Jutro przypada 70. rocznica wybuchu II wojny światowej. Te tragiczne wydarzenia cały czas żyją w pamięci wielu mieszkańców naszego powiatu.
<!** Image 2 align=right alt="Image 130440" sub="Ubiegłoroczna rekonstrukcja bitwy pod Bukowcem, oprócz walorów widowiskowych, była też doskonałą lekcją historii Fot. Marek Wojciekiewicz">W powiecie świeckim w pierwszych dniach wojny odbyła się jedna z największych bitew kampanii wrześniowej. Bitwa pod Bukowcem rozegrała się 3 września 1939 roku, kiedy to znajdująca się na zachodnim brzegu Wisły Pomorska Brygada Kawalerii w trakcie walk z Niemcami wycofywała się w kierunku Bydgoszczy. Wtedy 16. Pułk Ułanów Wielkopolskich otrzymał rozkaz: „Ubezpieczać wycofującą się brygadę w kierunku Świecia w miejscowości Bukowiec”. Pierwsze niemieckie natarcie czołgów na 16. Pułk Ułanów Wielkopolskich w Bukowcu, mimo nawały ogniowej, zostało odparte. Dzięki skutecznemu wsparciu i odwadze ułanów, Niemcy stracili na przedpolu około 15 czołgów.
<!** reklama>W bitwie pod Bukowcem zginęło 131 żołnierzy z 16. Pułku Ułanów. - Z opowiadań nieżyjącego już świadka tamtych wydarzeń wiem, że po tej bitwie pozostał przerażający obraz - mówi Tadeusz Rokoszewski, pasjonat historii, działacz społeczny i opiekun ułańskiej mogiły w Bukowcu. - Ciała bohatersko poległych ułanów leżały na pobojowisku jeszcze przez kilka dni. Dopiero 7 września pozwolono je zebrać i zakopać przy drodze z Bukowca do Gawrońca. Odbyło się to bez żadnego ceremoniału, nie pozwolono też na oznakowanie tego miejsca.
<!** Image 3 align=right alt="Image 130440" >Po wojnie mogiłą bohaterskich żołnierzy września opiekowali się mieszkańcy pobliskiej wsi. Na początku lat 60. zamiar przeniesienia ich szczątków do zbiorowej mogiły w Grupie spotkał się ze zdecydowanym sprzeciwem miejscowej ludności. Tadeusz Rokoszewski przez 17 lat był naczelnikiem gminy Bukowiec, to dzięki jego staraniom w 50. rocznicę bitwy przy ułańskiej mogile zorganizowano oficjalne uroczystości. - Odbył się apel poległych, odprawiono uroczystą mszę świętą. Od tego momentu to miejsce stało się oficjalnie kolejnym ważnym punktem na mapie polskich miejsc pamięci narodowej.
W niedzielę 20 września pod pomnikiem Poległych Ułanów 16. Pułku w Bukowcu odprawiona zostanie uroczysta msza święta. Po niej odbędzie się widowisko historyczne w wykonaniu kilku najlepszych w kraju grup rekonstrukcyjnych. Będzie to doskonała okazja, by zobaczyć i poczuć na własnej skórze dramaturgię wydarzeń sprzed 70 lat.