https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zmieniła go wojna

Sonia Gruszka
Muzeum Uniwersyteckie działające pod auspicjami toruńskiego UMK, udostępni Muzeum Okręgowemu im. Leona Wyczółkowskiego zbiór 70. prac malarza i grafika Marka Żuławskiego.

Muzeum Uniwersyteckie działające pod auspicjami toruńskiego UMK, udostępni Muzeum Okręgowemu im. Leona Wyczółkowskiego zbiór 70. prac malarza i grafika Marka Żuławskiego. <!** Image 2 align=none alt="Image 152693" sub="Obraz Marka Żuławskiego zatytułowany „Dom w budowie” (1967)">

Marek Żuławski urodził się w Rzymie w 1908 roku. Dzieciństwo spędził w Zakopanem. Po studiach w warszawskiej ASP wyjechał na stypendium do Paryża. W 1936 roku osiedlił się w Londynie, gdzie spędził resztę życia (zm. w 1985 r.). Wczesna twórczość artysty zaliczana jest do nurtu postimpresjonizmu. Prace z lat 30. i 40. będą najstarszymi, które wystawione zostaną w bydgoskim Muzeum Okręgowym. Zmiana kierunku artystycznych realizacji nastąpiła u Żuławskiego po wizycie w zrujnowanej wojną Warszawie w 1946 roku. W tamtejszym Muzeum Narodowym Marek Żuławski zrealizował swoją indywidualną wystawę. Po powrocie do Wielkiej Brytanii zaczął malować motywy męczeńskie, często związane ze śmiercią i upadkiem. Wtedy właśnie powstało jedno z najsłynniejszych dzieł Żuławskiego, „Chrystus z Belsen” (inny tytuł „Zdjęcie z krzyża”), ukazujące martwe i umęczone ciało leżące u stóp domyślnego krzyża.

W nowym stylu Żuławskiego zaczęło dominować zainteresowanie człowiekiem i jego miejscem w świecie.<!** reklama>

Dzieła Marka Żuławskiego ofiarowała toruńskiemu Muzeum Uniwersyteckiemu żona artysty, Maryla Żuławska. W zbiorach muzeum znajduje się siedemdziesiąt z blisko czterystu jego prac. Od jutra (środa, 7 lipca) wybrane obrazy, gwasze, grafiki czy plakaty będzie można podziwiać w Galerii Sztuki Nowoczesnej w Czerwonym Spichrzu na Wyspie Młyńskiej (ul. Mennica 8a). Wernisaż wystawy pt. „Londyńczyk. Prace Marka Żuławskiego ze zbiorów Muzeum Uniwersyteckiego w Toruniu” rozpocznie się o godz. 18.00. Prace rozmieszczone zostaną chronologicznie, dzięki czemu zwiedzający będą mieli okazję prześledzić kolejne etapy rozwoju i inspiracji malarza. Gościem specjalnym otwarcia będzie Maryla Żuławska. Z ekspozycją związane będą wydarzenia towarzyszące, jak m.in. promocja pamiętników artysty czy przegląd filmów w reżyserii Andrzeja i Xawerego Żuławskich. Wystawa czynna będzie do 29 sierpnia. Wstęp na wernisaż jest wolny.

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski