Zobacz wideo: Ile zarabiają Polacy w mikrofirmach?
60 milionów złotych otrzyma ojciec Tadeusz Rydzyk z budżetu państwa. Pieniądze mają zostać przeznaczone na Muzeum „Pamięć i Tożsamość”, które według założeń powinno rozpocząć działalność jeszcze w tym roku. Budową instytucji zajmuje się Fundacja Lux Veritatis, założona przez ojca Rydzyka.
W reakcji na tę informację, prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski wysłał pismo do Piotra Glińskiego - wiceprezesa Rady Ministrów, ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu.
"W związku z informacją o wsparciu z budżetu państwa kwotą 60 mln zł opracowania założeń i kompleksowej realizacji wystawy stałej do Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. Św. Jana Pawła II w Toruniu utworzonego na podstawie umowy z Fundacją Lux Veritatis zarządzanej m.in. przez Ojca Tadeusza Rydzyka, zwracam się do Pana Premiera z prośbą o adekwatne wsparcie dla utworzonej w Bydgoszczy w 2019 roku instytucji Park Kultury wraz z propozycją współprowadzenia tej instytucji" - pisze Rafał Bruski.
Dalej w liście czytamy: "Obiekt Parku Kultury znajduje się w najatrakcyjniejszej części miasta - na Wyspie Młyńskiej. W ramach koncepcji jego zagospodarowania przewiduje się m.in. przestrzenie dotyczące m.in.: ludzkiego mózgu, przemysłowego dziedzictwa, znaczenia wody dla życia człowieka, a także techniki z uwzględnieniem roli wybitnego polskiego kryptologa Mariana Rejewskiego. Proces wyposażania obiektu i dostępne na ten cel środki będą miały kluczowe znaczenie dla wypełnienia najwyższej jakości treścią tego wyjątkowego miejsca. Niewątpliwie udział rządu, we współprowadzeniu instytucji kultury, ten proces zdecydowanie by przyspieszył i ułatwił stworzenie wyjątkowego miejsca na mapie polskiej i europejskiej kultury. Szanowny Panie Premierze, liczę, tym razem na przychylne ustosunkowanie się do mojej prośby. Sformułowanie „tym razem” wynika z faktu odmowy spełnienia prośby dotyczącej współfinansowania ze środków budżetu państwa budowy w Bydgoszczy Centrum Camerimage wyrażonej w przesłanym do Pana Premiera piśmie z dnia 22 grudnia 2015".
Rafał Bruski zwraca w liście uwagę, że "Bydgoszcz od kilku lat konsekwentnie realizuje największy w powojennej historii miasta program rozwoju infrastruktury służącej kulturze". Informuje, że przeprowadzono m.in.:
- rewitalizację Młynu Rothera (ponad 100 mln zł),
- odbudowę Teatru Kameralnego (ok. 30 mln zł),
- rozbudowę Muzeum Okręgowego (ok. 30 mln zł),
- w 2021 r. rozpocznie się modernizacja Teatru Polskiego (ok. 30 mln zł),
- w 2021 r. rozpocznie się budowa IV kręgu Opery Nova (współfinansowana z samorządem województwa - ok. 50 mln zł).
Prezydent Bydgoszczy dodaje, że program inwestycyjny jest finansowany głównie ze środków własnych miasta oraz z funduszy unijnych, pozyskiwanych z Regionalnego Programu Operacyjnego i Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Informację o wysłaniu prośby do Piotra Glińskiego, prezydent Bydgoszczy zamieścił na swoim profilu w mediach społecznościowych. W poście odniósł się do finansowania Fundacji Ojca Tadeusza Rydzyka i stwierdził: "Chcemy być równo traktowani".
Park Kultury to instytucja, która powołana została przez Miasto Bydgoszcz w 2019 roku, aby wypełnić życiem gmach Młynów Rothera na Wyspie Młyńskiej. Park Kultury w Bydgoszczy już prowadzi swoją działalność, a na czas prac rewitalizacyjnych w Młynach Rothera siedziba Parku Kultury mieści się w coworkingu Starówka Office, przy ul. Długiej 16. W czerwcu 2121 roku w odrestaurowanych Młynach Rothera ma być udostępniona pierwsza atrakcja - taras z fontanną.
Więcej o Parku Kultury w Bydgoszczy można przeczytać w naszych artykułach:
Polecamy
Informacje na temat działalności Parku Kultury oraz tego, co dzieje się obecnie w Młynach pothera znajdują się na stronie internetowej www.mlynyrothera.pl a także na www.facebook.com/MlynyRothera.
