Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"žCórka botanika"

Redakcja
W pięknej scenerii, nasyconej orientalną egzotyką rozgrywa się historia zakazanej miłości. Uczucia, za które trzeba będzie zapłacić najwyższą cenę…

W pięknej scenerii, nasyconej orientalną egzotyką rozgrywa się historia zakazanej miłości. Uczucia, za które trzeba będzie zapłacić najwyższą cenę…

<!** Image 2 align=right alt="Image 43154" sub="Mylene Jampanoi, francuska gwiazda, która zagrała Chinkę">Min (Mylene Jampanoi) opuszcza sierociniec. Zafascynowana naturą i roślinami, postanawia odbyć staż u sławnego właściciela egzotycznego ogrodu botanicznego, który jest dla niej wielkim autorytetem. Mężczyzna mieszka z córką An. Dziewczęta poznają się i zaprzyjaźniają. Z czasem przyjaźń ta przeradza się w erotyczną fascynację, skrywaną wśród zieleni tajemniczego ogrodu…

- Na pomysł nakręcenia tego filmu wpadłem jakieś 5, 6 lat temu wspólnie z Nadine Perront, moją producentką, zanim jeszcze powstał scenariusz do „Balzaca i małej Chinki” - opowiada Dai Sijie, reżyser „Córki botanika”. - W jednym z dzienników wydawanych w Chinach przeczytałem historię dwóch dziewcząt, pracujących w tej samej fabryce. Jedna z nich była robotnicą, a druga - pielęgniarką. Oskarżono je o homoseksulizm i skazano na śmierć. Były również głównymi podejrzanymi o morderstwo ojca jednej z nich. Wyobraziliśmy sobie tego mężczyznę, leżącego we krwi w swoim łóżku, oraz te kobiety, które zdecydowały się zabić, aby zachować, coś najcenniejszego - ich miłość. Ten obraz był niezwykle inspirujący.

<!** Image 3 align=left alt="Image 43154" sub="Dongfu Lin w filmie gra Pan Chen - botanika">Wszędzie, tylko nie w Chinach

Twórcy obrazu o homoseksualizmie, temacie zakazanym i unikanym w Chinach, nie spodziewali sięe, że dostaną pozwolenie władz ChRL na realizację filmu w tym kraju. Po wykorzystaniu wszystkich możliwych dróg otrzymania pozwolenia na realizację, postanowiono nakręcić film w Wietnamie. Tamtejsze krajobrazy są przepiękne, a przede wszystkim bardzo podobne do chińskich. Na szczęście dla natury nie istnieje pojęcie granic.

„Życzliwi” radzą aktorom

- Było mi tylko trochę smutno. Mam wielu przyjaciół w Chinach - filmowców i pisarzy, którzy codziennie napotykają ogromne przeszkody w trakcie swojej pracy, nie mogąc robić filmów czy publikować książek - opowiada Dai Sijie. - Dla mnie Chiny zawsze będą moim ukochanym miejscem. Bardzo trudnym, ale moim. Właściwie żadnego z moich filmów nie mogłem zrealizować w Chinach. Gdy 17 lat temu przystępowałem do produkcji mego debiutu „Chiny, mój ból”, zdjęcia musiały powstawać we Francji, w Pirenejach. Pewnego dnia, na planie, zdałem sobie sprawę, że oto właśnie kręcę film zakazany. Rozpłakałem się wtedy, bo zdałem sobie sprawę, że już nigdy nie będę mógł wrócić do Chin jak do swego domu, co więcej, na jakie ryzyko naraziłem moich rodziców…

<!** Image 4 align=right alt="Image 43160" sub="Na szczęście dla filmu krajobraz Vietnamu niewiele różni się od Chin">Zhun Xun (odtwórczyni roli głównej w filmie „Balzac i mała Chinka”), odrzuciła propozycję zagrania w „Córce botanika”. Zdaniem reżysera, była zastraszona. „Życzliwi” odradzali jej branie udziału w filmie. Dongfu Lin i Li Xioran, dwaj wspaniali chińscy aktorzy, nie mieli podobnych wątpliwości, podobnie jak kilka innych osób z ekipy technicznej, które pracowały z Dai Sijie przy „Balzacu”.

Mylene Jampanoi i inni

Jest to młoda, 23-letnia gwiazda francuskiego kina, znana przede wszystkim z filmu „Purpurowe rzeki 2”, Oliviera Dahana oraz „36” Oliviera Marchala, w którym zagrała u boku Gerarda Deperdieu. W 2006 roku, dzięki filmom „Córka botanika” w reżyserii Dai Sijie i „Dolina kwiatów” Pana Nalina dała się poznać szerszej publiczności, zdobywając uznanie krytyki i publiczności.

<!** Image 5 align=left alt="Image 43160" sub="W Chinach problemu homoseksualizmu nadal nie ma....">Li Xiaorin, filmowa Chen Ann, to 27-letnia chińska gwiazda telewizji. Znana z swej niezależności i silnej osobowości. Gdy pojawiła się w kultowym serialu „Jak wiatr, jak deszcz, jak mgła”, stała się obiektem prawdziwej fascynacji w swoim kraju. Tysiące młodych Chinek próbuje upodobnić się do niej, naśladując styl czesania i ubierania. Jest zafascynowana literaturą i kinem. Najbardziej pasjonują ją kreacje aktorskie chińskich aktorek w filmach okresu niemego z lat 30.

Dongfu Lin w filmie gra Pan Chen - botanika. Jest to jeden z najznakomitszych aktorów teatralnych, znany przede wszystkich z kreacji w sztukach zachodnich dramaturgów: Szekspira, Faulknera czy Pintera. Występuje również w telewizji i filmie. Jest wielkim znawcą muzyki. Prowadzi klub jazzowy w Szanghaju.

Daj Sijie i reedukacja

Reżyser „Córki botanika” urodził się w 1954 roku w prowincji Fujian w Chinach. Z powodu inteligenckiego pochodzenia, w latach 1971-1973, w czasach rewolucji kulturalnej, Dai Sijie był zmuszony do udziału w programie reedukacyjnym. Po śmierci Mao dostał się na studia, podczas których otrzymał możliwość wyjazdu na stypendium zagraniczne. Wybrał Francję i w roku 1984 przystąpił do organizacji IDHEC.

<!** reklama right>Zdobył rozgłos w 1989 roku za sprawą swego debiutanckiego filmu fabularnego pt. „Chiny, mój ból”, za który otrzymał prestiżową nagrodę Jeana Vigo. W 2001 roku opublikował swoją pierwszą powieść zatytułowaną „Balzac i chińska krawcówna”, która przyniosła mu międzynarodową sławę.

Na jej podstawie zrealizował swój kolejny film - po „Manguer de lune” i „Tang le onzième” - zatytułowany „Balzac i mała Chinka”, który znalazł się w konkursie Un Certain Regard Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes, a także był nominowany do Złotych Globów.

W 2003 roku opublikował najnowszą książkę „Le complexe de Di”, nagrodzoną, między innymi, niezwykle prestiżową nagrodą Prix Femina. Doskonałą muzykę do filmu skomponował Eric Levy, który muzyką filmową zajmuje się od 1992 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!