Zmiana czasu 2018. KE rozpoczęła prace nad zniesieniem zasady zmiany czasu z zimowego na letni i z letniego na zimowy. Ale zanim zostaną ukończone, jeszcze co najmniej dwa razy będziemy zmieniać czas. W tym roku robimy to w październiku - gdy nastąpi zmiana czasu letniego na czas zimowy.
Zmiana czasu 2018 na zimowy
Wskazówki zegarków w październiku przestawimy z godziny 3 na godzinę 2 w nocy - to oznacza, że śpimy o godzinę dłużej. Niestety popołudniami szybciej będzie robiło się ciemno. Jeśli kraje członkowskie zgodzą się na zlikwidowanie zmiany czasu, Polska przychyla się do opcji, by pozostać przez cały rok przy czasie letnim. Przez cały rok moglibyśmy dłużej cieszyć się słońcem popołudniami i wieczorami. Niestety w okresie zimowym rano dłużej utrzymywałby się mrok... Przykład?
Słońce w Szczecinie (celowo wybraliśmy miasto położone na zachodzie kraju) 27 grudnia wstaje o godzinie 8.17. Ale mówimy o czasie środkowoeuropejskim (czyli zimowym). Jeśli obowiązywałby czas środkowoeuropejski letni, musimy dodać godzinę do przodu. Wschód słońca w Szczecinie - 9.17. Jasno w Polsce robiłoby się dopiero wiec między godziną 8 a 9.
Przeczytaj:
▶Orionidy - październik 2018. Kiedy i jak obserwować deszcz meteorów?◀
Zmiana czasu z letniego na zimowy 2018 - data
Czas przestawiamy dwa razy w roku - jesienią z czasu letniego na zimowy oraz wiosną z czasu zimowego na letni (wówczas śpimy o godzinę krócej).
Kiedy zmieniamy czas z letniego na zimowy w 2018 roku? O której przestawiamy zegarki?
Zgodnie z rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów, zegarki na czas zimowy przestawimy w ostatnią niedzielę października. W 2018 roku zmiana czasu na zimowy wypada w niedzielę (28 października).
▶Niedziele handlowe w październiku 2018 r. [KALENDARZ, LISTA]◀
Zobacz również:
Plażowanie na archiwalnych zdjęciach. Tak kiedyś wypoczywano
Czas zimowy przez cały rok? Jak by to było?
Komisja Europejska chce, by poszczególne kraje opowiedziały się, czy przez cały rok chcą funkcjonować w ramach czasu letniego czy zimowego. To wynik przeprowadzonych latem konsultacji publicznych na temat zmian czasu - napłynęło 4,6 mln odpowiedzi, co jest rekordową liczbą. Około 80 procent osób opowiedziało się za tym, by czasu nie zmieniać. Gdybyśmy na cały rok pozostali przy czasie środkowoeuropejskim (potocznie nazywamy go zimowym), to rozwiązanie nie wszystkim mogłoby się spodobać... Urlop na Mazurach w drugiej połowie sierpnia? Słońce zajdzie około godz. 18.30. Mało interesująca opcja dla wczasowiczów... Czy naprawdę chcemy w okresie wakacyjnym o godzinę szybciej kończyć rowerowe wycieczki, zabawy nad wodą, spacery, grę w piłkę na plaży, itp.?
Zmiana czasu kiedy i o której godzinie?
- Tzw. czas zimowy obowiązuje od ostatniej niedzieli października, do ostatniej niedzieli marca.
- Do połowy lat 90. ubiegłego stulecia przestawialiśmy zegarki z czasu letniego na zimowy w ostatnią niedzielę września... To jednak uległo zmianie i od ponad 20 lat zmiana czasu na zimowy następuje w ostatnią niedzielę października. Wówczas w nocy przestawiamy wskazówki z godziny 3 na 2. Osoby, które w tę noc pracują, muszą się liczyć z wydłużonym dyżurem, ale pracodawca musi zapłacić im za nadgodziny (lub oddać przepracowaną godzinę w inny dzień).
Zobacz:
Kup sobie pojazd i elektronikę od wojska. Co sprzedaje armia? [ceny]
Stop Agresji Drogowej. Odcinek 4