Mowa oczywiście o „Sylwestrze Wolności”. Ma bezpośrednio nawiązywać do setnej rocznicy powrotu Bydgoszczy do Macierzy.
Wydarzenie będzie trwało na płycie Starego Rynku. Pierwsza część koncertu ma oddać atmosferę i klimat Bydgoszczy sprzed 100 lat, po północy ma się z kolei rozpocząć pokaz świetlny (bez fajerwerków). Posypie się też biało-czerwone, biodegradowalne konfetti, a na koniec ma jeszcze wystąpić polska gwiazda.
Jednak najwięcej, jeśli chodzi o obchody 100-lecia powrotu Bydgoszczy do Macierzy, będzie się działo 19 i 20 stycznia.
Wśród atrakcji znajdzie się między innymi występ grup rekonstrukcyjnych na Starym Rynku, przedstawiający powitanie przez bydgoszczan wojsk wkraczających do Bydgoszczy i przekazanie przez ostatniego pruskiego komisarza Hugo Wolfa kluczy do bram miasta komisarzowi rządu polskiego adw. Janowi Maciaszkowi.
- W wydarzenie aktywnie włączą się mieszkańcy, zespoły muzyczne, chór UKW oraz m.in.: Opera Nova, Muzeum Wojsk Lądowych, Automobilklub Bydgoski czy bydgoskie Uniwersytety Trzeciego Wieku - słyszymy od urzędników.
W ramach obchodów ma także powstać „nowa forma artystyczna, która będzie symboliczną i trwałą pamiątką wydarzeń sprzed stu lat”.
- Organizacje, z którymi prezydent przeprowadził konsultacje, jako miejsce ulokowania takiej pamiątki najczęściej wskazywały pl. Wolności. Członkowie komitetu proponowali również m.in. plac Teatralny oraz skwer Leszka Białego - informuje ratusz.
W czasie styczniowego świętowania zostaną także wybrani i nagrodzeni „Bydgoszczanie stulecia”. Kandydatury osób związanych z miastem i mających znaczny wkład w jego rozwój i funkcjonowanie, będą mogli zgłaszać również mieszkańcy.
Przypominamy też, że wciąż trwają konkursy: na dofinansowanie projektów i wydarzeń nawiązujących do obchodów oraz na mural, który powstanie na ścianie przy ul. Karpackiej 39 c.
