Niektóre mają po sto lat. - Ludzie je przynoszą i przekazują skarbowi państwa - opowiada Maciej Daszkiewicz z Zespołu Prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. - Czasami egzemplarze są znajdowane podczas remontów domów. Albo dziadek umiera i nagle okazuje się, że miał schowaną broń...
[break]
W mechanizmach niektórych pistoletów widać jeszcze kawałki szmat, w które były zawinięte. Do legendy przejdzie mieszkaniec podbydgoskiej wsi, który chciał oddać karabin „Mauser”, ale pod warunkiem, że w zamian dostanie... dwa puszkowe piwa „Tyskie”. Karabin zawinięty w szmaty był schowany w konstrukcji ściany stodoły.
Policjanci od czasu do czasu przekazują oddaną im broń do muzeów. - Nam jest ona niepotrzebna - mówi Maciej Daszkiewicz.
Ostatnio nową partię zabytków dostało MWL. Od początku roku także muzeum we Włocławku otrzymało 14 egzemplarzy broni.
Niektóre z nich to niezłe perełki. Jak np. 7,65 mm pistolet Steyr Pieper M1908, oddany przez mieszkańca Bydgoszczy. - To pistolet produkowany w Austrii - mówi Łukasz Skoczek, opiekun działu uzbrojenia Muzeum Wojsk Lądowych. - Był chętnie kupowany przez oficerów armii austro-węgierskiej. Pistolet posiada bardzo ciekawą budowę. Ma łamaną jak strzelba lufę i mógł być używany jako pistolet jednostrzałowy i automatyczny.
Co jeszcze wzbogaciło kolekcję MWL? 7,65 mm pistolet Mauser M1914 - Był powiększoną wersją produkowanego na rynek cywilny pistoletu M1910 kal. 6,35 mm - mówi Łukasz Skoczek. - Pistolety te znajdowały się na uzbrojeniu tyłowych formacji w armii niemieckiej w czasie I wojny światowej.
Jest też bayard M1908 - pistolet opracowany w Belgii przed I wojną światową na rynek cywilny i browning M1922 - belgijski pistolet wojskowy, opracowany na potrzeby armii Jugosławii i formacji policyjnych. - Pistolet przekazany do MWL posiada znaki niemieckiego urzędu uzbrojenia, co oznacza, że został wyprodukowany na potrzeby armii niemieckiej po zajęciu Belgii - zaznacza Łukasz Skoczek.
Nie zabrakło walthera P38 - niemieckiego pistoletu wojskowego, który wyparł przestarzałe P08 w Wehrmachcie. Był chętnie używany jako zdobycz wojenna. Pistoletu P38 używał Hans Kloss w serialu „Stawka większa niż życie”.