MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowy prezes TMMB wybrany. Wicemarszałek zastąpił po 25 latach Jerzego Derendę - zdjęcia

Ewa Czarnowska-Woźniak
Ewa Czarnowska-Woźniak
Walne Zgromadzenie członków TMMB wybrało 27 maja na nowego prezesa Zbigniewa Ostrowskiego. Za 25 lat prezesury podziękowano Jerzemu Derendzie
Walne Zgromadzenie członków TMMB wybrało 27 maja na nowego prezesa Zbigniewa Ostrowskiego. Za 25 lat prezesury podziękowano Jerzemu Derendzie Fot. Arkadiusz Wojtasiewicz
To było 25 lat pełnych poświęcenia i sukcesów. Po ćwierć wieku znakomitej i intensywnej pracy na rzecz miasta zrezygnował z funkcji prezesa Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy Jerzy Derenda. Walne Zgromadzenie członków w wyniku głosowania poparło wczoraj kandydaturę rekomendowaną przez Zarząd TMMB. Nowym prezesem został Zbigniew Ostrowski.

W poniedziałek, 27 maja 2024 roku, w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury odbyło się Walne Zgromadzenie członków TMMB. Data jest istotna dla historii tak ważnego dla historii naszego miasta towarzystwa. Piewcy i strażnicy tradycji Bydgoszczy, miłośnicy jej teraźniejszości podziękowali za trud prezesury człowiekowi, który przez ostatnie ćwierć wieku z pełnym oddaniem troszczył się o dobre imię miasta. Jerzy Derenda odpocznie od obowiązków formalnych, nie przestanie jednak - o czym jesteśmy przekonani - działać na rzecz miasta, zwłaszcza na niwie wydawniczej.

Władze statutowe dokonały zatem wyboru nowego prezesa gremium. Już prawie półtora miesiąca temu, Zarząd TMMB rekomendował na to stanowisko Zbigniewa Ostrowskiego, wicemarszałka województwa. Z przyjemnością informujemy, że kandydatura ta znalazła ta potwierdzenie w głosowaniu.

- Radość i wdzięczność wielka. Odpowiedzialność jeszcze większa. Pokolenia patrzą – napisał wicemarszałek Zbigniew Ostrowski na swoim profilu w mediach społecznościowych.

Nowemu prezesowi, który po wyborze nakreślił kierunki działania Towarzystwa, życzymy sukcesów i powodzenia - poniżej przedstawiamy jego życiorys, przygotowany przez TMMB.

To też może Cię zainteresować

Zbigniew Ostrowski - teczka osobowa

"Pan Zbigniew Ostrowski jest aktualnie wicemarszałkiem Województwa Kujawsko-Pomorskiego, sprawującym nadzór nad Departamentami: Cyfryzacji, Planowania Rozwoju i Innowacji, Realizacji Projektów Unijnych oraz Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od ponad 45 lat zawodowo związany jest z Bydgoszczą, a od trzydziestu lat - jako jej mieszkaniec. Jest absolwentem polonistyki na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, z zawodu dziennikarzem radiowym i telewizyjnym. Karierę rozpoczynał w rozgłośni Polskiego Radia w Bydgoszczy (obecnie Radio PiK). W latach 2011-2014 był też wicewojewodą kujawsko-pomorskim. W kwietniu 2024 r. został ponownie wybrany przez bydgoszczan radnym Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego na jego kolejną VII kadencję. Po ukończeniu studiów z zakresu filologii polskiej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu w 1978 r. rozpoczął pracę jako dziennikarz radiowy w Polskim Radiu w Bydgoszczy (obecnie Radio PiK). W 1979 r. został szefem redakcji Polskiego Radia w Toruniu oraz podjął współpracę z Programem III PR. Był wówczas autorem reportaży, prowadził też programy „Zapraszamy do Trójki”. W 1992 r. był współzałożycielem i następnie objął stanowisko redaktora naczelnego pierwszej regionalnej stacji komercyjnej – Radia Toruń. Rok później założył Radio GRA i zorganizował w Bydgoszczy program Radia POMOŻE, będąc także autorem jego nazwy.

W 1997 r. Zbigniew Ostrowski powrócił do mediów publicznych, był dziennikarzem w TVP Bydgoszcz, zaś w latach 2000–2006 kolejno pełnił funkcje wiceprezesa i prezesa Radia PiK. W 2007 r. powołano go na zastępcę dyrektora Opery Nova w Bydgoszczy. W 2008 r. został przewodniczącym rady programowej Radia PiK. Przez 10 lat pracował w spółkach prawa handlowego jako członek i prezes zarządu.

  • Zbigniew Ostrowski jest autorem książek reporterskich: „Diogenes z Tadzina” i „Nasi w kraju Kilimandżaro”. Stworzył około 200 reportaży i słuchowisk radiowych, jest też autorem lub współtwórcą programów telewizyjnych oraz publicystą prasowym. Jednym z najbardziej znanych był reportaż kreowany z liderem Republiki o gwiazdorze rockowym, mieszkającym na ul. Karola Młota i uprzykrzającym życie swoim sąsiadom. Reportaż doczekał się pracy magisterskiej. Razem z Grzegorzem Ciechowskim napisał też scenariusz do filmu "Wesele Atrakcyjnego Kazimierza", w którym wystąpił obok Kayah, Obywatela GC i Małgorzaty Potockiej (1993). Pisał również teksty piosenek dla zespołu NOWOMOWA (późniejsza „Kobranocka”).
  • Zbigniew Ostrowski ma też za sobą doświadczenia dydaktyczne. Prowadził m. in. wykłady z dziennikarstwa na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, a także w Kujawsko-Pomorskiej Szkole Wyższej - z zakresu etyki dziennikarskiej oraz warsztatu radiowego.
  • 1 lutego 2011 r. Zbigniew Ostrowski został powołany na urząd wicewojewody kujawsko-pomorskiego, który pełnił do końca listopada 2014 r. 1 grudnia 2014 r. radni sejmiku V kadencji powierzyli mu stanowisko wicemarszałka w zarządzie województwa. Po czterech latach sprawowania tego urzędu, w październiku 2018 r. został wybrany przez bydgoszczan radnym sejmiku VI kadencji i ponownie został powołany do zarządu województwa kujawsko-pomorskiego, gdzie odpowiadał za departamenty: Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Planowania Rozwoju i Innowacji oraz Realizacji Projektów Unijnych.
  • W kwietniu 2024 r. Zbigniew Ostrowski został ponownie wybrany, głosami ponad 20 tys. bydgoszczan, radnym wojewódzkim i po raz kolejny będzie pełnił swój mandat podczas VII kadencji Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
  • Zbigniew Ostrowski odznaczony jest Złotym Krzyżem Zasługi (2005) oraz odznaką honorową „Za zasługi dla turystyki” (2009), Medalem za Zasługi dla Policji (2015), Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości (2022), a także odznaką honorową „Za zasługi dla Związku Sybiraków” (2023)".
  • Dodajmy, że również w tej kadencji powierzono nowemu prezesowi TMMB funkcję wicemarszałka naszego województwa.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pierwszy trening polskich piłkarzy pod okiem 2500 kibiców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski