
Jak długo możemy przebywać na zwolnieniu i ile w tym czasie dostajemy wynagrodzenia?
Na zwolnieniu lekarskim możemy przebywć do 182 dni, a jeśli chorujemy na gruźlicę - do 270 dni. W czasie choroby otrzymujemy 80 procent pensji, a jeśli przebywamy w tym czasie w szpitalu - 70 procent. W przypadku, jeśli choroba wynikła wskutek pracy, zdarzył się nam wypadek lub choroba przypadła na czas ciąży - wypłacane jest 100-procentowe wynagrodzenie.
Jesteś na zwolnieniu. Czy trzeba leżeć w łóżku w domu? ►►►
Jak oszukują nas firmy cateringowe?

Jesteś na zwolnieniu. Czy trzeba leżeć w łóżku w domu?
Każdy pacjent, który na L4 ma zalecenie „powinien leżeć”, musi przebywać w domu.
- Ewentualne wyjścia mogą być związane jedynie z leczeniem - podkreśla Marlena Nowicka. - Natomiast gdy zgodnie z zaleceniem lekarskim pacjent może chodzić, wówczas wolno mu wykonywać czynności, które nie spowodują pogorszenia jego stanu zdrowia, z wyjątkiem pracy zarobkowej.
Czy musimy wpuścić kontrolera ZUS do domu? ►►►
Lista najczęściej nadawanych imion dziewczynkom w 2017 roku

Czy musimy wpuścić kontrolera ZUS do domu?
Kontrolerzy ZUS mają prawo wejść do mieszkania osoby, która przybywa na zwolnieniu lekarskim, tylko wtedy, kiedy mają przy sobie dokument ze zdjęciem oraz upoważnienie do przeprowadzenia kontroli. Mimo to nie wszyscy przedstawicieli ZUS wpuszczają do swoich domów. Co się wtedy dzieje? Kliknij i zobacz ►►►
Lista najczęściej nadawanych imion chłopcom w 2017 roku

Co jeśli nie wpuścimy kontrolera ZUS do domu?
- Jeżeli pacjent nie otworzy drzwi pracownikowi ZUS, wówczas konieczne jest prowadzenie dalszego postępowania wyjaśniającego - tłumaczy Marlena Nowicka, regionalna rzeczniczka ZUS w województwie wielkopolskim. - Takie postępowanie może polegać na wezwaniu ubezpieczonego do stawienia się do placówki ZUS lub skierowaniu na kontrolę do lekarza orzecznika. Do czasu wyjaśnienia wszystkich okoliczności wstrzymuje się wypłatę zasiłku.
Jeśli ubezpieczony uniemożliwia przeprowadzenie badania lub nie dostarczy wyników w określonym terminie, zaświadczenie lekarskie traci ważność od dnia następującego po tym terminie. Co więcej, ZUS może zażądać zwrotu wcześniej wypłaconego zasiłku. ZUS ma prawo do kontroli lekarza, który wystawił zwolnienie. Jeśli ZUS domaga się zwrotu zasiłku, możemy walczyć o swoje prawa w sądzie
Od orzeczenia lekarza ZUS możemy się odwołać. Mamy na to 30 dni od dnia wydania decyzji.
Jakie prawa ma lekarz orzecznik ZUS? ►►►
Dni wolne o handlu w 2018 roku