[break]
Zakład Przyrodoleczniczy, tężnie, kawiarnia „Zdrojowa”, jeden z najstarszych budynków w uzdrowisku, jakim jest gmach, w którym znajdują się pijalnia wód i patio zdrojowe, muszla koncertowa, korty tenisowe, usłane kwiatami dywany i sanatoria: „Kujawiak”, „Kujawianka”, „Oaza”, „Energetyk”, „Przy Tężni” oraz „Modrzew” położone w parku to obiekty, które od lat kojarzą się z inowrocławskim Uzdrowiskiem „Solanki”.
Do tych znanych od lat obiektów wciąż dochodzą nowe, które sprawiają, że spacer po parkowych alejkach staje się przygodą, pozwalającą odkrywać Inowrocław na nowo. Ogrody papieskie i zapachowe, park linowy, nowa Pijalnia Wód „Inowrocławianka” z palmiarnią tonącą w oryginalnych kwiatach i zieleni, pomnikiem Teściowej, taras widokowy w sanatorium „Przy Tężni”, grota solna w „Kujawiaku”, pomnik siedzącego na ławeczce gen. Władysława Sikorskiego - częstego gościa „Solanek” w okresie międzywojennym, a także przejażdżki meleksem, bryczką i konnym tramwajem - to kolejne atrakcje, jakie czekają na gości odwiedzających inowrocławskie uzdrowisko.
Spacerem po zdrowie
W rejonie strefy uzdrowiskowej powstają nowe pensjonaty, hotele i kawiarenki. „Solanki” Uzdrowisko Inowrocław jest w prostej linii spadkobiercą najstarszych tradycji uzdrowiskowych w stolicy Kujaw zachodnich.
Oferujemy wiele usług leczniczych, turystycznych, kulturalnych i konferencyjnych. - Tadeusz Chęsy, prezes Uzdrowiska „Solanki”
- Oferujemy kuracjuszom i turystom odwiedzającym Inowrocław, a także mieszkańcom miasta wiele usług leczniczych, turystycznych, kulturalnych i konferencyjnych - mówi prezes Tadeusz Chęsy.
Chlubą inowrocławskiego uzdrowiska jest wyremontowany obiekt „Solanki Medical SPA” - najnowocześniejszy i największy tak komfortowy kompleks, który - podobnie jak w latach największej świetności uzdrowiska przed II wojną światową - mieści w sobie bazę hotelową, konferencyjną i gastronomiczną oraz oferuje wiele różnych zabiegów.
Bażanty i gołębie
W Sali Kryształowej odbywają się liczne imprezy kulturalne i koncerty, a relaks i wypoczynek - oraz pomoc w wielu dolegliwościach - zapewni pobyt w grocie solnej. W „Solankach” z myślą o kuracjuszach, turystach i mieszkańcach miasta, którzy też chętnie tutaj spędzają wolny czas , organizowane są różne imprezy. Do cyklicznych, wpisanych na stałe w kalendarz, należą chociażby Ogólnopolski Festiwal Młodzieżowych Orkiestr Dętych, Inowrocławska Gala Operowo- Operetkowa czy Przegląd Artystyczny Chórów Województwa Kujawsko - Pomorskiego „Wiosna w Solankach”, który odbędzie się właśnie w najbliższy weekend.
Od niedawna w Sanatorium „Przy Tężni” zamieszkały zwierzęta: dwa kangury i paw królewski, który jest symbolem uzdrowiska. Przy sanatorium można też podziwiać bażanty i gołębie, a obok znajduje się woliera dla papug.
- Kangury są naszą wizytówką - podkreśla Adam Skowroński, dyrektor sanatorium „Przy Tężni”. - Każdy, kto chciałby zobaczyć egzotycznych mieszkańców, może bezpłatnie wejść do przysanatoryjnego ogrodu. Niebawem zwiedzanie udostępnione będzie też grupom zorganizowanym: wycieczkowiczom, jak również przedszkolakom i dzieciom z inowrocławskich szkół.
Na gości czeka też całe bogactwo zabiegów nie tylko leczniczych, ale również pielęgnacyjno-kosmetycznych. Tak, by po wizycie w „Solankach”, można było wrócić do domu nie tylko pełnym wrażeń, ale także odprężonym i wypoczętym.
