Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

29 maja „Waleczne Dzieciaki" pobiegną z przeszkodami nad Kanałem Bydgoskim

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Zabytkowa śluza przy ulicy Wrocławskiej na starym kanale w Bydgoszczy
Zabytkowa śluza przy ulicy Wrocławskiej na starym kanale w Bydgoszczy Fot. Marek Weckwerth
29 maja nad starym Kanałem Bydgoskim odbędzie się impreza, której patronują "Wody Polskie" - to przedsięwzięcie pod nazwą „Waleczne Dzieciaki – Kanał Bydgoski – Bieg z przeszkodami dla dzieci”. Skierowane jest do wszystkich dzieci ceniących ruch, bieganie i dobrą zabawę.

Zobacz wideo: Sezon żeglugowy w Bydgoszczy otwarty!

Start imprezy nastąpi 29 maja o godz. 11.00 w parku przy V śluzie, czyli w pobliżu Czarnej Drogi. Zakończenie planowane jest na godz. 16.00.

Budowę Kanały Bydgoskiego ukończono w czasach pruskich, dokładnie w 1774 roku (rozpoczęto rok wcześniej). Kanał Bydgoski miał wówczas długość 26,77 km, łączył Bydgoszcz z Nakłem, scalał dorzecza Wisły i Odry (poprzez ich dopływy). I tak jest do dziś, choć stary odcinek kanału na terenie Bydgoszczy wyłączony jest z użytku. Przed wybuchem I wojny światowej wybudowany nowy odcinek i szlak wodny skrócił się do 24,1 km.

To też może Cię zainteresować

Jak przypomina Edyta Rynkiewicz, rzecznik Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Bydgoszczy, rola kanału w spławianiu drewna z zależnego od Rosji Królestwa Kongresowego do królestwa Prus, a potem cesarstwa niemieckiego była ogromna. Rozwijał się na nim handel i przemysł – drzewny, maszynowy, meblarski. Tworzące się w jego sąsiedztwie restauracje i miejsca rozrywki w latach 40. XIX wieku wpłynęły na rozwój i rozkwit życia towarzyskiego w obrębie terenów podmiejskich, jak i w samej Bydgoszczy.

Na szlaku zabytków hydrotechniki

Dziś, poza rezerwatami przyrody znajdującymi się na obszarach chronionych programem Natura 2000, natkniemy się tu także na zabytki hydrotechniczne – jazy, śluzy, mosty, wodowskazy. Planty nad Kanałem Bydgoskim kuszą trzema zabytkowymi śluzami („Wrocławska”, „Czarna Droga”, „Bronikowskiego”), licznymi pomnikami przyrody, ścieżkami rowerowymi, placami zabaw.

To też może Cię zainteresować

- Jeśli ktoś czuje niedosyt, niechaj nie narzeka, lecz odwiedzi Muzeum Kanału Bydgoskiego! Jego misją jest „ocalanie od zapomnienia”, promowanie Bydgoskiego Węzła Wodnego, a nade wszystko, umacnianie wizerunku wodnej Bydgoszczy - zachęca Edyta Rynkiewicz.

Kanał Bydgoski to:

  • śródlądowy szlak wodny, stanowiący część połączenia wodnego Wisła – Odra o długości 24,1 km (od km 14,8 do 38,9), zaliczony do II klasy drogi wodnej;
  • posiada 6 zabytkowych śluz żeglugowych (Okole, Czyżkówko, Prądy, Osowa Góra, Józefinki, Nakło Wschód);
  • jest dwustopniowy, jego szczytowe stanowisko zasilane wodami Kanału Górnonoteckiego zawiera się pomiędzy śluzami Osowa Góra i Józefinki;
  • jego trasa wiedzie przez wschodnią część szerokiej Pradoliny Toruńsko-Eberswaldzkiej, Kotlinę Toruńską;
  • odcinki nasypowe kanału wykonano w postaci obustronnych grobli gliniastych z ubezpieczeniem skarp opaską faszynową. Brzegi kanału przebiegające w wykopie ubezpieczone są płytą potulicką, ścianką palisadową drewnianą i narzutem kamiennym;
  • w roku 2005 wpisany do rejestru zabytków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: 29 maja „Waleczne Dzieciaki" pobiegną z przeszkodami nad Kanałem Bydgoskim - Gazeta Pomorska