W marcu, jak co roku, czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Wielu z Was zapewne wyczekuje tej zmiany (w przeciwieństwie do jesiennej), ponieważ słońce będzie zachodzić o godzinę później. Komisja Europejska chce, by zmiana czasu została zlikwidowana. Mimo że pomysł zatwierdził Parlament Europejski, to sprawa utknęła w unijnej zamrażarce (o tym w dalszej części artykułu).
Przeczytaj:
Pogoda na wiosnę 2020. Długoterminowa prognoza dla Polski
Czas letni a czas zimowy
Na początek krótkie wyjaśnienie:
- Czas zimowy, to po po prostu czas środkowoeuropejski. Obowiązuje od końca października do końca marca.
- Czas letni, to - używając fachowej nazwy - czas środkowoeuropejski letni. Obowiązuje od końca marca do końca października.
Kiedy zmiana czasu z zimowego na letni 2020?
Czas letni ustawiamy zawsze w ostatnią niedzielę marca. Przestawiamy wówczas wskazówki zegarów o godzinę do przodu i śpimy krócej. Czas zimowy natomiast zmieniamy w ostatnią niedzielę października. Wówczas przestawiamy wskazówkę z godziny 3 na 2 i śpimy dłużej. [b]W 2020 roku na czas letni przejdziemy w nocy z soboty na niedzielę (28/29 marca). Zegarki przestawimy z godz. 2 na 3.
Polecamy:
Pensja minimalna 2020. Ile dostaniesz na rękę? Najniższa pła...
Kiedy koniec zmiany czasu w Polsce i UE?
Co z zapowiadanym zniesieniem zmiany czasu na terenie Wspólnoty? Najpierw Komisja Europejska przeprowadziła szerokie konsultacje, w których wzięło udział kilka milionów osób. Około 80 procent opowiedziało się za tym, by czasu nie zmieniać. Jean-Claude Juncker zdążył szybko ogłosić, że to koniec zmiany czasu w Europie, ale sprawa nie jest taka prosta...
- Warto wiedzieć: Do połowy lat 90. ubiegłego stulecia przestawialiśmy zegarki z czasu letniego na zimowy w ostatnią niedzielę września.
W marcu 2019 w głosowaniu w komisji transportu PE opowiedziano się za tym, by ostatnia zmiana czasu (dla państw, które wybrałyby czas letni) nastąpiła w marcu 2021 r. Kraje, które wybrałyby na zawsze czas zimowy, ostatni raz zmieniłyby czas w październiku 2021 r. Propozycję zatwierdził Parlament Europejski.
Niestety kwestia likwidacji zmiany czasu utknęła podczas konsultacji między poszczególnymi krajami. Pod koniec ubiegłego roku informowano, że w Radzie Unii Europejskiej tylko część państw jest za rezygnacją ze zmiany czasu, a większość nie popiera tego pomysłu. Obecnie, gdy cały świat mierzy się z koronawirusem oraz kryzysem, który wywołał, można przypuszczać, że termin 2021 może się oddalić, bo państwa członkowskie będą miały poważniejsze sprawy na głowie.
Czas letni w Polsce na zawsze?
W Polsce przeprowadzono już konsultacje na temat zmiany czasu. Wynika z nich, że ponad 78 procent dorosłych Polaków jest za tym, by nie przestawiać zegarków. Przy jakim czasie zostałaby Polska na zawsze - letnim czy zimowym?
Z danych ministerstwa wynika, że zdecydowana większość preferuje czas letni. Jeśli zostanie wybrana taka opcja, to zimą rano będzie dłużej ciemno.
Przykład: Słońce w Szczecinie (celowo wybraliśmy miasto położone na zachodzie kraju) 27 grudnia wstaje o godzinie 8.17. Ale mówimy o czasie środkowoeuropejskim (czyli zimowym). Jeśli obowiązywałby czas środkowoeuropejski letni, musimy dodać godzinę do przodu. Wschód słońca w Szczecinie - 9.17. Jasno w Polsce robiłoby się dopiero wiec między godziną 8 a 9.
Plusem byłoby to, że słońce zachodziłoby później. 27 grudnia w Suwałkach słońce zachodzi o 15.11 (w przypadku czasu letniego byłaby to godz. 16.11; Szczecin pożegnałby słońce ok. 37 minut później). Osoby pracujące zawodowo, uczniowie, itd. mogliby dzięki temu wracać w zimie do domu jeszcze przy naturalnym świetle.
W Polsce przeprowadzono już konsultacje na temat zmiany czasu. Wynika z nich, że ponad 78 procent dorosłych Polaków jest za tym, by nie przestawiać zegarków.
POLECAMY:
Waloryzacja emerytur 2020 [wyliczenia netto]. Jakie podwyżki...
Wpływ zmiany czasu na życie. Warto wiedzieć.
Przez lata badano wpływ zmiany czasu na różne czynniki. Co o tym pisze KE?
ENERGIA. Ogólny efekt oszczędności energii w sezonie letnim jest marginalny. Wyniki są też zmienne w zależności od takich czynników jak położenie geograficzne.
ZDROWIE. Ustalenia dotyczące czasu letniego mają pozytywny wpływ polegający na większej ilości zajęć rekreacyjnych na świeżym powietrzu.
BEZPIECZEŃSTWO DROGOWE. Jeśli chodzi o związek między ustaleniami dotyczącymi czasu letniego a wypadkami drogowymi dowody nie są niejednoznaczne. W zasadzie niedostateczna ilość snu w okresie wiosennym może zwiększać ryzyko wypadków. Jednocześnie uważa się, że wydłużenie czasu dostępności światła dziennego w lecie ma pozytywny wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego.
ROLNICTWO. wydaje się, że z powodu stosowania nowego sprzętu, sztucznego oświetlenia i zautomatyzowanych technologii wcześniejsze obawy związane z zakłóceniem rytmu biologicznego zwierząt i zmianą harmonogramów udoju przez zmianę czasu w dużym stopniu już nie istnieją. Dodatkowa godzina światła dziennego w okresie letnim może być również zaletą, jako że umożliwia wydłużenie godzin pracy na wolnym powietrzu, takich jak praca w polu czy zbiory.
"Bez ściemy" o pościgach w filmach.
