[break]
Zgodnie z założeniami rządowego Programu „Rodzina 500 plus” rodzice lub opiekunowie, którzy złożą wnioski o przyznanie świadczenia wychowawczego na dzieci do końca czerwca, nabędą prawo do wyrównania zasiłku za trzy miesiące, czyli od kwietnia br.
500 Plus. Brakuje 8 tys. wniosków
W Bydgoszczy oszacowano, że do urzędu miasta powinno wpłynąć około 28 tysięcy wniosków o przyznanie świadczenia na wychowanie dzieci.
- W piątek, 24 czerwca do końca dnia złożono 20.056 wnioski. Liczba wydanych decyzji i wypłat przekroczyła 12.100 - informuje Anna Strzelczyk-Frydrych z biura obsługi mediów i komunikacji społecznej UMB.
Z powyższych danych wynika, że ok. 8 tys. osób podań o przyznanie świadczenia jeszcze nie złożyło. Po to, by ułatwić im wypełnienie druków i złożenie wniosków UMB rozszerzył liczbę punków, w których można to zrobić.
- W ostatnim tygodniu czerwca, od 27 do 30, wnioski o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego dodatkowo będzie można składać w placówkach szkolnych prowadzonych przez miasto Bydgoszcz, w tych samych, w których były przyjmowane przez cały kwiecień - informuje Anna Strzelczyk-Frydrych. - Tym razem jednak wnioski można składać w godzinach pracy szkoły.
Lista szkół została opublikowana na stronach internetowych Urzędu Miasta Bydgoszczy, wykaz znajduje się pod adresem: www.bydgoszcz.pl/binary/Wykaz%20szk%C3%B3%C5%82_tcm29-220244.pdf
Odmowa wypłaty
Nie wszyscy, którzy złożyli już dokumenty, skorzystają z pieniędzy Programu „Rodzina 500 plus”. Niektórzy rodzice przebywających w Bydgoskim Zespole Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych dzieci nie otrzymają ani pieniędzy, ani pomocy rzeczowej, chociaż zwrócili się do sądu o przywrócenie pełnej opieki.
Większość odmów dotyczy rodziców, którzy są uzależnieni od alkoholu i którzy nie podjęli terapii. - Krzysztof Jankowski
- W kilku przypadkach sądy podjęły już decyzję, dzieci zostaną w naszych placówkach - wyjaśnia Krzysztof Jankowski, dyrektor BZPOW. - W kilku innych sprawach czekamy na decyzje sądu. Większość odmów dotyczy rodziców, którzy są uzależnieni od alkoholu i którzy nie podjęli terapii.
500 Plus. Regionalne statystyki
W województwie kujawsko-pomorskim odmówiono wypłaty gotówki w 20 przypadkach (dane z 137 gmin na 144 gminy).
- Na podstawie informacji uzyskanych od realizatorów programu bezpośrednią przyczyną przyznania świadczenia wychowawczego w formie rzeczowej lub w formie usług, w przypadkach stwierdzenia marnotrawieniem pomocy lub wydatkowania jej niezgodnie z celem było nadużywanie alkoholu przez rodziców wychowujących dzieci - twierdzi Adrian Mól, rzecznik wojewody.
- Tylko w jednym przypadku powodem przyznania świadczenia wychowawczego w formie rzeczowej była bezradność matki w sprawach opiekuńczo-wychowawczych (rodzina korzysta ze wsparcia asystenta rodzinnego).
Warto przypomnieć, że druki wniosków oraz szczegóły rządowego programu Rodzina „500 plus” odnaleźć można m.in. na stronach Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej(http://www.mpips.gov.pl/).
