Sanitarny odstrzał dzików ma być prowadzony na obszarze zagrożonym wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń (ASF). Zaliczono do niego 19 powiatów w województwie kujawsko-pomorskim. W rozporządzeniu, podpisanym przez wojewodę Mikołaja Bogdanowicza 7 września czytamy, że odstrzał ma być zrealizowany do 30 kwietnia 2023 roku.
Rozporządzenie określa liczbę dzików przeznaczonych do odstrzału w poszczególnych obwodach łowieckich. W sumie zakłada ono odstrzał 5609 dzików. Najwięcej - 126 - w Nadleśnictwie Miradz w powiecie mogileńskim, 101 dzików w Nadleśnictwie Runowo w powiecie sępoleńskim, 92 dziki w Dolinie Osy w powiecie grudziądzkim. Na pięciu obszarach do odstrzału jest po jednym dziku: w powiecie bydgoskim, chełmińskim, sępoleńskim i w dwóch obwodach łowieckich w powiecie inowrocławskim.
W razie trudności z wykonaniem odstrzału łowczy mają je zgłaszać niezwłocznie inspekcji weterynaryjnej i wtedy „zostaną uruchomione doraźne zgrupowania zadaniowe sformowane z policjantów, funkcjonariuszy Straży Granicznej lub Państwowej Straży Pożarnej, który posiadają uprawnienia do polowania”.
Nowe ogniska w zachodniopomorskim
Rozporządzenie wojewody zbiega się z podjęciem szczególnych środków zwalczania ASF, które 2 września br. ustanowiła Komisja Europejska. - Od czasu przyjęcia rozporządzenia wykonawczego 2022/1413 (z 19 sierpnia 2022 – przyp. red.) wystąpiły nowe ogniska afrykańskiego pomoru świń u świń utrzymywanych na Litwie i Łotwie, a także nowe ogniska afrykańskiego pomoru świń u dzikich świń w województwie zachodniopomorskim w Polsce. Ponadto ogólna sytuacja epidemiologiczna w zakresie afrykańskiego pomoru świń we Włoszech nie uległa poprawie – wyjaśnia KE.
Dlatego KE podniosła poziom ryzyka wystąpienia ASF na wielu obszarach w Europie, w tym w województwie kujawsko-pomorskim w powiatach: rypińskim brodnickim, grudziądzkim, powiecie miejskim Grudziądz i powiecie wąbrzeskim.
Trzeba zgłosić, jeśli znajdziemy padłego dzika
Od 1 czerwca do 30 lipca 2022 r. Polsce stwierdzono 13 ognisk ASF: siedem w Wielkopolsce, po dwa w województwach zachodniopomorskim i dolnośląskim oraz po jednym w woj. lubuskim i warmińsko-mazurskim.
Trwa sezon grzybowy i może się zdarzyć, że ktoś trafi na padłego dzika. Główny Inspektorat Weterynarii zaleca w takiej sytuacji powstrzymanie się od dotykania zwłok zwierzęcia. GIW apeluje o oznakowanie miejsca, żeby służby mogły łatwo je odnaleźć. Można to zgłosić do powiatowego lekarza weterynarii lub najbliższej lecznicy weterynaryjnej, straży miejskiej, miejscowego koła łowieckiego, starosty, burmistrza, wójta. Osoba, która przebywała w pobliżu padłego dzika przez 72 godziny po tym fakcie nie powinna wchodzić do miejsc, w których utrzymywane są świnie.
Afrykański pomór świń to choroba wirusowa, zakażenie przebiega powoli, ale obejmuje znaczny odsetek zwierząt w stadzie i śmiertelność sięga stu procent. Został stwierdzony w Polsce po raz pierwszy u dzików w lutym 2014 r. (powiat sokólski, województwo podlaskie). Choroba ta nie stwarza zagrożenia dla zdrowia ludzi.
