Inowrocław to piąte pod względem wielkości miasto w województwie. Z racji położenia na skrzyżowaniu dróg krajowych nr 15 z Torunia i 25 z Bydgoszczy stanowi komunikacyjne centrum regionu.
<!** Image 3 align=none alt="Image 179392" sub="Niekwestionowaną „wizytówką” Inowrocławia są tężnie stojące w parku Solankowym /fot. Sławomir Zygadło">Po latach dominacji przemysłu miasto kładzie coraz większy nacisk na swoje walory uzdrowiskowe oraz rekreacyjne.
Park Solankowy - płuca i serce
Dumą ponad 70-tysięcznego miasta są Solanki. Goście wjeżdżający do Inowrocławia od strony Bydgoszczy dojechać mogą do parku skręcając w prawo z ulicy Dworcowej w aleję Kopernika i dalej prosto przez ul. Roosevelta, a następnie skręcając znów w prawo, by dostać się na ulicę Solankową. Olbrzymi park jest miejscem, które swoimi atrakcjami przyciąga coraz większe rzesze turystów.
<!** reklama>To miejsce cyklicznych koncertów, wystaw plenerowych, widowisk oraz imprez o charakterze masowym. To właśnie w Solankach pograć można w golfa, spróbować swoich sił w profesjonalnym parku linowym czy wziąć udział w konkursach wędkarskich. W parku posłuchać można Grzegorza Turnaua z przyjaciółmi, zobaczyć efektowne pokazy światła, kupić pamiątki na Jarmarku Kujawskim, albo wypocząć przy tężniach solankowych.
Tężnie - chluba miasta
Kompleks solankowych tężni stojących w parku to wizytówka miasta. Budowla oddana została do użytku we wrześniu 2001 roku. Wokół niej powietrze nasycone jest jodem i mikroelementami, powstającymi wskutek ociekania solanki i ruchu powietrza. Wytworzony w ten sposób aerozol służy profilaktyce i wspomaga leczenie schorzeń górnych dróg oddechowych, chorób tarczycy, schorzeń alergicznych skóry, a także obniża poziom ciśnienia tętniczego. Na tężniach znajduje się taras widokowy.
Ogrody papieskie
W 2008 roku w parku Solankowym powstały ogrody papieskie. Na głównym trawniku widnieje barokowy krzyż, wytyczony bukszpanowym żywopłotem. Wrażenie robi fontanna - kamień, z którego tryska woda. Całość jest nawiązaniem do słynnych ogrodów watykańskich.
Miasto na soli
Historia Inowrocławia nieodłącznie związana jest z solarstwem. Chociaż obecnie nie ma już tutaj pokładów soli ani czynnych kopalni, miasto nie zapomina o swojej tradycji. Aby przekonać się, jak niegdyś wyglądała tutaj praca górników, wystarczy odwiedzić Muzeum Solarstwa. Ekspozycja znajduje się w budynku Teatru Miejskiego przy placu Klasztornym, a więc w samym centrum Inowrocławia. W pomieszczeniach, łudząco przypominających wnętrze kopalnianych chodników zgromadzono pamiątki w postaci mundurów, narzędzi oraz urządzeń, które kiedyś służyły górnikom.
Prymas i jego pamiątki
W tym samym budynku znajduje się także jedna z najnowszych atrakcji miasta, jaką jest Instytut Prymasa Józefa Glempa, który właśnie tutaj dorastał i pobierał nauki. Instytut mieści się w czterech salach tematycznych: sali audiowizualnej, przeznaczonej również do organizowania spotkań i konferencji, sali bibliotecznej, gabinetu prymasa i Sali Kujawskiej, w której eksponowane są zdjęcia z różnych okresów jego życia, informacje o rodzinie prymasa, szkolnych kolegach, a także znanych Polakach pochodzących z Kujaw. Szczególną grupę eksponatów stanowią przedmioty związane z kultem religijnym.
Coś dla ciała
Inowrocław pochwalić może się również jednym z najnowocześniejszych w regionie kompleksem wodno-rekreacyjnym. „Wodny Park” mieści się przy wylocie z miasta w kierunku Torunia, przy ulicy Toruńskiej. W basenie jest profesjonalna, podświetlana niecka sportowa o wymiarach 25 m na 12,5 m, niecka rekreacyjna o głębokości od 30 do 50 cm dla dzieci z małą zjeżdżalnią i torami do nauki pływania. Są tam także sztuczna rzeka, kaskada do masażu karku, gejzer powietrzny, dwa jacuzzi z oświetleniem podwodnym oraz zjeżdżalnia o długości 82 metrów.
