Ministerstwo Infrastruktury poinformowało o rozpoczęciu prac nad projektem ustawy dotyczącym zmian w przepisach ustawy o kierujących pojazdami. - Projekt nowelizacji jest przygotowywany w związku postulatami organizacji społecznych zrzeszających instruktorów nauki jazdy, egzaminatorów i kierowców o dokonanie szeregu zmian w zasadach przeprowadzania i oceny egzaminu państwowego na prawo jazdy oraz w zasadach organizacji egzaminów w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego" - czytamy w komunikacie.
Nauka jazdy z opiekunem
Jak czytamy, nowością będzie możliwość odbywania szkolenia w zakresie uprawnień do kierowania pojazdami w formie kursu rozszerzonego z osobą towarzyszącą. Taka możliwość będzie dotyczyła osoby, która ukończyła kurs w szkole nauki jazdy, a jej opiekun prawny będzie musiał posiadać prawo jazdy kategorii B od co najmniej 5 lat.
Jazdy doszkalające
Nowe przepisy wprowadzą możliwość szkolenia w OSK osób posiadających uprawnienia do kierowania pojazdami, a także ubiegających się o przywrócenie cofniętych lub zatrzymanych praw jazdy. Przypomniano, że obecnie kierowcy, którzy chcą doszkolić, nie mogą korzystać z usług szkół nauki jazdy.
Nowe wymagania dla instruktorów i egzaminatorów
Zgodnie z nowymi przepisami, wymóg posiadania prawa jazdy kategorii B będzie wynosił minimum 5 lat zarówno dla instruktorów, jak i dla egzaminatorów. Dotychczas, aby zostać instruktorem nauki jazdy lub egzaminatorem dla kategorii B, wystarczy posiadać prawo jazdy tej kategorii odpowiednio od 2 lat lub od 3 lat.
Ponadto, instruktorzy, wykładowcy i egzaminatorzy będą rzadziej odbywać warsztaty doskonalenia zawodowego- nie raz na rok, a na dwa lata. Ponadto instruktorzy techniki jazdy będą musieli odbywać obowiązkowe warsztaty doskonalenia zawodowego- do tej pory takie szkolenie nie było wymagane.
Pytania egzaminacyjne na prawo jazdy
Zgodnie z nowymi przepisami, pytania egzaminacyjne oraz wchodzące w ich skład scenariusze, wizualizacje i opisy oraz pytania zawarte w teście egzaminacyjnym nie będą upublicznianie. - "Planujemy, aby po wprowadzeniu przepisów ustawy publikowane były przykładowe (ale nie wszystkie) pytania egzaminacyjne stosowane na egzaminie państwowym na prawo jazdy" - podanow komunikacie. - "Ministerstwo Infrastruktury nie zamierza jednak rezygnować z publikowania na stronach internetowych pytań stosowanych na egzaminie państwowym"- dodano.
Kurs dla łamiących przepisy
Zgodnie z ustawą o kierujących pojazdami, kierowcy w okresie próbnym, między 4 a 8 miesiącem od otrzymania prawa jazdy muszą odbyć obowiązkowe kursy dokształcające. Jednak "z uwagi na niedostosowanie bazy Centralnej Ewidencji Kierowców przepisy te jednak nie są stosowane". Dlatego zaproponowano obowiązek odbycia szkolenia w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym jedynie dla tych młodych kierowców, którzy w okresie próbnym popełnili 2 wykroczenia w ruchu drogowym.
Zmiany w kursach na prawo jazdy. Nowością szkolenia w formie...
Najmłodsi, przyszli kierowcy
W programie nauczania dla klasy 4. szkoły podstawowej wprowadzony zostanie obowiązkowy przedmiot „wychowanie komunikacyjne”. - "Będą to zajęcia, w ramach których uczniowie będą m.in. przygotowywali się do uzyskania karty rowerowej"- napisano.
Ponadto poinformowano, że nowe przepisy zakładają rezygnację z podziału ośrodków szkolenia kierowców na zwykłe ośrodki i ośrodki spełniające dodatkowe wymagania. Poprawie ma ulec również nadzór nad szkołami nauki jazdy.
źródło: Ministerstwo Infrastruktury
