Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiana czasu na letni już tej nocy. O której przestawiamy zegarki?

Michał Sierek
Michał Sierek
Zmiana czasu na letni - 25/26 marca 2023
Zmiana czasu na letni - 25/26 marca 2023 Pexels
Żegnamy się z czasem zimowym i wracamy do czasu letniego. Tej nocy przestawimy wskazówki zegarków o godzinę do przodu. Czas będziemy zmieniać "po staremu" w ciągu najbliższych lat - Unia Europejska porzuciła prace nad likwidacją zmiany czasu, o której mówiło się przed pandemią.

Komisja Europejska i Parlament Europejski jakiś czas temu rozpoczęły prace nad likwidacją zmiany czasu. Zapadły uchwały PE w tej sprawie, wieszczono "koniec zmiany czasu w Europie", a szczegóły miały dogadać państwa członkowskie. Z planów niewiele wyszło. W Europie nadal obowiązuje zmiana czasu dwa razy w roku.

Zmiana czasu na letni w 2023 roku. Kiedy?

Czas z zimowego na letni w 2023 roku zmienimy w nocy z 25 na 26 marca (sobota/niedziela). Przestawimy wówczas zegarki z godziny 2 na 3. Warto zaznaczyć, że pojęcia "czas letni" i "czas zimowy" są umowne. Fachowo powinniśmy mówić o: czasie środkowoeuropejskim letnim i po prostu o czasie środkowoeuropejskim.

  • Czas zimowy, to po po prostu czas środkowoeuropejski. Obowiązuje od końca października do końca marca.
  • Czas letni, to - używając fachowej nazwy - czas środkowoeuropejski letni. Obowiązuje od końca marca do końca października.

Zmiana czasu - wielu przeciwników

W ankiecie przeprowadzonej jakiś czas temu w Europie (wzięło w niej udział kilka milionów osób) zdecydowana większość opowiedziała się za likwidacją zmiany czasu. To wówczas szef KE Jean-Claude Juncker ogłosił "koniec zmiany czasu w Europie".

Odpowiednie decyzje po przeprowadzeniu konsultacji społecznych podjęła Komisja Europejska oraz Parlament Europejski. Rządy krajów UE miały omówić szczegóły. Ostatecznie pandemia i kryzys gospodarczy zepchnęły kwestię likwidacji zmiany czasu na dalszy plan. Decyzje w tej sprawie nie zapadły.

Zmiana w Polsce - co najmniej 2026 roku

Komisja Europejska ostatecznie zaleciła państwom członkowskim Unii Europejskiej kontynuowanie obecnych regulacji dotyczących czasu zimowego i letniego przez najbliższe 5 lat (2022-2026). Zgodnie z tym dokumentem wszystkie kraje członkowskie UE musiały przygotować przepisy prawne.

Obowiązujące w Polsce rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów reguluje termin zmiany czasu aż do października 2026 roku. Jeśli Komisja Europejska nie powróci do prac nad odejściem od zmian czasu, będziemy zmieniać czas na dotychczasowych zasadach co najmniej właśnie do tego roku.

POLECAMY

Województwo kujawsko-pomorskie zamieszkuje nieco ponad 2 miliony osób.Przejdź dalej i zobacz, które miasta w Kujawsko-Pomorskiem mają najmniejszą liczbę mieszkańców >>>

Oto najmniejsze miasta w Kujawsko-Pomorskiem. Mieszka w nich...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera