Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

100-letnia bydgoszczanka Lidwina Cywińska jako rówieśnica Niepodległej uhonorowana medalem marszałka

OPRAC.:
Justyna Tota
Justyna Tota
Bydgoszczanka Lidwina Cywińska, która 14 grudnia 2020 r. skończyła 100 lat, została uhonorowana marszałkowskim medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis
Bydgoszczanka Lidwina Cywińska, która 14 grudnia 2020 r. skończyła 100 lat, została uhonorowana marszałkowskim medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis kolaż/ archiwum rodzinne
Pani Lidwina Cywińska z Bydgoszczy swe 100. urodziny obchodziła już 14 grudnia 2020 roku. Na bydgoskim Okolu wychowywała się z czworgiem rodzeństwa. Po II wojnie światowej założyła rodzinę i zamieszkała na Bocianowie. Została matką czterech córek i syna. Nestorka dziś jest babcią, prababcią i praprababcią. Jako rówieśnica Niepodległej została uhonorowana przez marszałka Piotra Całbeckiego medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.

Zobacz wideo: Co trzeba zrobić, aby dostać 13. i 14. emeryturę?

Bydgoszczanka Lidwina Cywińska została uhonorowana marszałkowskim medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis, jaki otrzymują osoby stuletnie i starsze.

- Tradycję specjalnego honorowania najstarszych mieszkańców naszego regionu rozpoczęliśmy z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Dziękujemy w ten sposób za ich świadectwo, proste, osobiste opowieści osób, od których możemy uczyć się naszej historii – mówi marszałek Piotr Całbecki.

100-latka wychowała się na Okolu nad Kanałem Bydgoskim

Pani Lidwina Cywińska jest życzliwą, gościnną i dobrą osobą, która zawsze wita wszystkich z otwartymi ramionami, a w szczególności swe ukochane wnuczęta, prawnuczęta i praprawnuczkę. Dawniej lubiła czytać książki, obecnie woli oglądać telewizję - seniorkę interesują zwłaszcza programy popularnonaukowe, filmy przyrodnicze i seriale kryminalne.

Pani Lidwina swój wolny czasie uwielbiała spędzać aktywnie, podróżując i zwiedzając. Być może to zamiłowanie do podróżowania wzięło się stąd, że ojciec Pani Lidwiny był komiwojażerem i podróżował po kraju, zdobywając klientów oraz przyjmując zamówienia na towary. Pani Lidwina, dorastając w okolicy pełnej zieli, z chęcią czerpała przyjemność także z wędrowania po lasach i podziwiania piękna przyrody.

Przeprowadzka na bydgoskie Bocianowo i wybuch wojny

Szanowna Nestorka jest rodowitą bydgoszczanką. Urodziła się 14 grudnia 1920 roku i była najmłodszym dzieckiem Wojciecha i Weroniki. Wraz z czwórką rodzeństwa wychowywała się na pełnym zieleni Okolu nad Kanałem Bydgoskim. W 1933 roku rodzina przeprowadziła się na bydgoskie Bocianowo. Po roku szczęśliwe życie rodziny w nowym mieszkaniu zakłóciła śmierć matki.

Gdy wybuchał II woja światowa Pani Lidwina była uczennicą szkoły podstawowej. Musiała przerwać edukację i wspólnie z rodziną przenieść się do pokoju na obrzeżach miasta. Dawne mieszkanie zostało zajęte przez okupanta, a młodziutką Lidwinę wysłano do przymusowej pracy w gospodarstwie rolnym w pobliskim Sicienku. Później zajmowała się także opieką nad dziećmi.

Zobacz zdjęcia:

Po wojnie bydgoszczanka założyła własną rodzinę

Po zakończeniu wojny rodzina mogła powrócić do mieszkania. W sierpniu 1946 roku Pani Lidwina wzięła ślub z Czesławem Cywińskim, z zawodu rzeźnikiem. Małżonkowie doczekali się pięciorga dzieci: czterech córek i syna.

Bydgoszczanka przeszło dwie dekady - a dokładnie 22 lata - przepracowała w zakładach bydgoskiej „Jutrzenki”. W 1975 roku przeszła na rentę zdrowotną, z przyjemnością zajmowała się wnukami.

Nestorka doczekała się 10 wnuków, 15 prawnuków oraz praprawnuczki, których zawsze wita z uśmiechem.

Zgłoś Nestora ze swojej rodziny

- Marszałkowskim medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis uhonorowaliśmy już 159 seniorów. Ich kolejne urodziny są dla nas okazją do odwiedzin i składania życzeń. W ostatnim czasie medale otrzymało dwanaścioro starszych pań i panów - informuje Beata Krzemińska, rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Urząd Marszałkowski zachęca rodziny osób, które w 2021 roku kończą sto lat, a także starszych, które do tej pory nie otrzymały medalu, by zgłosiły się, dzwoniąc pod numer telefonu: 56 62 18 344 lub pisząc pod adresem e-mail: [email protected].

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo