Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zespół naukowo-badawczy UKW w Bydgoszczy pracuje nad prototypem maseczki ochronnej

Justyna Tota
Justyna Tota
zdjęcie ilustracyjne
Naukowcy z bydgoskiego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, chcąc wesprzeć medyków w walce z koronawirusem, opracowali prototyp specjalnych maseczek ochronnych. Pierwsze sztuki maseczek zostały już przekazane lekarzom bydgoskich szpitali do przetestowania. Jeśli spełnią one oczekiwania, UKW już w przyszłym tygodniu zamierza ruszyć z ich produkcją.

Jak nam przekazano, jeden z zespołów naukowo-badawczych UKW, będąc w bliskim kontakcie z bydgoskimi szpitalami, prowadzi prace na etapie prototypu kompletnej maseczki ochronnej.
- Trwają konsultacje z medykami, czy przedstawiony projekt maseczki spełni niezbędne wymogi i oczekiwania lekarzy. Jeśli tak, to w najbliższych dniach UKW rozpocznie taką produkcję. Wówczas przekażemy do publicznej wiadomości więcej szczegółów - powiedział nam dr Sławomir Łaniecki, rzecznik prasowy UKW w Bydgoszczy.
Opracowane przez naukowców UKW maseczki ochronne powstają metodą druku 3D.
To nie są jedyne działania bydgoskiego uniwersytetu w dobie zagrożenia koronawirusem. Uczelnia zamierza niezwłocznie wykorzystać swój potencjał naukowy, badawczy i sprzętowy do pomocy otoczeniu gospodarczemu. Znajduje to wyraz w realizowanych projektach:

  • Działania w dziedzinie opieki społecznej, bezpieczeństwa publicznego, pomocy psychologicznej, edukacji i informacji publicznej, utworzenie szybkich ścieżek, które umożliwią wykorzystanie zasobów posiadanych przez UKW, szczególnie w obszarze pomocy psychologicznej oraz edukacji.
  • Działania prewencyjne przeciwdziałające rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Dodatkowo, w przypadku załamania się łańcucha dostaw, włączenie do wykorzystywania lokalnego i ponadlokalnego zasobów urządzeń do produkcji materiałów ochrony osobistej. Wykorzystanie laboratoriów inżynierii materiałowej, laboratorium druku 3D, np. masek ochrony dróg oddechowych i innych.
  • Wsparcie biznesu – uwzględnienie potrzeby przebranżowienia w opracowanych programach pomocy i umożliwienie finansowania wykonywania badań specjalistycznych jako odpowiedź na wytworzoną potrzebę zgłoszoną przez przedsiębiorców.
  • W związku z ograniczeniami w przemieszczaniu i wzrostem znaczenia pracy zdalnej - z domu - oraz problemami z niewystarczającą przepustowością łączy elektronicznych, UKW proponuje opracowanie rozwiązań i szybkich wdrożeń zapobiegających takim sytuacjom (stanowić to też będzie element systemu obrony przed wystąpieniem w przyszłości innych zagrożeń).

Bezpieczeństwo na bazarach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo