
Jak nam zdradzono, na początku 2023 roku dla zwiedzających Młyny Rothera w Bydgoszczy udostępnią dwie wyjątkowe instalacje – jedną artystyczną i drugą - od 6 stycznia - neuromuzyczną, odzwierciedlającą muzykę fal mózgowych.
W Młynach można usłyszeć muzykę fal mózgowych, a to za sprawą interaktywnej instalacji dźwiękowej. Pasjonaci odkrywania tajemnic działania ludzkiego mózgu mogą wsłuchać się w siebie i w swoje myśli. Każdy będzie miał szansę poznać dźwięki sterowane jego falami mózgowymi.
Twórcą instalacji jest Beniamin Głuszek, teoretyk muzyki, gitarzysta, autor instalacji interaktywnych.
– Tematy związane z funkcjonowaniem mózgu są fascynujące i warto je zgłębiać. W Młynach popularyzujemy naukę w sposób, który aktywnie włącza Gości i pozwala im poprzez doświadczenie odkrywać niesamowity świat nauki. Dlatego też zdecydowaliśmy, że Młyny to dobre miejsce dla instalacji reagującej na ludzkie fale mózgowe, która pozwoli naszym Gościom sprawdzić, co im w mózgu gra! – mówi Sylwia Mularczyk, Główna specjalistka ds. programowych w Młynach.
Zakładając opaskę EEG, goście Młynów mogą usłyszeć dźwiękową interpretację fal mózgowych w formie multimedialnej instalacji Neuromuzyka. Każdy będzie mógł przekonać się na własnej skórze, jak działa EEG i przewodnik do wytworzenia muzyki naszych fal mózgowych. Co ciekawe, inne brzmienia usłyszymy podczas intensywnej koncentracji niż przy relaksacji z zamkniętymi oczami. Neuromuzyka to instalacja, która prezentowana była dotąd m.in. podczas festiwali Warszawska Jesień, AudioArt, Musica Polonica Nova i na Przeglądzie Sztuki Survival.
Atrakcja dedykowana jest głównie dorosłym i młodzieży, ale dzieci także mogą z niej skorzystać w asyście swoich dorosłych opiekunów. Młyny do neuromuzycznych eksperymentów zapraszają od 6 stycznia do 31 marca. Z instalacji można korzystać bezpłatnie, a pomocą służy zespół Młynów! Aby posłuchać muzyki swojego mózgu należy się wcześniej zapisać. Można to zrobić osobiście w Młynach Rothera (pon.-czw. 12.00-18.00, pt.-niedz. 12.00-20.00) lub online.

W tym roku 100 lat świętować będzie Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy, które 5 sierpnia otworzy wystawę jubileuszową, prezentowaną w Spichrzach nad Brdą MOB, które stały się symbolem naszego miasta, jak i w Galerii Sztuki Nowoczesnej na Wyspie Młyńskiej.
Jak zdradził nam zespół MOB, wystawa jubileuszowa będzie składała się z dziesięciu boksów (sześciu w Spichrzach nad Brdą przy ul. Grodzkiej 7-11 i czterech w GSN przy ul. Mennica 8), gdzie zbiory muzeum zostaną skonfrontowane z tłem historycznym każdej dekady. Będziemy mogli zobaczyć, m.in.: muzealia z zakresu archeologii, dziejów Bydgoszczy, historii numizmatyki oraz książki z pierwszego okresu gromadzenia księgozbioru Niemieckiego Towarzystwa Sztuki i Nauki w Bydgoszczy, akt darowizny Franciszki Wyczółkowskiej dla Muzeum Miejskiego z 1937 roku i dzieła Leona Wyczółkowskiego, prace Maksymiliana Antoniego Piotrowskiego oraz Waltera Leistikowa prezentowane w ramach Kunstschau Bromberg z 1943 roku, obrazy Leokadii Łempickiej prezentowane na przekrojowej wystawie z 1951 roku, dzieła Jacka Malczewskiego, czy Henryka Siemiradzkiego oraz grafiki pochodzące z Biennale Grafiki w Krakowie w roku 1960, a także obrazy autorstwa Andrzeja Wróblewskiego, Tadeusza Dominika, Tymona Niesiołowskiego, Mieczysława Wejmana, Rajmunda Ziemskiego prezentowane w ramach wystawy współczesnego malarstwa polskiego z 1967 roku.
Zobaczymy pozyskiwane dla kolekcji muzeum dzieła przedwojennych artystów jak: Józefa Chełmońskiego, Olgi Boznańskiej, Bolesława Cybisa i Józefa Mehoffera, reprezentację tworzonej bydgoskiej kolekcji polskiej sztuki współczesnej w postaci prac malarskich, m. in.: Tymona Niesiołowskiego, Mariana Bogusza, Artura Nacht-Samborskiego, Tadeusza Brzozowskiego, Jerzego Tchórzewskiego, Bronisława Wojciecha Linkego, Zdzisława Beksińskiego, Zbigniewa Makowskiego i Jerzego Nowosielskiego czy polskiej grafiki współczesnej, m. in. prace: Józefa Gielniaka, Haliny Chrostowskiej, Stanisława Wójtowicza, Stanisława Fijałkowskiego, Romana Opałki i Mieczysława Wejmana. I wiele, wiele innych.
Przestrzeni ekspozycyjna zostanie także zaaranżowana m.in.: meblami, zabytkowymi artefaktami, elementami wyposażenia wnętrz czy tkaninami, a efekt wzmocniony zostanie prezentacją strojów i akcesoriów z konkretnej epoki z kolekcji Adam Leja.
- Zobaczymy też fotografie, filmy, wydruki prasowe, dokumenty z poszczególnych okresów historycznych, a za pomocą multimediów, projektorów, ekranów i głośników oddany zostanie klimat dekady przemian, związanych zarówno z lokalnym jak i ogólnopolskim kontekstem – podpowiadają nam bydgoscy muzealnicy.
Wystawę jubileuszową 100-lecie MOB, której głównym kuratorem jest dyrektor dr Wacław Kuczma, będziemy mogli zwiedzać od 5 sierpnia 2023 do końca sierpnia 2024 roku.

