Zmiana czasu 2018 na zimowy. Po przeprowadzeniu internetowych ankiet w całej Unii Europejskiej przewodniczący KE ogłosił koniec zmiany czasu w Europie. Problem w tym, że nie do końca wiadomo, na jakich zasadach... Obywatele UE jednoznacznie wypowiedzieli się, że: nie chcą zmieniać czasu dwa razy w roku. Ale jaki czas wybrać na cały rok? Zimowy i zrezygnować z długich letnich wieczorów, a może letni i zimą witać słońce po godzinie 9.00?
▶ Waloryzacja 2019. Podwyżka emerytury i renty w 2019 r. - WYLICZENIA ◀
Przeczytaj:
Koniec zmiany czasu w 2021 roku. Przed godz. 9 rano będzie c...
Zmiana czasu na zimowy 2018
Jedno jest pewne - w 2018 roku przestawimy czas z letniego na zimowy. Do tej pory KE nie zdąży zaproponować zmian i nie będzie czasu na wprowadzenie ich w życie.
Warto wiedzieć: czas zimowy i czas letni
- Czas zimowy, to po po prostu czas środkowoeuropejski. Obowiązuje od końca października do końca marca.
- Czas letni, to - używając fachowej nazwy - czas środkowoeuropejski letni. Obowiązuje od końca marca do końca października.
Kiedy zmiana czasu z letniego na zimowy w 2018 roku?
Tzw. czas zimowy obowiązuje od ostatniej niedzieli października, do ostatniej niedzieli marca. Warto dodać, że kiedyś - do połowy lat 90. ubiegłego wieku - zegarki z czasu letniego na zimowy przestawialiśmy w ostatnią niedzielę września.
Zmiana czasu na zimowy w 2018 roku. Kiedy przestawiamy zegarki
Kiedy wypada Dzień Chłopaka w 2018 roku? Jaki prezent kupić na Dzień Chłopaka?
Zgodnie z rozporządzeniem prezesa Rady Ministrów, czas zmieniamy dwa razy w roku. Kiedy przestawiamy czas z letniego na zimowy, wskazówki zegarków przesuwamy do tyłu - o godzinę (z godziny 3 na 2). Śpimy więc o godzinę dłużej. Zegarki przestawimy w ostatnią niedzielę października. W 2018 roku zmiana czasu na zimowy wypada w niedzielę (28 października).
Zobacz:
Kup sobie pojazd i elektronikę od wojska. Co sprzedaje armia? [ceny]
Zniesienie zmiany czasu. Propozycja PSL
W Polsce w ostatnim czasie pomysłodawcą zniesienia zmiany czasu było Polskie Stronnictwo Ludowe (PSL domagał się, by w Polsce przez cały rok obowiązywał czas środkowoeuropejski letni). Propozycja została jednak odrzucona. Unijna procedura legislacyjna dotycząca zmiany czasu nie potrwa tak szybko. Co może zrobić Komisja Europejska? Zakazać państwom członkowskim okresowych zmian czasu. Jak czytamy w wyjaśnieniu do przeprowadzanych konsultacji, nie miałoby to wpływu na wybór strefy czasowej, a poszczególne państwa członkowskie podejmowałyby ostatecznie decyzję o przyjęciu na stałe czasu środkowoeuropejskiego lub środkowoeuropejskiego letniego.
Zmiana czasu - godzinę dłużej w pracy
Niestety osoby pracujące w noc, w którą zmieniamy czas z letniego na zimowy muszą się liczyć z wydłużonym dyżurem. Ale - zgodnie z prawem pracy, pracodawca będzie musiał za tę godzinę zapłacić, albo "oddać ją" w inny dzień.
Zobacz:
Mistrzostwa świata w siatkówce 2018. TERMINARZ fazy grupowej?
Zobacz również: "Flesz. Emerytury dla matek z 4 dzieci