Po ponad 40 latach działalności Towarzystwo Miłośników Ziemi Świeckiej przestało istnieć. Ale tylko na kilka miesięcy. Niedługo wróci w nowej formule i z nowymi pomysłami.
<!** Image 2 align=right alt="Image 79427" sub="W lutym nowym prezesem Towarzystwa Miłośników Ziemi Świeckiej został Mirosław Sejkowski, który jak podkreśla, główny nacisk chce położyć na większy kontakt z młodzieżą
/ Fot. Marek Wojciekiewicz">- Złożyliśmy już dokumentację w Krajowym Rejestrze Sądowym w Bydgoszczy o nadanie towarzystwu osobowości prawnej - mówi Mirosław Sejkowski, który w lutym został wybrany nowym prezesem TMZŚ. - Myślę, że najdalej za trzy miesiące będziemy mogli wznowić działania. Towarzystwo na pewno nie zniknie.
21 marca 1966 r., a więc dokładnie 42 lata temu, powstało w Świeciu Towarzystwo Miłośników Regionu. Dwa lata później zdecydowano się na zmianę nazwy na Towarzystwo Miłośników Ziemi Świeckiej.
Od samego początku członkowie towarzystwa aktywnie włączyli się w działania na rzecz rozwoju kultury w Świeciu. Z inicjatywy i inspiracji członków TMZŚ wydano około 40 publikacji, folderów, informatorów, przewodników oraz innych opracowań związanych z miastem.
<!** reklama>W czasach prezesury Henryka Czapiewskiego, a dokładnie w roku 1974, towarzystwo wystąpiło z propozycją zorganizowania nowej imprezy społeczno-kulturalnej, pod nazwą Dni Ziemi Świeckiej. Przetrwała ona próbę czasu i istnieje do dziś.
Dekadę później, w 1984 roku, towarzystwo, wraz z Ośrodkiem Kultury, Sportu i Rekreacji w Świeciu oraz Uczelnianym Klubem Turystów z Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Bydgoszczy, zorganizowało imprezę muzyczną pod nazwą „Nocne śpiewanie na zamku, czyli maraton piosenki turystycznej i studenckiej”, która każdego roku odbywa się do dziś. Głównymi inicjatorami byli ówczesny kierownik Świeckiego Domu Kultury, Kazimierz Wolicki, oraz Stefania Tworko. Te muzyczne spotkania, w niepowtarzalnym klimacie piwnic krzyżackiego zamku, doczekały się już swojego 20-lecia i nadal są organizowane, tyle że w nieco zmienionej formule.
Członkowie TMZŚ nie pozostali także bierni, jeśli chodzi o kinematografię, reaktywując za sprawą Henryka Sarneckiego Dyskusyjny Klub Filmowy „Klaps 83”. Współorganizowali dzięki temu cykliczną i coroczną imprezę „Ogólnopolskie Seminarium Filmowe”.
Nie sposób wymienić wszystkich inicjatyw, podejmowanych przez towarzystwo, dlatego jedynie wspomnimy o osobach, zaangażowanych w te działania. A byli to: Janina Romańska, Konrad Agatowski, Tomasz Lewandowski, Maksymilian Grzegorz, Janusz Kaliszak, Maria Sieradzka, Halina Bauza, Sławomir Kawka, Bartłomiej Kowalik, Michał Boroch, Zdzisław Erdman, Jerzy Wera, Grażyna Styczeń, Jan Kamiński.
Jednym z prezesów TMZŚ i jego wieloletnim członkiem był Jan Jakubik - miłośnik i propagator dziejów miasta. Od roku 1985, dzięki jego staraniom, towarzystwo corocznie organizuje Ogólnopolski Konkurs Poetycki. W dotychczasowych 22 edycjach udział wzięło 1392 amatorów, którzy nadesłali 7000 wierszy. W tym roku po raz pierwszy konkurs przyjmie nazwę Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jana Jakubika, który zmarł w ubiegłym roku.
Wymogi prawne sprawiły, że działające przy Kujawsko-Pomorskim Towarzystwie Kulturalnym w Bydgoszczy TMZŚ musiało się przeorganizować, aby uzyskać osobowość prawną. W tym celu „stare” towarzystwo uległo rozwiązaniu, a jednocześnie w sądzie złożono wniosek dotyczący rejestracji „nowego” towarzystwa, którego prezesem, po rezygnacji Kazimierza Wolickiego, został Mirosław Sejkowski. - Chcemy utrzymać cykliczne imprezy, których byliśmy organizatorami lub współtwórcami - mówi nowy prezes. - Mamy nadzieję, że uda nam się pozyskać jak najwięcej młodych ludzi do współpracy. Liczymy na ich pomysły i zaangażowanie.
Wpisane w historię miasta
- Towarzystwo Miłośników Ziemi Świeckiej powstało dokładnie 21 marca 1966 roku. Organizacja nazywała się wówczas Towarzystwem Miłośników Regionu.
- TMZŚ wydało dotąd około 40 publikacji, folderów, informatorów, przewodników oraz innych publikacji związanych z miastem.