Od nowego roku wchodzą nowe przepisy dotyczące segregacji odpadów. W Bydgoszczy pojawią się dwa nowe rodzaje kontenerów. A to początek zmian.
Cały PSZOK jest zadaszony, wszystkie kontenery mają jednakowy, zielony kolor. Dla mieszkańców dostępne będą również specjalnie przygotowane beczki na chemikalia, w których będzie można umieścić wszystkie niebezpieczne odpady. Dostępne będą do wypożyczenia specjalne przyczepki, którymi do PSZOK będzie można przywieźć np. odpady budowlane.
Miejskie ekologiczne PSZOK-i znajdują się w trzech miejscach - czynne są codziennie w godz. 8 -20 (z wyłączeniem niedziel i świąt). Są one przy ulicach: Ołowiana 43, Jasiniecka 7a oraz Inwalidów 15.
Byle nie do śmietnika
Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych to miejsca, które powstały po to, by nie martwić się, co zrobić ze śmieciami, które pojawiają się w naszych domach okazjonalnie, a wymagają prawidłowego zagospodarowania. Są to odpady zielone, chemikalia, leki, zużyte baterie i akumulatory, sprzęt elektryczny i elektroniczny, meble i odpady wielkogabarytowe, odpady budowlane i rozbiórkowe, a także zużyte, popioły i tekstylia.
Po pierwsze - edukacja
Wszystkie PSZOK-i są zadaszone, a na dachach znajdują się panele fotowoltaiczne, które będą zasilać punkty w prąd. To jednak tylko jeden z elementów edukacji ekologicznej. Jak pokazuje praktyka, wiele osób chciałoby segregować odpady, ale poza oczywistymi frakcjami typu papier czy szkło ma ogromne problemy z dopasowaniem odpadu do konkretnego kontenera. Dlatego tak istotna jest specjalna sala edukacyjna, która powstała w PSZOK przy ul. Inwalidów. To tu uczniowie naszych szkół uczyć się będą zasad recyklingu i proekologicznych zachowań. W każdym PSZOK-u powstała też ścieżka edukacyjna, traktująca o segregacji odpadów.
Ratusz przypomina, że od 1 stycznia 2020 roku wszystkich czekają zmiany w zasadach segregowania odpadów komunalnych. Od przyszłego roku segregować będziemy oddzielnie metale i tworzywa sztuczne (pojemnik żółty), szkło (pojemnik zielony), papier (pojemnik niebieski), odpady BIO (pojemnik brązowy) i odpady zmieszane (pojemnik szary). Dla mieszkańców Bydgoszczy oznacza to, że pojawią się dwa nowe pojemniki na papier i odpady bio. Część spółdzielni mieszkaniowych już przygotowała miejsca na nowe kontenery.
