5 z 16
Jak nam zdradzono, na początku 2023 roku dla zwiedzających...
fot. B. Wierzchucki

Jak nam zdradzono, na początku 2023 roku dla zwiedzających Młyny Rothera w Bydgoszczy udostępnią dwie wyjątkowe instalacje – jedną artystyczną i drugą - od 6 stycznia - neuromuzyczną, odzwierciedlającą muzykę fal mózgowych.

W Młynach można usłyszeć muzykę fal mózgowych, a to za sprawą interaktywnej instalacji dźwiękowej. Pasjonaci odkrywania tajemnic działania ludzkiego mózgu mogą wsłuchać się w siebie i w swoje myśli. Każdy będzie miał szansę poznać dźwięki sterowane jego falami mózgowymi.

Twórcą instalacji jest Beniamin Głuszek, teoretyk muzyki, gitarzysta, autor instalacji interaktywnych.

Tematy związane z funkcjonowaniem mózgu są fascynujące i warto je zgłębiać. W Młynach popularyzujemy naukę w sposób, który aktywnie włącza Gości i pozwala im poprzez doświadczenie odkrywać niesamowity świat nauki. Dlatego też zdecydowaliśmy, że Młyny to dobre miejsce dla instalacji reagującej na ludzkie fale mózgowe, która pozwoli naszym Gościom sprawdzić, co im w mózgu gra! – mówi Sylwia Mularczyk, Główna specjalistka ds. programowych w Młynach.

Zakładając opaskę EEG, goście Młynów mogą usłyszeć dźwiękową interpretację fal mózgowych w formie multimedialnej instalacji Neuromuzyka. Każdy będzie mógł przekonać się na własnej skórze, jak działa EEG i przewodnik do wytworzenia muzyki naszych fal mózgowych. Co ciekawe, inne brzmienia usłyszymy podczas intensywnej koncentracji niż przy relaksacji z zamkniętymi oczami. Neuromuzyka to instalacja, która  prezentowana była dotąd m.in. podczas festiwali Warszawska Jesień, AudioArt, Musica Polonica Nova i na Przeglądzie Sztuki Survival.

Atrakcja dedykowana jest głównie dorosłym i młodzieży, ale dzieci także mogą z niej skorzystać w asyście swoich dorosłych opiekunów. Młyny do neuromuzycznych eksperymentów zapraszają od 6 stycznia do 31 marca. Z instalacji można korzystać bezpłatnie, a pomocą służy zespół Młynów! Aby posłuchać muzyki swojego mózgu należy się wcześniej zapisać. Można to zrobić osobiście w Młynach Rothera (pon.-czw. 12.00-18.00, pt.-niedz. 12.00-20.00) lub online.

6 z 16
W tym roku 100 lat świętować będzie Muzeum Okręgowe w...
fot. Tomasz Czachorowski

W tym roku 100 lat świętować będzie Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy, które 5 sierpnia otworzy wystawę jubileuszową, prezentowaną w Spichrzach nad Brdą MOB, które stały się symbolem naszego miasta, jak i w Galerii Sztuki Nowoczesnej na Wyspie Młyńskiej.

Jak zdradził nam zespół MOB, wystawa jubileuszowa będzie składała się z dziesięciu boksów (sześciu w Spichrzach nad Brdą przy ul. Grodzkiej 7-11 i czterech w GSN przy ul. Mennica 8), gdzie zbiory muzeum zostaną skonfrontowane z tłem historycznym każdej dekady. Będziemy mogli zobaczyć, m.in.: muzealia z zakresu archeologii, dziejów Bydgoszczy, historii numizmatyki oraz książki z pierwszego okresu gromadzenia księgozbioru Niemieckiego Towarzystwa Sztuki i Nauki w Bydgoszczy, akt darowizny Franciszki Wyczółkowskiej dla Muzeum Miejskiego z 1937 roku i dzieła Leona Wyczółkowskiego, prace Maksymiliana Antoniego Piotrowskiego oraz Waltera Leistikowa prezentowane w ramach Kunstschau Bromberg z 1943 roku, obrazy Leokadii Łempickiej prezentowane na przekrojowej wystawie z 1951 roku, dzieła Jacka Malczewskiego, czy Henryka Siemiradzkiego oraz grafiki pochodzące z Biennale Grafiki w Krakowie w roku 1960, a także obrazy autorstwa Andrzeja Wróblewskiego, Tadeusza Dominika, Tymona Niesiołowskiego, Mieczysława Wejmana, Rajmunda Ziemskiego prezentowane w ramach wystawy współczesnego malarstwa polskiego z 1967 roku.

Zobaczymy pozyskiwane dla kolekcji muzeum dzieła przedwojennych artystów jak: Józefa Chełmońskiego, Olgi Boznańskiej, Bolesława Cybisa i Józefa Mehoffera, reprezentację tworzonej bydgoskiej kolekcji polskiej sztuki współczesnej w postaci prac malarskich, m. in.: Tymona Niesiołowskiego, Mariana Bogusza, Artura Nacht-Samborskiego, Tadeusza Brzozowskiego, Jerzego Tchórzewskiego, Bronisława Wojciecha Linkego, Zdzisława Beksińskiego, Zbigniewa Makowskiego i Jerzego Nowosielskiego czy polskiej grafiki współczesnej, m. in. prace: Józefa Gielniaka, Haliny Chrostowskiej, Stanisława Wójtowicza, Stanisława Fijałkowskiego, Romana Opałki i Mieczysława Wejmana. I wiele, wiele innych.

Przestrzeni ekspozycyjna zostanie także zaaranżowana m.in.: meblami, zabytkowymi artefaktami, elementami wyposażenia wnętrz czy tkaninami, a efekt wzmocniony zostanie prezentacją strojów i akcesoriów z konkretnej epoki z kolekcji Adam Leja.

- Zobaczymy też fotografie, filmy, wydruki prasowe, dokumenty z poszczególnych okresów historycznych, a za pomocą multimediów, projektorów, ekranów i głośników oddany zostanie klimat dekady przemian, związanych zarówno z lokalnym jak i ogólnopolskim kontekstem – podpowiadają nam bydgoscy muzealnicy.

Wystawę jubileuszową 100-lecie MOB, której głównym kuratorem jest dyrektor dr Wacław Kuczma, będziemy mogli zwiedzać od 5 sierpnia 2023 do końca sierpnia 2024 roku.

7 z 16
Od 24 stycznia 2023 r. Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy zaprasza...
fot. Wojciech Woźniak/MOB

Od 24 stycznia 2023 r. Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy zaprasza nas na nostalgiczną podróż w ramach wystawy „Niech się święci... Bydgoszcz w PRL-u” w Spichrzach nad Brdą (ul. Grodzka 7-11).

Jak zdradzają kuratorki Anna Nadolska i Daria Fosińska, na ekspozycji zgromadzone zostały archiwalne fotografie, plakaty, dokumenty, odznaczenia, medale, filmy amatorskie i wspomnienia oraz przedmioty codziennego użytku związane ze świętowaniem bydgoszczan w minionej epoce. Lwia część zabytków pochodzi ze zbiorów bydgoskiego Muzeum Okręgowego. Nie zabrakło także obiektów pozyskanych z lokalnych instytucji i od osób prywatnych.

Tematem wystawy jest świętowanie bydgoszczan w okresie Polski Ludowej. Zaprezentowane zostaną najważniejsze uroczystości państwowe (m. in. 1 Maja i 22 Lipca), miejskie (600-lecie lokacji miasta – rok 1946), okolicznościowe, branżowe (np. Dzień Wojska Polskiego, Dzień Nauczyciela, Dzień Kolejarza, ale także Dzień Kobiet czy Dzień Dziecka) oraz kościelne i rodzinne, odbywające się w Bydgoszczy w latach 1945–1989. Święta państwowe, ale także inne świeckie obchody np. rocznicowe, miały charakter ściśle propagandowy i były instrumentem zniewalania społeczeństwa przez władze komunistyczne.

- Jednak dla większości mieszkańców Bydgoszczy szczególnymi dniami świątecznymi były te, które spędzali w gronie rodziny i przyjaciół. Do takich należały m.in. chrzest dziecka (w wersji świeckiej „nadanie imienia dziecku”), Pierwsza Komunia św., ślub cywilny i kościelny, Boże Narodzenie (Gwiazdka), Wielkanoc czy sylwester. I dlatego w przestrzeni wystawienniczej zaaranżowano pokój z wieczerzą wigilijną – zaznaczają kuratorki.

Wernisaż wystawy „Niech się święci…. Bydgoszcz W PRL-u” 24 stycznia o godz. 18 w Spichrzach nad Brdą MOB. Ekspozycja czynna będzie do 4 czerwca.

8 z 16
W styczniu na małej scenie Teatru Polskiego w Bydgoszczy...
fot. Adrianna Szymczak/ Teatr Polski w Bydgoszczy

W styczniu na małej scenie Teatru Polskiego w Bydgoszczy jako reżyserska teatralna zadebiutuje doskonale znana bydgoskiej publiczności jako aktorka Anita Sokołowska. Tym razem artystka wyreżyserowała dla nas spektakl „Komediantka”, będący adaptacją powieści Władysława Reymonta o tym samym tytule.

Przedpremierowy pokaz spektaklu będzie można zobaczyć 13 stycznia o godz. 19. Premiera dzień później (14.01.) także o godz. 19.00, natomiast pokazy popremierowe planowane są na 15 stycznia o godzinach 16.00 i 19.00.

Pozostało jeszcze 7 zdjęć.
Przewijaj aby przejść do kolejnej strony galerii.

Polecamy

Marysia Jeleniewska - taka jest na co dzień. 23-latka to gwiazda TikToka - zdjęcia

Marysia Jeleniewska - taka jest na co dzień. 23-latka to gwiazda TikToka - zdjęcia

Ruszyła przebudowa centrum handlowego na Glinkach. Miejsce ma ponownie tętnić życiem

Ruszyła przebudowa centrum handlowego na Glinkach. Miejsce ma ponownie tętnić życiem

Najlepszy trick na owocowanie truskawek. Nie nadążysz ze zbieraniem słodkich owoców!

Najlepszy trick na owocowanie truskawek. Nie nadążysz ze zbieraniem słodkich owoców!

Zobacz również

Takie są wczesne objawy cukrzycy. To powinno zaniepokoić cię zaraz po przebudzeniu

Takie są wczesne objawy cukrzycy. To powinno zaniepokoić cię zaraz po przebudzeniu

DJ Hazel nie żyje. Ciało właściciela zajazdu w Skępem znaleziono w aucie nad jeziorem

DJ Hazel nie żyje. Ciało właściciela zajazdu w Skępem znaleziono w aucie nad jeziorem