Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

17-piętrowy wieżowiec dla bydgoskiego ratusza? (Kalendarium bydgoskie)

Krzysztof Błażejewski
Michał Milde
Okazały gmach miał być tylko do dyspozycji bydgoskich urzędników!

62 lata temu w ośmiu sklepach różnych branż należących do sieci Miejskiego Handlu Detalicznego w Bydgoszczy pojawiły się pierwsze po II wojnie świetlne kolorowe neony świąteczne.
Przed sześcioma dekadami po raz pierwszy po II wojnie na ulicach Bydgoszczy pojawiły się tzw. żywe słupy reklamowe. Dwaj pracownicy Miejskiego Handlu Detalicznego rozdawali ulotki reklamujące towary sprzedawane w tej sieci, prezentowali afisze reklamowe, rozdawali też napotkanym dzieciom i... milicjantom cukierki.

Zbudujemy nowy dom...

22 grudnia 1966 roku Miejska Rada Narodowa zatwierdziła budowę nowej siedziby administracyjnej Prezydium MRN, czyli bydgoskiego ratusza, który miał stanąć już w 1969 roku na miejscu dawnego zburzonego bydgoskiego zamku, pomiędzy ul. Bernardyńską i budynkiem PZU przy Grodzkiej, nad samą Brdą. Zadanie zaprojektowania siedziby o kubaturze 40 tys. m sześc. zlecono bydgoskiemu Biuro Projektów Budownictwa Przemysłowego. Miał to być gigantyczny jak na ówczesne czasy, 17-piętrowy wieżowiec. Planów nigdy nie zrealizowano.

22 grudnia 1945 roku w Bydgoszczy rozpoczęły się krajowe obrady Walnego Zjazdu Polskich Artystów Plastyków.

Niemiecka nerka

45 lat temu Szpital Ogólny nr 1 im. dra Jurasza jako pierwszy w województwie i jeden z nielicznych w kraju otrzymał tzw. sztuczną nerkę, urządzenie wyprodukowane w Niemieckiej Republice Demokratycznej.
Przed 32 laty nastąpiło zakończenie elektryfikacji linii kolejowej z Bydgoszczy do Warszawy. Tym samym cała podróż sztandarowym ekspresem „Kujawiak” kursującym z naszego miasta do stolicy rano i wracającym wieczorem trwała o pół godziny krócej. Wcześniej elektryczną lokomotywę doczepiano dopiero w Kutnie.

zobacz plakaty z czasów PRL:

W epoce PRL-u propagandyści tworzyli plakaty skierowane do różnych grup społecznych i zawodowych, które miały zdopingować ich do bardziej wytężonej pracy, większego zaangażowania w działania na rzecz partii i kraju. Dziś uśmiechamy się, widząc hasła i plakaty z tamtych czasów. Zobaczcie 'dzieła', które dla Was wybraliśmy ►►► Na tym zdjęciu widać tablicę informacyjną, która swoim absurdalnym wezwaniem „Po skończonej pracy załóż majtki" przywołuje klimat plakatów propagandowych PRL-u, wywieszanych w zakładach pracy, i zachęca do właściwego zachowania po fajrancie. Jest to współczesna parafraza prawdziwego hasła „Po skończonej pracy wyłącz urządzenie elektryczne" (tablica z tym hasłem jest na kolejnej planszy galerii).Czy na meblach z czasów PRL można zarobić? (źródło TVN/X-News):<script class="XlinkEmbedScript" data-width="640" data-height="360" data-url="//get.x-link.pl/b077b555-e1bd-97d6-a087-170a9c99d2cb,c491b2db-f178-81e8-5a8f-37764f83cc65,embed.html" type="application/javascript" src="//prodxnews1blob.blob.core.windows.net/cdn/js/xlink-i.js?v1"></script>

Plakaty z przeszłości, czyli nieco propagandy i haseł z tamt...

Info z Polski - przegląd najciekawszych informacji z kraju [20.12.2017]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo