Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zwolnili go z pracy, on skonstruował bombę i postanowił wysadzić zakład w powietrze [Kalendarium bydgoskie, 2 kwietnia]

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
2 kwietnia 1995 roku 57-letni bydgoszczanin, zwolniony dzień wcześniej z pracy, zamknął się z bombą własnej produkcji w hali przedsiębiorstwa „PrzemBud”. Ewakuowano pracowników zakładu. Z czynu samobójczego desperat, po negocjacjach, zrezygnował.
2 kwietnia 1995 roku 57-letni bydgoszczanin, zwolniony dzień wcześniej z pracy, zamknął się z bombą własnej produkcji w hali przedsiębiorstwa „PrzemBud”. Ewakuowano pracowników zakładu. Z czynu samobójczego desperat, po negocjacjach, zrezygnował. Grzegorz Mehring, zdjęcie ilustracyjne
Zobacz, co jeszcze ciekawego i ważnego wydarzyło się w Bydgoszczy 2 kwietnia.

2 kwietnia 1600 roku na zamku bydgoskim zmarł Jan Kościelecki, kasztelan międzyrzecki, ostatni starosta bydgoski z rodu Kościeleckich (1565-1600), poseł na Sejm Rzeczpospolitej. W czasie sprawowania tego urzędu w Bydgoszczy rozwinął działalność gospodarczą i przyczynił się do wzrostu znaczenia miasta, był też darczyńcą dużych sum na konwent bernardynów. Pochowany został w kościele bernardyńskim.

2 kwietnia 1861 roku właściciel Bocianowa, baron Johann von Estdorff, odstąpił część swego folwarku pod budowę linii kolejowej Bydgoszcz - Toruń.

W Bydgoszczy, według danych z 2 stycznia 2019 roku mieszka 317.768 osób. Zobaczcie, jak gęsto zaludnione są poszczególne dzielnice i osiedla w Bydgoszczy. Kliknij lub przesuń gestem w prawo >>>Stop Agresji Drogowej. Odcinek 5

Dzielnice i osiedla Bydgoszczy - gdzie mieszka najwięcej osó...

2 kwietnia 1888 roku zanotowano rekord stanu wody na Brdzie od momentu rozpoczęcia pomiarów kilkanaście lat wcześniej. W obrębie śluzy miejskiej wodowskaz wskazywał w górnym położeniu 671 cm (poprzedni najwyższy wynik to 530 cm) i w dolnym położeniu 510 cm (poprzednio 220 cm). W centrum miasta już 29 marca woda wylała się na ul. Grodzką i Stary Port, pod wodą znalazła się większa część Wyspy Młyńskiej, a także piwnice domów przy ul. Jagiellońskiej.

2 kwietnia 1909 roku powstała w Bydgoszczy lecznica dla niemowląt mieszcząca się w budynku przy pl. Kościeleckich (obecnie Wojewódzki Dom Kultury) zwana ochronką cesarzowej Wiktorii Augusty.

2 kwietnia 1922 roku w Bydgoszczy powołano pierwszy w Polsce Miejski Komitet Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego, który stał się organizatorem życia sportowego w mieście.

2 kwietnia 1926 roku powstała parafia wojskowa garnizonu bydgoskiego powołana przez biskupa polowego Wojska Polskiego.

2 kwietnia 1927 roku miał miejsce wiec protestacyjny bydgoszczan przeciwko zakazowi śpiewania „Roty” w szkołach polskich na terenie niemieckiej części Górnego Śląska.

2 kwietnia 1938 roku do Bydgoszczy przyjechał wojewoda pomorski, późniejszy prezydent RP Władysław Raczkiewicz, by dokonać symbolicznego aktu przejęcia władzy nad terenami (z Bydgoszczą łącznie), które dzień wcześniej weszły w skład woj. pomorskiego. Raczkiewicz uczestniczył w uroczystym posiedzeniu Rady Miejskiej.

Stare, czarno-białe fotografie wspaniale pokazują, jak na przestrzeni lat zmieniło się nasze miasto. Niektórych budynków niestety nie ma już na mapie Bydgoszczy, ale fotografie wspaniale oddają ich klimat. Zobacz, jak prezentuje się Bydgoszcz na przedwojennych zdjęciach >>

Bydgoszcz na archiwalnych zdjęciach [archiwalne zdjęcia]

2 kwietnia 1955 roku w sali Państwowego Teatru Ziemi Pomorskiej w Bydgoszczy odbył się pierwszy z trzech występów bardzo popularnego wówczas zespołu pieśni i tańca „Mazowsze”. Zainteresowanie było tak ogromne, że zabrakło biletów na długo przed występem. Zapowiedziano wówczas, że w czerwcu „Mazowsze” drugi raz zjawi się w mieście.

2 kwietnia 1957 roku w Wojewódzkim Domu Kultury odbyło się spotkanie autorskie z Leopoldem Tyrmandem, autorem bestsellerowej powieści „Zły”.

2 kwietnia 1958 roku w Wojewódzkim Domu Kultury odbyło się spotkanie autorskie popularnego i cenionego w Polsce Ludowej poety, Władysława Broniewskiego.

2 kwietnia 1960 roku powstał w Bydgoszczy z przekształcenia Koła Turystyki Pieszej nr 8 PTTK - Klub Turystów Pieszych, liczący 41 członków. Prezesem został Paweł Ciesielczuk. Rok później klub przyjął nazwę „Piętaszki”. Działa do dziś.

2 kwietnia 1995 roku 57-letni bydgoszczanin, zwolniony dzień wcześniej z pracy, zamknął się z bombą własnej produkcji w hali przedsiębiorstwa „PrzemBud”. Ewakuowano pracowników zakładu. Z czynu samobójczego desperat, po negocjacjach, zrezygnował.

2 kwietnia 1998 roku zarząd „Rometu” wystąpił do sądu z wnioskiem o ogłoszenie upadłości firmy. 25 maja tego roku Sąd Rejonowy ogłosił upadłość, po czym NIK wszczęła kontrolę, by ustalić, kto za upadek firmy odpowiada.

Nasze miasto jest pełne miejsc i budynków, które zachwycają urodą. Szczególnie pięknie prezentują się one teraz, kiedy wszystko wraca do życia, oświetlone słońcem. Zobaczcie zachwycające zdjęcia bydgoskich obiektów.

Bydgoszcz jest piękna! Te zdjęcia zachwycają! [galeria]

Najważniejsze informacje z Kujaw i Pomorza. Flash Info, odc. 8:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zmiany w rządzie. Donald Tusk przedstawił nowych ministrów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera