zagłodzą to przynajmniej zginiemy w walce o nasze dobro za wieloletnią pracę.

Najsmieszniejsze jest to ze jezeli jestes emerytem dluzej niz trzy lata to juz przejadles swoja emeryture...teraz na Ciebie pracuja mlodsi.

D
Dość pasożytów

Ogolnie,to popieram jedną zasade.Taką,ktora jest spolecznie sprawiedliwa...ZROBIŁEŚ DZIECKO...TO TERAZ ZAPIERDALAJ ZEBY JE UTRZYMAĆ A NIE LICZYSZ,ŻE INNI JE UTRZYMAJĄ.NIE MASZ UMIARU W ROBIENIU DZIECI?TO ZAPERDALAJ NA DWA,TRZY ETATY .

G
Gość
2019-08-19T17:42:25 02:00, Renciści:

Zagłosujemy na PSL bo zniosą podatek od rent i emerytur. Nie chcemy łaski z 1 procenta. Brawo PSL.!

2019-08-19T18:14:35 02:00, Gość:

Tak glupi obiecuje a madry sie raduje i tyle w temacie

2019-08-19T18:44:35 02:00, emerytka:

ty pustaku Kosiniak Kamysz jest autorem podwyzszenia wieku emeytalnego i kradzieźy kasy zOFFE za czasow rzadow z PO.Oni juz wuele lat sa przy korycie i nic dla nikogo nie zrobili dobrego to teraz ci cos zeobią?! Jeszcze ci podniosa ten podatek pusty lbie!!! Obiecują nie 1 raz !!!

2019-08-19T19:37:11 02:00, dociera idioci:

no to niech teraz co są przy korycie oddadzą to co nam zajebali a nie dają plusy za leżenie do góry dupą i rozmnażanie się

2019-08-19T19:48:12 02:00, Yeti:

Twoja matka tez krowa.rozplodowa co za pieprzony narod zacofany wszedzie w cywilozowanych krajach jest taki socjal a wy macie problen pieprzone polaczki mady z dupy by wyjedli gdyby to spowodowalo ze sasiad mniej dostanie tepe lby wasi rodzice to patole dopiero

Brawo popieram

Y
Yeti
2019-08-19T17:42:25 02:00, Renciści:

Zagłosujemy na PSL bo zniosą podatek od rent i emerytur. Nie chcemy łaski z 1 procenta. Brawo PSL.!

2019-08-19T18:14:35 02:00, Gość:

Tak glupi obiecuje a madry sie raduje i tyle w temacie

2019-08-19T18:44:35 02:00, emerytka:

ty pustaku Kosiniak Kamysz jest autorem podwyzszenia wieku emeytalnego i kradzieźy kasy zOFFE za czasow rzadow z PO.Oni juz wuele lat sa przy korycie i nic dla nikogo nie zrobili dobrego to teraz ci cos zeobią?! Jeszcze ci podniosa ten podatek pusty lbie!!! Obiecują nie 1 raz !!!

2019-08-19T19:37:11 02:00, dociera idioci:

no to niech teraz co są przy korycie oddadzą to co nam zajebali a nie dają plusy za leżenie do góry dupą i rozmnażanie się

Twoja matka tez krowa.rozplodowa co za pieprzony narod zacofany wszedzie w cywilozowanych krajach jest taki socjal a wy macie problen pieprzone polaczki mady z dupy by wyjedli gdyby to spowodowalo ze sasiad mniej dostanie tepe lby wasi rodzice to patole dopiero

b
biedota emerytalna

emeryci wyjdźmy na ulicę, nie dajmy się zagłodzić za naszą wieloletnią pracę dla tego kraju, bo pis nas okrada z naszych pieniędzy dając plusy. I tak jak nas nie zagłodzą to przynajmniej zginiemy w walce o nasze dobro za wieloletnią pracę.

G
Gość

Popieram

d
dociera idioci
2019-08-19T17:42:25 02:00, Renciści:

Zagłosujemy na PSL bo zniosą podatek od rent i emerytur. Nie chcemy łaski z 1 procenta. Brawo PSL.!

2019-08-19T18:14:35 02:00, Gość:

Tak glupi obiecuje a madry sie raduje i tyle w temacie

2019-08-19T18:44:35 02:00, emerytka:

ty pustaku Kosiniak Kamysz jest autorem podwyzszenia wieku emeytalnego i kradzieźy kasy zOFFE za czasow rzadow z PO.Oni juz wuele lat sa przy korycie i nic dla nikogo nie zrobili dobrego to teraz ci cos zeobią?! Jeszcze ci podniosa ten podatek pusty lbie!!! Obiecują nie 1 raz !!!

no to niech teraz co są przy korycie oddadzą to co nam zajebali a nie dają plusy za leżenie do góry dupą i rozmnażanie się

z
zabrać 500 plus
2019-08-19T18:02:26 02:00, sort65:

Ty ekonomista? ja już się motywuje 45 lat i jeszcze przez następne 5 lat ,jak dożyję ??? dlatego że pis zabrał szkodliwe wypracowane w PRLu.

2019-08-19T18:51:38 02:00, kaja:

to kiedy do szkoły chodzileś?widac wcale!!!I nie PIS ci gląbie zabrał tylko wszystko pozabierała PO-PSL-SLD!!Ale skoro jestes analfabetą to jakie rt mozesz miec info haha

e, a ty wyuczony głąbie cholerny miałbyś trochę szacunku do starszych ludzi, od wuja ciebie te twoje stare wychowały, zabrać 500 plus i kopa w dupę do pracy,

G
Gość

Niech podwyższą najniższą z 1600 na 3000 tys.zl to każdy pójdzie do pracy i nie będzie problemu z 500 .A tak za tą najniższą to tylko tyłek wytrzeć.

k
kaja
2019-08-19T18:02:26 02:00, sort65:

Ty ekonomista? ja już się motywuje 45 lat i jeszcze przez następne 5 lat ,jak dożyję ??? dlatego że pis zabrał szkodliwe wypracowane w PRLu.

to kiedy do szkoły chodzileś?widac wcale!!!I nie PIS ci gląbie zabrał tylko wszystko pozabierała PO-PSL-SLD!!Ale skoro jestes analfabetą to jakie rt mozesz miec info haha

K
Kama
2019-08-19T16:59:11 02:00, Gość:

Ludzie ci co piszą że zły jestem ten Program,że same bez pomocy wychowany dzieci itp.Ciekawe czy niktoś z nich lub ich dzieci nie korzystają z tego programu ?Chyba że ich nie mają to ci lepiej niech się nie wypowiadają bo to żenada.

2019-08-19T18:10:35 02:00, Gość:

A dlaczego mają się nie wypowiadać ci co nie mają? Oni też się składają na twoje 500 plus

twoj wpis swiadczy o tym ze nie masz dzieci!!Tylko tacy dra ryje!!!Wiekszosc ludzi mialo kilkoro dzieci zanim dostali 500plus wy barany!!!Caly swiat chwali PIS za programy społeczne,tylko Polak Polakowi wilkiem!!!Jestescie poprostu ohydni wy zwoleninnicy chorej opozycji i komuchów!!!

e
emerytka
2019-08-19T17:42:25 02:00, Renciści:

Zagłosujemy na PSL bo zniosą podatek od rent i emerytur. Nie chcemy łaski z 1 procenta. Brawo PSL.!

2019-08-19T18:14:35 02:00, Gość:

Tak glupi obiecuje a madry sie raduje i tyle w temacie

ty pustaku Kosiniak Kamysz jest autorem podwyzszenia wieku emeytalnego i kradzieźy kasy zOFFE za czasow rzadow z PO.Oni juz wuele lat sa przy korycie i nic dla nikogo nie zrobili dobrego to teraz ci cos zeobią?! Jeszcze ci podniosa ten podatek pusty lbie!!! Obiecują nie 1 raz !!!

G
Gość

Świetny pomysł! 700-300 bym proponował tym bardziej!

G
Gość
2019-08-19T17:26:06 02:00, Rada:

Dodatek w formie 500 zl na dziecko tylko w formie tzw.rodzinnego do poborow zasadniczych i skończy sie lenistwo,pijaństwo .P:acić tylko pracującym.Przestaną mówić ,że niech ,,głupcy pracują."

Nie bedzie nocnych biesiad bo rano trzeba jechać do pracy trzeżwym.

2019-08-19T17:45:02 02:00, Gość:

Popieram

Prawda

Dodaj ogłoszenie