Zawiszanie odprawili z kwitkiem outsidera [zdjęcia]

Marek Fabiszewski, fot. Tymon Markowski
Zawiszanie tak jak udanie zaczęli sezon od 5:0 w Nowym Sączu, tak udanie zakończyli rundę jesienną wygraną 3:1 na Gdańskiej z Polonią.

<!** Image 3 align=none alt="Image 200021" sub="Mateusz Mika, bramkarz bytomskiej Polonii, nie tylko 3-krotnie wyjmował piłkę z siatki, ale w 90 minucie padł też „ofiarą” zderzenia z Tomaszem Chałasem. Po meczu odwieziony został do szpitala z podejrzeniem złamania kości twarzy i czaszki. Fot. Tymon Markowski">

Jednak w sobotnie popołudnie podopieczni Jurija Szatałowa długo grali jednostajnym rytmem. Zapewne mieli tę świadomość, że gol i tak padnie, wcześniej czy później. A stało się to w 34 minucie przy okazji pierwszego rzutu rożnego dla Zawiszy. Z lewej strony dośrodkował Hermes, a wbiegający w pole karne Piotr Petasz najpierw przyjął piłkę na piersi, a chwilę potem z woleja trafił do siatki.

W obliczu kłopotów kadrowych, zwłaszcza w obronie, Petasz wrócił do składu. Podobnie jak Bartosz Kopacz. A po pięciu meczach przerwy i wyleczeniu kontuzji ostatnie 9 minut zagrał Daniel Mąka.

Czerwona kartka Kopacza...

Gdy w 48 min Kopacz w niegroźnych okolicznościach w środku pola sfaulował rywala i zobaczył drugą żółtą kartkę, można było mieć pewne obawy, jak będzie wyglądać dalsza część meczu.

Po spotkaniu trener Jurij Szatałow odniósł się do tej sytuacji. - Nie mam żadnych pretensji do swojego zawodnika. Bartek popełnił dwa przewinienia i od razu dostał dwie żółte kartki. Bardziej mam pretensje do arbitra za zbyt miękkie sędziowanie.

Ale po stracie zawodnika zawiszanie paradoksalnie zaczęli grać coraz lepiej, jakby więcej swobody na boisku bardziej im pasowało. Zanim padł gol na 2:0, w 53 min na strzał z dystansu zdecydował się Adrian Błąd, ale piłka minimalnie minęła lewy słupek bramkarza.

...i dwa gole Drygasa

W 61 min po kolejnej kontrze bydgoszczanie podwyższyli wynik. Tym razem gospodarze wyszli czterech na trzech. Z prawej strony pola karnego znalazł się Rafał Leśniewski i zachował się niczym rasowy skrzydłowy. Przeważnie to on wykańcza akcje kolegów, tym razem dograł wzdłuż „piątki”, zakładając przy okazji obrońcy tzw. siatkę. Kamil Drygas dopełnił formalności.

Nie było to jego ostatnie słowo, bowiem trzy minuty później po składnej akcji Michała Masłowskiego i Adriana Błąda, Drygas silnym strzałem lewą nogą z 11 metrów podwyższył na 3:0.

Outsider gra do końca

Piłkarze outsidera grali do końca i podtrzymali skuteczność z poprzednich pięciu meczów, w których strzelali rywalom po golu. Tym razem uczynił to w 83 min Krzysztof Michalak, który wykorzystał niezdecydowaną interwencję Błażeja Jankowskiego. Pierwszą okazje goście mieli już w 13 min, ale strzał Tomasza Górkiewicza wybronił Wojciech Kaczmarek.

Jacek Trzeciak, trener bytomian, nadal ma nadzieje na uratowanie się przed spadkiem. - Grając w piłkę nauczyłem się walczyć do samego końca i nie odpuszczać żadnemu rywalowi. Sport nauczył mnie szacunku do przeciwnika, rywalizacji do ostatnich minut i tego się trzymam. Najwyżej wyrzucą mnie z hukiem, sam się nie poddam.

Dziś w Orange Sport

Uwaga, kibice! Dziś o godz. 20.30 w Orange Sport szczegółowe podsumowanie rundy jesiennej I ligi w magazynie „Futbol raport”.

Fakty

Zawisza Bydgoszcz - Polonia Bytom 3:1 (1:0)

• Bramki: 1:0 Piotr Petasz (34) 2:0 Kamil Drygas (61), 3:0 Kamil Drygas (64), 3:1 Krzysztof Michalak (83).
  • Czerwona kartka: Bartosz Kopacz (48, Zawisza, za 2 ŻK).
  • Żółte kartki: Bartosz Kopacz - Tomasz Górkiewicz.
  • Sędziował: Mariusz Złotek (Stalowa Wola).
  • Widzów: 3000.
  • Zawisza: Wojciech Kaczmarek - Błażej Jankowski, Bartosz Kopacz, Łukasz Skrzyński, Piotr Petasz - Tomasz Ostalczyk, Kamil Drygas, Hermes, Michał Masłowski (78 Jakub Wójcicki), Adrian Błąd (81 Daniel Mąka) - Rafał Leśniewski (73 Tomasz Chałas).
  • Polonia: Mateusz Mika - Tomasz Górkiewicz, Piotr Kulpaka, Jacek Broniewicz (71 Paweł Alancewicz), Krzysztof Michalak - Przemysław Szkatuła, Martin Baran, Paweł Gamla (63 Dawid Cempa), Dawid Krzemień (77 Tomasz Kaczor), Kamil Białkowski - Maksym Pokotyluk.
  • Zaległości z 14. kolejki: Miedź - Ząbki (niedziela, 12.30, transmisja w Orange Sport).

Pary 18. kolejki (9/10 marca 2013)

Zawisza - Sandecja (w pierwszym meczu 5:0 dla bydgoskiego zespołu), Olimpia - Flota (0:1), Termalica - Polonia (3:0), Cracovia - Okocimski (2:0), Kolejarz - GKS Tychy (1:1), Łęczna - Miedź (0:2), Warta - Arka (0:2), ŁKS - GKS Katowice (2:1), Dolcan - Stomil (2:1).