Już niedługo znowu czeka nas przestawianie zegarków. Będziemy bowiem zmieniać czas z tzw. zimowego na tzw. letni.
Na początek należy wyjaśnić, że termin "czas zimowy" jest potoczną nazwą stosowaną do określenia czasu środkowoeuropejskiego. "Czas letni" to natomiast czas środkowoeuropejski letni.
Zmiana czasu. Czy jest nam to potrzebne?
Przestawianie zegarków ma wielu przeciwników. Polskie Stronnictwo Ludowe złożyło kilka miesięcy temu projekt, który zakładał, że w naszym kraju miałby obowiązywać wyłącznie czas środkowoeuropejski letni, czyli ten, który obowiązuje od końca marca do końca października.
Zobacz również:
Denis, Dżesika, Nadzieja. Rzadkie imiona polskich dzieci [LISTA]
Zmiana czasu z zimowego na letni 2018. Śpimy dłużej, czy krócej?
Zmiana czasu z zimowego na letni niestety oznacza, że śpimy o godzinę krócej. Przestawiamy bowiem zegarki z godziny 2 na 3. Kiedy czas zmieniamy z letniego na zimowy - w ostatnią niedzielę października - wówczas przestawiamy zegarki z godziny 3 na 2 i śpimy o godzinę dłużej.
Po co przestawiamy czas? Mamy, m.in., dzięki temu lepiej wykorzystywać światło dzienne. Wielu jednak zwraca uwagę na to, że więcej jest negatywnych niż pozytywnych skutków przestawiania zegarków, m.in.,:
- złe samopoczucie
- zamieszanie w przypadku rozkładów jazdy
Warto wiedzieć:
- Przestawianie czasu reguluje rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 3 listopada 2016 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2017–2021.
Kiedy przestawiamy czas z zimowego na letni w 2018 roku?
Czas z zimowego na letni przestawiamy zawsze w ostatnią niedzielę marca. W 2018 roku zrobimy to tuż przed Wielkim Tygodniem.
W 2018 roku sprawa nie jest prosta - ostatni dzień marca wypada bowiem w sobotę 31 marca. Będziemy więc musieli przestawić zegarki jeden weekend wcześniej - w nocy z soboty na niedzielę - 25 marca 2018 r. (z godziny 2 na 3).
Jest pewien pozytywny aspekt tej zmiany. Jeśli pracujecie w nocy z 24 na 25 marca, spędzicie w pracy godzinę krócej...
Warto wiedzieć:
- Zmiany czasu mają spowodować efektywniejsze wykorzystanie światła dziennego.
- Czas letni stosowany jest w prawie siedemdziesięciu krajach na świecie
To dopiero była zima! Polska znalazła się pod śniegiem. Kraj...