https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zmiana czasu na letni - marzec 2025. Kiedy przestawiamy zegarki o godzinę do tyłu?

Michał Sierek
Czas zimowy obowiązuje w Polsce od końca października do końca marca. Przestawianie zegarków dwa razy w roku to temat, który budzi wiele dyskusji. Choć pierwotnie miało to przynieść oszczędności energii, dziś korzyści są niewielkie. Mimo to zmiana czasu wciąż obowiązuje w Polsce i wielu krajach Europy.
Czas zimowy obowiązuje w Polsce od końca października do końca marca. Przestawianie zegarków dwa razy w roku to temat, który budzi wiele dyskusji. Choć pierwotnie miało to przynieść oszczędności energii, dziś korzyści są niewielkie. Mimo to zmiana czasu wciąż obowiązuje w Polsce i wielu krajach Europy. Pixaba
Zbliża się zmiana czasu na letni. Choć system ten miał służyć oszczędności energii, dziś jego znaczenie jest dyskusyjne. Wielu ludzi skarży się na negatywne skutki zmiany czasu (reakcja organizmu na tę zmianę jest sprawą indywidualną i zależy od wielu czynników). Kiedy przestawiamy zegarki? Najważniejsze informacje na temat zmiany czasu na letni w 2025 roku zamieszczamy w poniższym artykule.

Dlaczego zmieniamy czas?

Głównym założeniem zmiany czasu było efektywniejsze wykorzystanie światła dziennego, co miało prowadzić do oszczędności energii. Po raz pierwszy na szeroką skalę zasadę wprowadzono w Niemczech i Austro-Węgrzech podczas I wojny światowej.

Dopiero od 1977 zmiana czasu w Polsce stosowana jest nieprzerwanie w każdym roku (wcześniej zmieniano czas ale robiono to nieregularnie).

Oszczędności energii wynikające ze zmiany czasu są obecnie niewielkie ze względu na nowoczesne technologie oświetleniowe.

Czas letni i czas zimowy w Polsce

Potocznie mówimy o czasie letnim i czasie zimowym. Fachowo powinniśmy używać jednak następujących określeń:

  • Czas środkowoeuropejski (CET - Central European Time) - jest to czas standardowy (zimowy), oznaczany jako UTC+1. Obowiązuje od ostatniej niedzieli października do ostatniej niedzieli marca.

  • Czas środkowoeuropejski letni (CEST - Central European Summer Time) - jest to czas letni, oznaczany jako UTC+2. Obowiązuje od ostatniej niedzieli marca do ostatniej niedzieli października.

Zmiana czasu na letni 2025 - kiedy?

W 2025 roku zmiana na czas letni nastąpi w nocy z 29 na 30 marca (sobota/niedziela) - zegary przestawimy z 2:00 na 3:00, przez co będziemy spać godzinę krócej. Powrót do czasu zimowego odbędzie się w nocy z 25 na 26 października - wtedy cofniemy zegary z 3:00 na 2:00, dzięki czemu zyskamy dodatkową godzinę snu.

Zmiana czasu w Polsce i UE

W 2019 roku Parlament Europejski opowiedział się za zniesieniem zmiany czasu w UE. Ówczesny szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zdążył ogłosić "koniec zmiany czasu w Europie". Państwa członkowskie miały doprecyzować sposób odejścia od tej zasady. Ostatecznie pandemia i kryzys gospodarczy zepchnęły kwestię likwidacji zmiany czasu na dalszy plan.Obowiązujące rozporządzenie Rady Ministrów z 2022 roku przewiduje zmienianie czasu w Polsce co najmniej do 2026 roku.

Zmiana czasu i jej wpływ na nasze zdrowie

Wielu ludzi skarży się na negatywne skutki zmiany czasu, zwłaszcza tej jesiennej. Jednak reakcja organizmu na tę zmianę jest sprawą indywidualną i zależy od takich czynników jak wiek, styl życia czy ogólny stan zdrowia. Niektóre osoby przystosowują się bez większego problemu, podczas gdy inni przez kilka dni odczuwają senność, spadek koncentracji czy pogorszenie samopoczucia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski