Projekty muralu poświęconego Marianowi Rejewskiemu w ramach konkursy do 18 września mogą zgłaszać studenci lub absolwenci uczelni plastycznych w Polsce, a także artyści tworzący murale. Prace mogą być wykonane indywidualnie lub zespołowo. Jest sugestia, aby ze względu na historyczny kontekst i miejsca, i postaci, mural był utrzymany w monochromatycznych odcieniach lub w ograniczonej gamie kolorystycznej przy użyciu farb na bazie tych akrylowych lub innych profesjonalnych farb elewacyjnych.
Mural w swej kompozycji powinien mieć elementy nawiązujące do postaci Mariana Rejewskiego oraz maszyny szyfrującej Enigma, której kod złamał, co umożliwiło Brytyjczykom odczytywanie zaszyfrowanej korespondencji niemieckiej podczas II wojny światowej i tym samym przyczyniło się do wygrania wojny przez aliantów.
Prace konkursowe z dopiskiem „Konkurs na wykonanie projektu muralu poświęconego Marianowi Rejewskiemu” należy dostarczyć pod adres: Urząd Miasta Bydgoszczy Plastyk Miejski, ul. Grudziądzka 9-15, 85-130 Bydgoszcz.
Konkurs na mural zostanie rozstrzygnięty 22 września, natomiast laureat konkursu lub wyznaczone przez niego osoby profesjonalnie zajmujące się malarstwem ściennym będą mieć czas na wykonanie muralu od 25 września do 31 października.
Tymczasem 16 sierpnia minie 112. rocznica urodzin Mariana Rejewskiego. Mural mu poświęcony będzie więc świetnym prezentem, upamiętniającym jego postać.
Ściana z Rejewskim dołączy do całej galerii bydgoskich murali, z których nasze miasto już zasnęło. Najbardziej okazałym jest Piotruś Pan na ścianie wieżowca przy ul. 3 Maja. W powyższej galerii wybraliśmy kilkanaście artystycznych ścian w Bydgoszczy, powstałych w różnych miejscach i z różnych inicjatyw. Które z nich polubilście najbardziej?
INFO Z POLSKI - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju (27.07.2017)