https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zgrzyt w ZIT. Głosowanie nie po myśli Torunia

Sławomir Bobbe
Podczas podpisywania umowy o ZIT było dużo uśmiechów. Wczorajsze posiedzenie pokazało, że o kompromis nawet w prostych sprawach może być trudno
Podczas podpisywania umowy o ZIT było dużo uśmiechów. Wczorajsze posiedzenie pokazało, że o kompromis nawet w prostych sprawach może być trudno Tomasz Czachorowski
Wczorajsze posiedzenie Komitetu Sterującego ZIT było przedsmakiem tego, co może nas czekać, gdy samorządowcy korzystać będą z „liberum veto”.

Z pozoru techniczne spotkanie Komitetu Sterującego Zintegrowanych Inwestycjach Terytorialnych, na którym stawiły się władze miast, powiatów i gmin z terenów ZIT, pokazało, że zarządzanie w tak skomplikowanej konfiguracji będzie sprawiało samorządowcom spore kłopoty.
[break]

Pierwszy punkt obrad i pierwszy zgrzyt. Związek ZIT miał wybrać swojego przedstawiciela do Komitetu Monitorującego (KM) Regionalny Program Operacyjny. W komitecie jest już prezydent Rafał Bruski (zgłosiła go Unia Metropolii Polskich), jest prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza (zgłoszony przez Związek Miast Polskich) i prezydenci Włocławka i Grudziądza.

Wójt na zastępcę

Choć posiedzenia w sprawie ZIT odbywają się zawsze w Bydgoszczy, siedzibie związku ZIT, to przewodnictwo jest rotacyjne. Wczoraj posiedzenie prowadził, mający pełnomocnictwa prezydenta Michała Zaleskiego, jego zastępca Zbigniew Rasielewski.
- Zgłoszono kandydaturę prezydenta Michała Zaleskiego jako stałego przedstawiciela ZIT w KM, a na jego zastępcę wójta Osielska - Wojciecha Sypniewskiego. Po głosowaniu okazało się, że za tą propozycją głosowało 20 samorządów, dwa się wstrzymały, a jeden był przeciw - mówi Łukasz Niedźwiecki, wiceprezydent Bydgoszczy.

Sam głosował na siebie

Tym jednym był głos Torunia, a że zasady działania ZIT mówią o tym, że potrzeba zgody Bydgoszczy i Torunia, by podjąć uchwalę, to wniosek nie przeszedł.
Wiceprezydent Rasielewski zgłosił drugi wniosek, by zastępcą w KM prezydenta Zaleskiego był on sam. Po głosowaniu okazało się, że tylko wiceprezydent Torunia głosował „za” - przy sprzeciwie 15 samorządów i 7 wstrzymujących się - mówi Łukasz Niedźwiecki.

W ten dość kuriozalny sposób okazało się, że Toruń nie będzie miał przedstawiciela w Komitecie Monitorującym RPO, choć niewykluczone, że kolejne głosowania w tej sprawie jeszcze się odbędą.
Na szczęście dalsze obrady - zdaniem ich uczestników - były już bardziej merytoryczne.
Aktualizację strategii ZIT przedstawili zgromadzonym analitycy z firmy Deloitte. Samorządowcy zostali też poinformowani o koniecznych zmianach w części zadań, realizowanych przez ZIT (które zostaną przejęte od wojewódzkiego samorządu).

Nowy dokument

- Przekazaliśmy informacje wyjaśniające przyczyny i zakres zmian oraz poinformowaliśmy, jak z problematyką przejęcia obowiązków instytucji pośredniczącej poradziły sobie inne ZIT-y.

Członkowie KS ZIT otrzymali projekt aneksu do umowy o partnerstwie w ZIT i jej jednolitą treść. Po zapoznaniu się z uwagami gmin, KS ZIT podejmie decyzję o zatwierdzeniu treści porozumienia - wyjaśnia Łukasz Niedźwiecki. - Następnie poszczególne samorządy przyjmą, najczęściej głosami swoich rad gmin, nowy dokument. Zmiany nie burzą aktualnych zasad, więc mam nadzieję, że proces akceptacji treści umowy przebiegnie sprawnie. Nie ma sensu kreślić czarnego scenariusza, nie sądzę, by jakaś gmina zdecydowała się wystąpić z ZIT po zmianach w treści dokumentu.

Komentarze 7

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

m
malgosia
Panie Munciolek, jest pan zalosny. To wlasnie z Trollunia plynie jad nienawisci pod adresem Bydgoszczy. Ale coz sie spodziewac po ludziach majacych malomiasteczkowe kompleksy do wyleczenia i zatrutych nieuleczalnym klerykalnym czadem wydzielanym przez Rydzyka i Sobecka oraz przystojnego Alfonsika pana Kaczynskiego zwanego poslem Gizynskim.
M
Munciołek
O tak ! Tylko Bydgoszcz ma potencjał w postaci wielkich zakładów przemysłowych których nazw nie wymienię bo gdzieś zapodziała mi się ta stara mapa na której jeszcze widniały . Ten wielki potencjał naukowy i ten pęd do nowego. Opera Nova i ulice : Nowotoruńska , Nodworska , Nowogrodzka , Nowomazowiecka , Nowostroma , Nowokielecka . Niedługo pewnie dojdzie Nowofordońska i inne . I zakłady się pojawiają jak Nowa Trade . I nawet Szpicę pewnie nazwą Nowa Szpica a Putin będzie miał Nowy Cel .I tak to się dzieje jak miasto bez kultury i Największego prezydenta w swojej historii z cokołu na śmietnik wyrzuca . Zaproście jakiegoś polonistę z UMK to wam w tym nazewnictwie coś doradzi bo inaczej nazwę wam zmienią na Nowa Bydgoszcz . I jeszcze jedno ; dlaczego w naszych postach widać żart i zabawę słowem a z waszych płynie jad nienawiści . Mamy pod toruńskim kinem Pomnik który obrazuje nasze miasta . To pomnik Kargula i Pawlaka . Kim chcecie być ? Jako goście w Toruniu macie prawo wyboru . Pozdrowienia !
L
Lisboa
Zawsze jest szansa, ze po nastepnych wyborach, politycy zrozumieja, ze proby dolowania stolicy wojewodztwa, przez male osrodki miejskie, ktore posiadaja sprawnych politykow, i nic poza tym, same wpychaja sie w nicosc !
Tylko Bydgoszcz ma potencjal na prawdziwa stolice, i dlatego wymiana pokoleniowa jest konieczna ! Gdyby bylo inaczej, Torun juz dawno by odjechal, a tak, kurczowo trzyma sie niechcianego, odleglego sasiada....Dlaczego ?
t
tex
Jaki idiota wymyśla te wszystkie szumne nazwy - komitet sterujący, ZIT? Nie można po prostu - dojna krowa dla Torunia?
K
KRK
A czy nie dało by się przenieść tego kłótliwego , pazernego Torunia do Warmińsko-mazurskiego ? Dla dobra województwa oczywiście
F
Fordończyk
A czy nie dało by się przenieść tej kłótliwej , pazernej Bydgoszczy do Wielkopolski ? Dla dobra województwa oczywiście.
S
SORRY ale
PO co nam ten wspólny ZIT z pasożytem toruńskim?
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski