Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zawód i misja: dramaturg

jarosław jakubowski
Artur Pałyga, nowy dramaturg Teatru Polskiego w Bydgoszczy, inauguruje działalność swojej Szkoły Pisania. Efektem mają być prezentacje powstałych sztuk.

Artur Pałyga, nowy dramaturg Teatru Polskiego w Bydgoszczy, inauguruje działalność swojej Szkoły Pisania. Efektem mają być prezentacje powstałych sztuk.

<!** Image 3 align=none alt="Image 196373" sub="Artur Pałyga chce skupić wokół Teatru Polskiego grupę ludzi, którzy będą aktywnie uczestniczyć w życiu teatralnym. Fot.: Michał Jadczak">

To obecnie jeden z najpopularniejszych polskich dramatopisarzy. Jego teksty wystawiali, m.in., Jan Klata, Piotr Cieplak, Paweł Łysak, Piotr Ratajczak i Łukasz Witt-Michałowski. Jest stałym felietonistą serwisu e-teatr.pl. Prowadzi też blog (www.arturpalyga.blog.bielsko.pl). Adres jest taki nie bez przyczyny, bo przez kilka ostatnich lat dramatopisarz pracował jako konsultant programowy w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej. <!** reklama>

W Bydgoszczy nie jest jednak kimś obcym. Jest autorem „Turystów”, „V(F) ICD-10 Transformacji”, „Szwoleżerów”, wystawianych na deskach naszego Teatru Polskiego. Na październik planowana jest premiera sztuki „Truskawkowa niedziela” w reżyserii Grażyny Kani.

Jako dramaturg Artur Pałyga rozpoczął pracę od warsztatów z młodzieżą, których efektem będą scenki na podstawie „Pamiętnika gapia” Zbigniewa Raszewskiego. Zostaną zaprezentowane w ramach tegorocznego Festiwalu Prapremier. Dramaturg będzie też prowadził zajęcia w szkołach. Kolejnym jego projektem jest Szkoła Pisania. Comiesięczny cykl warsztatów będzie skierowany do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, którzy chcą poznać podstawy dramatopisarstwa. Zostanie również stworzona stała grupa profesjonalna, składająca się z początkujących autorów, którzy chcą rozwijać swój warsztat dramatopisarski. Efekty ich pracy będą prezentowane w postaci otwartych czytań. Koszt warsztatów to 300 zł za semestr.

- Można poznać podstawy konstrukcji dramatu, budowy postaci, nauczyć się, jak ważny jest rytm i muzyczność. Ale najważniejsze chyba jest to, że można spotkać się i porozmawiać o poezji, polityce, teatrze, zastanowić się nad tematami, a potem rozmawiać o swoich tekstach, szlifować je. Mam nadzieję, że efektem rocznych warsztatów będzie wystawienie spektaklu któregoś z uczestników - mówi Artur Pałyga, pytany o to, czy pisania dramatów można się nauczyć.

- Prowadziłem w kilku miejscach Polski warsztaty dramatopisarskie, trwające maksymalnie tydzień. Jest sporo osób zainteresowanych ich kontynuacją i dlatego zaproponowałem Pawłowi Łysakowi, że poprowadzę roczny kurs dramatopisarski. Chcę skupić wokół teatru grupę ludzi, którzy są nim żywo zainteresowani - dodaje dramaturg.

Jest bardzo zapracowanym człowiekiem, nie tylko z powodu obowiązków teatralnych. Niedawno po raz drugi został ojcem. Praca wymusza rozłąkę z rodziną mieszkającą w Bielsku-Białej. - Odstresowuję się na spacerach. Biorę dzieci i jedziemy na spacer. Zawsze z książką - mówi dramaturg.

Warto wiedzieć

Zostań autorem sztuki teatralnej!

  • Zajęcia w Szkole Pisania będą odbywały się raz w miesiącu.
  • Pierwsze warsztaty zakończą się w październiku 2013 roku podczas aneksu Festiwalu Prapremier.
  • Na scenie Teatru Polskiego odbędą się czytania aktorskie wybranych tekstów.
  • Zgłaszać można się pod adresem: [email protected].

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!