Od 24 stycznia 2023 r. Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy zaprasza nas na nostalgiczną podróż w ramach wystawy „Niech się święci... Bydgoszcz w PRL-u” w Spichrzach nad Brdą (ul. Grodzka 7-11).
Jak zdradzają kuratorki Anna Nadolska i Daria Fosińska, na ekspozycji zgromadzone zostały archiwalne fotografie, plakaty, dokumenty, odznaczenia, medale, filmy amatorskie i wspomnienia oraz przedmioty codziennego użytku związane ze świętowaniem bydgoszczan w minionej epoce. Lwia część zabytków pochodzi ze zbiorów bydgoskiego Muzeum Okręgowego. Nie zabrakło także obiektów pozyskanych z lokalnych instytucji i od osób prywatnych.
Tematem wystawy jest świętowanie bydgoszczan w okresie Polski Ludowej. Zaprezentowane zostaną najważniejsze uroczystości państwowe (m. in. 1 Maja i 22 Lipca), miejskie (600-lecie lokacji miasta – rok 1946), okolicznościowe, branżowe (np. Dzień Wojska Polskiego, Dzień Nauczyciela, Dzień Kolejarza, ale także Dzień Kobiet czy Dzień Dziecka) oraz kościelne i rodzinne, odbywające się w Bydgoszczy w latach 1945–1989. Święta państwowe, ale także inne świeckie obchody np. rocznicowe, miały charakter ściśle propagandowy i były instrumentem zniewalania społeczeństwa przez władze komunistyczne.
- Jednak dla większości mieszkańców Bydgoszczy szczególnymi dniami świątecznymi były te, które spędzali w gronie rodziny i przyjaciół. Do takich należały m.in. chrzest dziecka (w wersji świeckiej „nadanie imienia dziecku”), Pierwsza Komunia św., ślub cywilny i kościelny, Boże Narodzenie (Gwiazdka), Wielkanoc czy sylwester. I dlatego w przestrzeni wystawienniczej zaaranżowano pokój z wieczerzą wigilijną – zaznaczają kuratorki.
Wernisaż wystawy „Niech się święci…. Bydgoszcz W PRL-u” 24 stycznia o godz. 18 w Spichrzach nad Brdą MOB. Ekspozycja czynna będzie do 4 czerwca.

W styczniu na małej scenie Teatru Polskiego w Bydgoszczy jako reżyserska teatralna zadebiutuje doskonale znana bydgoskiej publiczności jako aktorka Anita Sokołowska. Tym razem artystka wyreżyserowała dla nas spektakl „Komediantka”, będący adaptacją powieści Władysława Reymonta o tym samym tytule.
Przedpremierowy pokaz spektaklu będzie można zobaczyć 13 stycznia o godz. 19. Premiera dzień później (14.01.) także o godz. 19.00, natomiast pokazy popremierowe planowane są na 15 stycznia o godzinach 16.00 i 19.00.