Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiana CZASU na letni [2018]. Kiedy przestawiamy zegarki z zimowego na letni w 2018 roku? Kiedy zmieniamy czas na letni [28.02.2018]

sier
Zmiana czasu z zimowego na letni w 2018 roku. Kiedy zmieniamy czas z zimowego na letni?
Zmiana czasu z zimowego na letni w 2018 roku. Kiedy zmieniamy czas z zimowego na letni? 123rf
[28.02.2018] ZMIANA czasu z zimowego na letni w 2018 roku. W tym roku jest dość nietypowa sytuacja... Kiedy zmieniamy czas z zimowego na letni? O której przestawiamy zegarki. Śpimy o godzinę dłużej, czy o godzinę krócej? W jaki dzień zmieniamy czas z zimowego na letni w 2018 roku? Jak wpływa na nas zmiana czasu? Czy jest ona potrzebna? Zmianę czasu stosuje ponad 70 krajów na całym świecie.

Już niedługo znowu czeka nas przestawianie zegarków. Będziemy bowiem zmieniać czas z tzw. zimowego na tzw. letni.

Na początek należy wyjaśnić, że termin "czas zimowy" jest potoczną nazwą stosowaną do określenia czasu środkowoeuropejskiego. "Czas letni" to natomiast czas środkowoeuropejski letni.

Zmiana czasu. Czy jest nam to potrzebne?

Przestawianie zegarków ma wielu przeciwników. Polskie Stronnictwo Ludowe złożyło kilka miesięcy temu projekt, który zakładał, że w naszym kraju miałby obowiązywać wyłącznie czas środkowoeuropejski letni, czyli ten, który obowiązuje od końca marca do końca października.

Zobacz również:

W 2017 roku chłopcom częściej nadawano imię Kewin niż Wiesław. Przeglądając bazę można natrafić na bardzo ciekawe imiona żeńskie i męskie, które nadano w Polsce. Część z nich to imiona dawno zapomniane, niektóre są zapożyczone z innych krajów, jeszcze inne to zdrobnienia od często nadawanych. ➤➤➤ Na dalszych stronach zobaczycie wybrane przez nas, najrzadziej nadawane imiona w Polsce w pierwszej połowie 2017 roku. W sprawie niektórych w przeszłości wypowiadała się Rada Języka Polskiego.

Denis, Dżesika, Nadzieja. Rzadkie imiona polskich dzieci [LISTA]

Zmiana czasu z zimowego na letni 2018. Śpimy dłużej, czy krócej?

Zmiana czasu z zimowego na letni niestety oznacza, że śpimy o godzinę krócej. Przestawiamy bowiem zegarki z godziny 2 na 3. Kiedy czas zmieniamy z letniego na zimowy - w ostatnią niedzielę października - wówczas przestawiamy zegarki z godziny 3 na 2 i śpimy o godzinę dłużej.

Po co przestawiamy czas? Mamy, m.in., dzięki temu lepiej wykorzystywać światło dzienne. Wielu jednak zwraca uwagę na to, że więcej jest negatywnych niż pozytywnych skutków przestawiania zegarków, m.in.,:

  • złe samopoczucie
  • zamieszanie w przypadku rozkładów jazdy

Kiedy przyjdzie wiosna? Niebawem mróz odpuści, a temperatura podskoczy o kilkanaście stopni! Prognoza pogody na marzec

Warto wiedzieć:

  • Przestawianie czasu reguluje rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 3 listopada 2016 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2017–2021.

Kiedy przestawiamy czas z zimowego na letni w 2018 roku?

Czas z zimowego na letni przestawiamy zawsze w ostatnią niedzielę marca. W 2018 roku zrobimy to tuż przed Wielkim Tygodniem.

W 2018 roku sprawa nie jest prosta - ostatni dzień marca wypada bowiem w sobotę 31 marca. Będziemy więc musieli przestawić zegarki jeden weekend wcześniej - w nocy z soboty na niedzielę - 25 marca 2018 r. (z godziny 2 na 3).

Jest pewien pozytywny aspekt tej zmiany. Jeśli pracujecie w nocy z 24 na 25 marca, spędzicie w pracy godzinę krócej...

Warto wiedzieć:

  • Zmiany czasu mają spowodować efektywniejsze wykorzystanie światła dziennego.
  • Czas letni stosowany jest w prawie siedemdziesięciu krajach na świecie
Zima przełomu lat 1978/1979 była wyjątkowo śnieżna. Od godzin nocnych z 29 na 30 grudnia rozpoczął się napływ mroźnej masy powietrza z północy, co spowodowało, że występujące wówczas opady deszczu zaczęły stopniowo przechodzić w opady śniegu z deszczem i śniegu oraz nasilać się.Towarzyszył im silny wiatr, powodujący szybkie tworzenie się zasp. Chłodny front atmosferyczny przemieszczał się stopniowo na południe, a śnieżyce i gwałtowny spadek temperatury z wartości dodatnich do kilkunastu stopni poniżej zera obejmowały kolejne części kraju.Rekordowo wysoką pokrywę śnieżną odnotowano: w Suwałkach (84 cm, 16 lutego), Łodzi (78 cm, 2 lutego), Warszawie (70 cm, 31 stycznia), Chojnicach (60 cm, 19 lutego), Szczecinie (53 cm, 19 lutego), Kole (46 cm, 26 lutego), Kielcach (39 cm, 2 lutego) i Poznaniu (29 cm, 20 lutego).Od 1 stycznia 1979 roku cały kraj był już sparaliżowany przez zaspy i kilkunastostopniowy mróz.➤➤➤ Zdjęcia pochodzą z Narodowego Archiwum Cyfrowego. Więcej na następnych stronach.(sier, Wikipedia)Zobacz również:Jak dbać o psa zimą? Czy ubierać psa w mróz? Jak zabezpieczyć zwierzęta w mroźne dni?<b>Kudłatych świat, odcinek 15</b><script class="XlinkEmbedScript" data-width="640" data-height="360" data-url="//get.x-link.pl/8299ae53-6382-e9bf-1932-5bb0dba7ba76,2bc6cc1c-8445-e1d0-9bca-fc045f4a66ad,embed.html" type="application/javascript" src="//prodxnews1blob.blob.core.windows.net/cdn/js/xlink-i.js?v1"></script>

To dopiero była zima! Polska znalazła się pod śniegiem. Kraj...

Kudłatych świat, odcinek 15

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo