Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

101. rocznica powrotu Bydgoszczy do Polski [zobacz zdjęcia]

OPRAC.:
Paweł Kaniak
Paweł Kaniak
Urząd Miasta Bydgoszczy
W środę 20 stycznia 2021 odbyły się uroczystości z okazji 101. rocznicy powrotu Bydgoszczy do Macierzy.

Zobacz wideo: Co zrobić z choinką po świętach?

Oficjalne przejęcie władzy w Bydgoszczy przez Polskę nastąpiło 19 stycznia 1920 r., a dzień później do miasta wkroczyły oddziały Wojska Polskiego. W 2021 roku obchodzimy 101. rocznicę tego wydarzenia.

W nocy z 19 na 20 stycznia 2021 harcerze 5. Bydgoskiej Drużyny Harcerskiej "Niezłomni" oraz 5. Bydgoskiej Drużyny Harcerskiej "Burza" przeprowadzili kolejną akcję pod hasłem "Nocna Zmiana Miasta". Młodzież udekorowała miejsca pamięci związane z wydarzeniami roku 1920. Białe róże i znicze z bydgoską wstążką złożyli w następujących lokalizacjach:

  • Wełniany Rynek – pomnik Prezydenta Barciszewskiego
  • Długa 52 – tablica Jana Teski (cmentarz Nowofarny – grób Jana Teski)
  • Długa 12 – tablica dr Biziela(cmentarz Nowofarny – grób dr Jana Biziela)
  • Cmentarz Nowofarny – grób Prezydenta Jana Maciaszka
  • Cmentarz Nowofarny – obelisk kpt. Denhoffa-Czarnockiego
  • Cmentarz Nowofarny – symbolicznie przy pomniku żołnierzy – ofiar I wojny światowej
  • Niedźwiedzia – tablica Ignacego Rochona
  • Bernardyńska – pomnik Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego
  • Tablice „twórców” Niepodległości: Stary Rynek – MiWBP, Jagiellońska – budynek UW, Jagiellońska – budynek Centrum Kształcenia Nauczycieli
  • Hol Dworca Głównego PKP (po lewej stronie od wejścia) – tablica Marszałka Józefa Piłsudskiego
  • Gdańska 95 – tablica Marszałka Józefa Piłsudskiego
  • Plac Wolności – pod pomnikiem

5 BDH "Niezłomni" im. Danuty Siedzikówny Zrzeszenie Harcerskie Piąta.PL pokazało swoją akcję na Facebooku

W środę 20 stycznia przed Kujawsko-Pomorskim Urzędem Wojewódzkim w Bydgoszczy została otwarta wystawa plenerowa IPN pt. „Należy stworzyć niepodległe państwo polskie (…) z wolnym dostępem do morza”. Powrót Pomorza i Kujaw do Polski 1918–1920”. W ekspozycji poruszone zostały następujące kwestie: geneza odrodzenia Rzeczypospolitej, walka o granice, działalność niemieckiej ochotniczej organizacji paramilitarnej Grenzschutz Ost (Straż Graniczna Wschód), Powstanie Wielkopolskie, powrót Pomorza i Kujaw Zachodnich do Polski, zaślubiny Polski z morzem, spory na zachodnim pograniczu, plebiscyt na Powiślu, wojna polsko-bolszewicka. Częścią wystawy są sylwetki Ojców Niepodległości Pomorza i Kujaw, m.in. Stefana Łaszewskiego, Ottona Steinborna, Jana Biziela, Jana Maciaszka, kpt. Pawła Cymsa, dr. Józefa Wybickiego, Antoniego Abrahama, Stefana Hazuka, Tomasza Rogali, ks. Józefa Wryczy, płk. Wojciecha Józefa Gromczyńskiego. Po wernisażu wystawy nastąpiło złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniająca gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego na Starym Rynku oraz na cmentarzu Nowofarnym, w miejscu pochówku kpt. Wacława Denhoffa-Czarnockiego (żołnierza I Brygady Legionów Polskich, oficera Wojska Polskiego, poety i bohatera wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku). W tych uroczystościach wzięli udział: wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku prof. Mirosław Golon i naczelnik Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy Edyta Cisewska.

Rocznicę uczcili też przedstawiciele Urzędu Miasta Bydgoszczy. Prezydent Rafał Bruski, w asyście wojskowej złożył kwiaty pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa Ziemi Bydgoskiej na Starym Rynku. Radę Miasta reprezentował wiceprzewodniczący Lech Zagłoba-Zygler i radny Ireneusz Nitkiewicz. W imieniu prezydenta, kwiaty na Cmentarzu Bohaterów Bydgoszczy złożył jego zastępca Mirosław Kozłowicz. Rocznicę upamiętnili także reprezentanci Rady Miasta. Kwiaty i znicze złożono także pod Pomnikiem na Placu Wolności.

101. rocznica Powrrotu Bydgoszczy w granice Polski również w mediach społecznościowych radnego Lecha Zagłoby-Zyglera

Z okazji 101. rocznicy powrotu Bydgoszczy w granice Polski zaplanowano też internetowe wydarzenia dla mieszkańców Bydgoszczy. W godz. 18 – 23 na stronie www.szeptyrzeki.pl będzie aktywny link do słuchowiska „Szepty rzeki”. Tematem przewodnim słuchowiska jest Bydgoszcz widziana oczami rodziny pracującej i mieszkającej na barce. Z kolei na stronie www.facebook.com/PalacOstromecko/ można obejrzeć film poświęcony jednemu z najważniejszych instrumentów w kolekcji Pałacu w Ostromecku - fortepianie Zygmunta Noskowskiego. Miejskie Centrum Kultury przygotowało klip "Zdarzyło się w Bydgoszczy…", który ukazuje niebywały czar miasta z przeszłości, z wielokulturowością, którą charakteryzowała się Bydgoszcz przed II wojną światową. Artyści zaprezentują niezapomniane melodie będące kwintesencją tamtego czasu, a wszystko to na tle unikatowych starych fotografii. Premiera na Facebooku MCK, o godz. 19.00

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo