Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ze strychów i piwnic stara broń trafia do Muzeum Wojsk Lądowych. Do kolekcji dorzuciła się... policja

Wojciech Mąka
Wojciech Mąka
Łukasz Skoczek prezentuje nowe nabytki Muzeum Wojsk Lądowych
Łukasz Skoczek prezentuje nowe nabytki Muzeum Wojsk Lądowych Dariusz Bloch
Leżą poupychane na strychach i w stodołach. Spadkobiercy znajdują je przy remontach i oddają policji. Do bydgoskiego Muzeum Wojsk Lądowych trafiła kolejna partia starej broni.

Niektóre mają po sto lat. - Ludzie je przynoszą i przekazują skarbowi państwa - opowiada Maciej Daszkiewicz z Zespołu Prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. - Czasami egzemplarze są znajdowane podczas remontów domów. Albo dziadek umiera i nagle okazuje się, że miał schowaną broń...
[break]
W mechanizmach niektórych pistoletów widać jeszcze kawałki szmat, w które były zawinięte. Do legendy przejdzie mieszkaniec podbydgoskiej wsi, który chciał oddać karabin „Mauser”, ale pod warunkiem, że w zamian dostanie... dwa puszkowe piwa „Tyskie”. Karabin zawinięty w szmaty był schowany w konstrukcji ściany stodoły.

Policjanci od czasu do czasu przekazują oddaną im broń do muzeów. - Nam jest ona niepotrzebna - mówi Maciej Daszkiewicz.
Ostatnio nową partię zabytków dostało MWL. Od początku roku także muzeum we Włocławku otrzymało 14 egzemplarzy broni.
Niektóre z nich to niezłe perełki. Jak np. 7,65 mm pistolet Steyr Pieper M1908, oddany przez mieszkańca Bydgoszczy. - To pistolet produkowany w Austrii - mówi Łukasz Skoczek, opiekun działu uzbrojenia Muzeum Wojsk Lądowych. - Był chętnie kupowany przez oficerów armii austro-węgierskiej. Pistolet posiada bardzo ciekawą budowę. Ma łamaną jak strzelba lufę i mógł być używany jako pistolet jednostrzałowy i automatyczny.
Co jeszcze wzbogaciło kolekcję MWL? 7,65 mm pistolet Mauser M1914 - Był powiększoną wersją produkowanego na rynek cywilny pistoletu M1910 kal. 6,35 mm - mówi Łukasz Skoczek. - Pistolety te znajdowały się na uzbrojeniu tyłowych formacji w armii niemieckiej w czasie I wojny światowej.
Jest też bayard M1908 - pistolet opracowany w Belgii przed I wojną światową na rynek cywilny i browning M1922 - belgijski pistolet wojskowy, opracowany na potrzeby armii Jugosławii i formacji policyjnych. - Pistolet przekazany do MWL posiada znaki niemieckiego urzędu uzbrojenia, co oznacza, że został wyprodukowany na potrzeby armii niemieckiej po zajęciu Belgii - zaznacza Łukasz Skoczek.
Nie zabrakło walthera P38 - niemieckiego pistoletu wojskowego, który wyparł przestarzałe P08 w Wehrmachcie. Był chętnie używany jako zdobycz wojenna. Pistoletu P38 używał Hans Kloss w serialu „Stawka większa niż życie”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!