– Sprawa wyłudzeń nieruchomości warszawskich jest dynamicznie prowadzona i rozwija się – poinformował minister Ziobro i dodał, że śledczy badają wszystkie wątki w tej sprawie. (…) Prokurator krajowy poinformował mnie, że podjął wstępne działania związane z możliwością powołania w najbliższym czasie podobnego zespołu (badającego sprawę wyłudzania nieruchomości – red.) na terenie Łodzi.
Przypomnijmy, w środę 10 października sąd we Wrocławiu aresztował byłego dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie mecenasa Grzegorza M., b. urzędniczkę Marzenę K. oraz biznesmena Janusza P. Są podejrzani o korupcję reprywatyzacji m.in.warszawskiej działki przy ul. Chmielnej 70. Wymienione osoby miały przyjmować łapówki o łącznej wysokości ponad 32 milionów złotych, czy obiecywać ich wręczenia na kwotę dwóch i pół miliona złotych.
- W tej chwili możemy mówić o bardzo wysokim uprawdopodobnieniu udziału tych osób w procederze przestępczym – podkreślił szef resortu sprawiedliwości jednocześnie zaznaczając, iż jako o winnych będzie można mówić dopiero po skazaniu ich przez sąd i uprawomocnieniu się wyroku. Powiedział, że zarzuty ws. korupcji nie powinny nikogo dziwić , skoro kwoty te „wielkością przekraczają wyobrażenia przeciętnego Kowalskiego”.
Prokurator krajowy Bogdan Święczkowski powiedział, że w samej warszawskiej prokuraturze regionalnej prowadzonych jest 81 śledztw dot. afery reprywatyzacyjnej. Wrocławscy prokuratorzy prowadzą 35 śledztw.
- Łącznie w prokuraturach regionalnych i okręgowych jest ponad 4 tys. postępowań gospodarczych, Obecnie podejrzanych jest 21 osób, w tym sześciu adwokatów, czterech urzędników i trzech biegłych. 11 osób zostało aresztowanych – oświadczył Święczkowski.