Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

2,5 tysiąca złotych - tyle wyniosła nagroda dla najlepszego zapaśnika [Kalendarium bydgoskie 7.09]

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
Maciej Urbanowski, zdjęcie ilustracyjne
Zobacz, co ważnego i ciekawego wydarzyło się 7 lipca w Bydgoszczy. [BYDGOSZCZ, KALENDARIUM, 9 LIPCA]

9 lipca 1766 roku opracowany przez Franciszka Czakiego, kartografa królewskiego, kapitana artylerii i inżyniera projekt budowy Kanału Bydgoskiego został przedstawiony na posiedzeniu Komisji Skarbu Koronnego w Warszawie. W 1768 roku projekt został zaprezentowany na posiedzeniu Sejmu.

Tak bydgoski Dworzec Główny zmieniał się na przestrzeni lat. Oto kilka fotografii z dawniejszych i nie tak odległych czasów.

Bydgoszcz Główna - dawniej i dziś [zobacz zdjęcia]

9 lipca 1854 roku w domu na Wilczaku urodził się Franciszek Witecki, mistrz krawiecki, polski działacz społeczny i narodowy, założyciel i długoletni prezes Towarzystwa Śpiewu „Halka” w Bydgoszczy. Zmarł w 1922 roku.

9 lipca 1931 roku zakończył się trwający przez kilka tygodni turniej zapaśniczy w ogrodzie Patzera. W finale Rosjanin Garkowienko odniósł sensacyjne zwycięstwo nad faworytem, Polakiem z Poznania, Teodorem Sztekkerem i zgarnął główną nagrodę w wysokości 2500 złotych.

Czasy, w których nad głową co 10 minut nie przechodził pan "z gorącą gotowaną kukurydzą i zimnym piwem", a na plażach nie budowano zasieków z parawanów... Tak kiedyś (również aktywnie) wypoczywano. Zapraszamy do obejrzenia archiwalnych zdjęć plażowiczów - fotografie pochodzą z Narodowego Archiwum Cyfrowego.Przesuń zdjęcie gestem lub naciśnij strzałkę w prawo.

Plażowanie na archiwalnych zdjęciach. Tak kiedyś wypoczywano

9 lipca 1932 roku nastąpiło zakończenie trwającego dwa miesiące kolejnego międzynarodowego turnieju zapaśniczego w ogrodzie Resursy Kupieckiej. Zwycięzcą ogłoszono poznaniaka Teodora Sztekkera, drugie miejsce zajął inny Polak, Ludwik Dose.

9 lipca 1939 roku otwarta została i uroczyście poświęcona najnowocześniejsza strzelnica sportowa w międzywojennej Bydgoszczy. Znajdowała się ona w pobliżu dworca towarowego PKP Kapuścisko-Tranzyt (obecnie Bydgoszcz Wschód).

9 lipca 1940 roku mieszczącą się od września 1939 roku siedzibę Selbstschutzu w tak zwanym „pałacyku Blumwego” (ul. Gdańska 50) przejęła bydgoska jednostka NSDAP. Przez nowego użytkownika została strącona na chodnik i trafiła na śmietnik urna z prochami budowniczego tego gmachu i fabrykanta Carla Blumwego.

W epoce PRL-u propagandyści tworzyli plakaty skierowane do różnych grup społecznych i zawodowych, które miały zdopingować ich do bardziej wytężonej pracy, większego zaangażowania w działania na rzecz partii i kraju. Dziś uśmiechamy się, widząc hasła i plakaty z tamtych czasów. Zobaczcie 'dzieła', które dla Was wybraliśmy ►►► Na tym zdjęciu widać tablicę informacyjną, która swoim absurdalnym wezwaniem „Po skończonej pracy załóż majtki" przywołuje klimat plakatów propagandowych PRL-u, wywieszanych w zakładach pracy, i zachęca do właściwego zachowania po fajrancie. Jest to współczesna parafraza prawdziwego hasła „Po skończonej pracy wyłącz urządzenie elektryczne" (tablica z tym hasłem jest na kolejnej planszy galerii).Czy na meblach z czasów PRL można zarobić? (źródło TVN/X-News):<script class="XlinkEmbedScript" data-width="640" data-height="360" data-url="//get.x-link.pl/b077b555-e1bd-97d6-a087-170a9c99d2cb,c491b2db-f178-81e8-5a8f-37764f83cc65,embed.html" type="application/javascript" src="//prodxnews1blob.blob.core.windows.net/cdn/js/xlink-i.js?v1"></script>

Plakaty z przeszłości, czyli nieco propagandy i haseł z tamt...

9 lipca 1958 roku na kortach Polonii przy ul. Zamoyskiego odbyła się impreza o charakterze quizowo-rozrywkowym pod nazwą „Morska zgaduj-zgadula”. Uczestnicy, którzy wykazali się największą wiedzą, mieli szanse wylosować główną nagrodę, którą był rejs statkiem „Batory” do Kanady.

9 lipca 1971 roku podczas sesji Miejskiej Rady Narodowej w Bydgoszczy „ze względu na stan zdrowia i konieczność przejścia na wcześniejszą emeryturę” ze stanowiska przewodniczącego Miejskiej Rady Narodowej odwołany został Kazimierz Maludziński, sprawujący tę funkcję od lat 50. Nowym przewodniczącym rady został działacz Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, Franciszek Lech. Utrzymał się na tym stanowisku niecałe dwa lata.

9 lipca 2016 roku rozpoczęła się I edycja cyklicznej imprezy dla miłośników sportu i rekreacji pn. Bydgoski Triathlon.

Polub nas na Facebooku

groźny pożar w Bydgoszczy:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!