Z bulw zimowitów wiosną wyrastają liście, które utrzymują się do lata, po czym usychają. Wtedy roślina zaczyna czas odpoczynku. We wrześniu, a czasem nawet pod koniec sierpnia, z cebuli wyrastają łodygi z kwiatami. Z jednej bulwy nawet trzy, cztery. Kwiaty zimowitów są delikatne i niezwykle dekoracyjne. Można je ścinać do wazonu, najlepiej nadają się do tego młode rośliny, które dopiero zaczynają kwitnąć (będą dłużej stały w wazonie).
Gdzie i kiedy sadzić zimowity
Bulwy sadzi się w lipcu i sierpniu. A już po miesiącu zakwitną. Najpiękniej wyglądają, podobnie jak krokusy, w trawnikach, na brzegach rabatek oraz na skalniakach. Można je także sadzić do donic, które zdobią balkony lub tarasy. Cebule zimowitów nie potrzebują ziemi do kwitnienia, dlatego można je uprawiać również w domu. Wystarczy cebule umieścić w naczyniu i przysypać ozdobnymi kamykami. Potrzebują wilgoci i kilkunastu dni, by zakwitły. Po przekwitnieniu cebule można przenieść do gruntu.
Jak uprawiać zimowity
Aby dobrze się rozwijały potrzebują ziemi żyznej, umiarkowanie wilgotnej, ale bogatej w składniki pokarmowe. Nie lubią piasków ani glin. Po posadzeniu w ogrodzie, gdy pojawią się liście, a na zewnątrz jest sucho – podlewamy je. Należy wybrać dla nich stanowiska słoneczne lub półcieniste. W jednym miejscu mogą rosnąć kilka lat, najdorodniejsze będą przez pierwsze cztery, pięć sezonów, potem można je przenieść w inne miejsce rozdzielając cebule na bardziej i mniej dorodne. Najlepiej robić to w lipcu, po przekwitnięciu liści. Zimowity sa mrozoodporne.
Uwaga! Zimowity to rośliny trujące (zawierają trujący alkaloid kolchicynę – jeden z najbardziej trujących środków pochodzenia roślinnego). Dlatego wszelki prace nad tymi roślinami róbmy w rękawiczkach i nie sadźmy ich tam, gdzie często bawią się dzieci.
Rośliny i preperaty ogrodnicze – sprawdź ogłoszenia w Twojej okolicy.
