Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znany żużlowiec ginie pod kołami pociągu

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
Archiwum/Andrzej Kamiński
Bydgoskie kalendarium: Zobacz, co ważnego i ciekawego zdarzyło się 9 grudnia przed laty

9 grudnia 1466 roku starosta bydgoski Jan Kościelecki przekazał fundusze na budowę ołtarza Matki Boskiej w kościele parafialnym pw. św. Mikołaja, obecnej katedrze bydgoskiej.

9 grudnia 1493 roku król Jan Olbracht wyznaczył rajców Brześcia Kujawskiego, Inowrocławia, Gniezna i Poznania dla dokonania kontroli gospodarki finansowej Bydgoszczy oraz polecił corocznie obierać w Bydgoszczy 4 szafarzy, których zadaniem będzie kontrola działalności finansowej rady miejskiej Bydgoszczy.

9 grudnia 1909 roku minister wyznań Prus wydał decyzję o budowie kościoła dla Polaków katolików w Bydgoszczy na Przedmieściu Poznańskim. W ten sposób zapoczątkowano oficjalnie wznoszenie świątyni pw. Św. Trójcy. Jej budowę ukończono trzy lata później.

Przeczytaj również:
Tragiczny koniec lekarza gwiazd

9 grudnia 1927 roku do Bydgoszczy przyjechał wybitny polski pisarz i tłumacz, z zawodu lekarz, Tadeusz Boy-Żeleński. W Teatrze Miejskim wygłosił odczyt o literaturze francuskiej i twórczości George Sand, a potem o twórczości Madame la Fayette. Wieczorem pisarz uczestniczył w bankiecie na jego cześć wydanym w Klubie Polskim mieszczącym się w domu przy Gdańskiej. Do Bydgoszczy Żeleński przyjeżdżał jeszcze parokrotnie z odczytami poświęconymi literaturze francuskiej wygłaszanymi w Teatrze Miejskim.

9 grudnia 1940 roku miał miejsce okupacyjny spis ludności w Bydgoszczy. Według ówczesnych danych, w mieście mieszkało 110 925 Polaków, 11409 Niemców miejscowych, 9354 Niemców z Rzeszy i Gdańska i 1457 Niemców ewakuowanych ze wschodu (głównie z krajów bałtyckich i Besarabii).

9 grudnia 1957 roku jadący ul. Dworcową tramwaj linii 1 nie wyhamował przed skrzyżowaniem z ul. Gdańską i przejeżdżając zwrotnicę z całym impetem wbił się w kiosk „Ruchu” ustawiony przed hotelem „Pod Orłem”. Nikt nie odniósł obrażeń.

9 grudnia 1962 roku
nastąpiło oddanie do użytku krytego basenu „Astorii”, pierwszego takiego obiektu w mieście. Przecięcia wstęgi dokonał przewodniczący Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej, poseł Aleksander Schmidt.

9 grudnia 1963 roku uchwałą Miejskiej Rady Narodowej powstało Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, by zaspokoić rosnące potrzeby nowych osiedli w energię cieplną. W 1970 roku zostało przekształcone w WPEC, a w 1991 r. w KPEC.

9 grudnia 1965 roku w klubie „Mozaika” miał miejsce wieczór autorski znanego i popularnego aktora Andrzeja Łapickiego, który m.in. zaprezentował monodram Kazimierza Brandysa „Sposób bycia”.

9 grudnia 1970 roku
przy ul. Szubińskiej został oddany do użytku wiadukt ponad torami kolejowym wiodącymi do Inowrocławia. Wcześniej, na przejeździe przez tory, doszło do serii groźnych wypadków.

9 grudnia 1971 roku
do Bydgoszczy przyjechała goszcząca w Polsce delegacja Partii Pracujących Wietnamu na czele z wicepremierem i ministrem spraw zagranicznych Demokratycznej Republiki Wietnamu Nguyenem Duy Trinhem. Goście wzięli udział w wiecu przyjaźni w Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego.

9 grudnia 1973 roku
odbyły się wybory do rad narodowych. Spośród 145 kandydatów mieszkańcy Bydgoszczy wybrali 100 radnych do Wojewódzkiej i Miejskiej Rady Narodowej. Frekwencja wyniosła 96 proc.

9 grudnia 1982 roku
radni Miejskiej Rady Narodowej w Bydgoszczy zatwierdzili projekt budowy normalnotorowej linii tramwajowej o prześwicie 1435 mm od ronda Grunwaldzkiego na Błonie. Pomysł ten nie został zrealizowany do dziś.

9 grudnia 1983 roku na niestrzeżonym przejeździe kolejowym w Zalesiu pod Bydgoszczą motocyklem pod pociąg wjechał, ginąc na miejscu, Bolesław Bonin, jeden z najlepszych żużlowców w historii tego sportu w Bydgoszczy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!