Zobacz wideo: Dramatyczne dane dotyczące zgonów w Polsce

Zadzwonił do nas pan Janusz z Inowrocławia: - Na początku marca jadę do sanatorium do Kołobrzegu. Mam 78 lat i już dawno się zaszczepiłem na COVID-19. Dawkę przypominającą przyjąłem w grudniu ubiegłego roku. Jestem nieinternetowy, nie mam IKP, więc tak naprawdę nie mam żadnego dowodu, że jestem zaszczepiony. Boję się, że mogą certyfikatu szczepienia wymagać w uzdrowisku albo na przykład w jakiejś kawiarni czy restauracji. Czy mogę zdobyć papierowy certyfikat? - dopytuje się nasz Czytelnik.
Bartłomiej Chmielowiec, rzecznik praw pacjenta, potwierdza, że informację o przyjętych dawkach szczepionki można znaleźć i pobrać z Internetowego Konta Pacjenta (IKP). Po przyjęciu drugiej dawki pojawia się tam również kod QR, którym możemy potwierdzić zrealizowane szczepienie.
- Jeśli nie korzystamy z Internetowego Konta Pacjenta, poprośmy o wydruk zaświadczenia oraz kodu QR w punkcie szczepień - mówi Bartłomiej Chmielowiec.
Unijny Certyfikat Covidowy. Jak długo jest ważny?
Od 1 lutego 2022 roku ważność Unijnych Certyfikatów COVID (UCC) została skrócona z roku do 270 dni (9 miesięcy). Dotyczy to osób po zaszczepieniu pełnym cyklem, przyjęciu dawki przypominającej lub dawki dodatkowej. Data ważności jest liczona od ostatniego szczepienia.
Co ważne, osoby z obniżoną odpornością, mogą przyjąć dawkę uzupełniającą szczepionki przeciw COVID-19 już po 28 dniach. Zaszczepione mogą być osoby, u których odpowiedź immunologiczna na szczepienie mogła być niewystarczająca. W tym przypadku od 1 lutego br. ważność certyfikatu takiej osoby także została skrócona do 270 dni licząc od daty szczepienia dawką dodatkową.
Szczepienia przeciwko COVID-19. Kiedy dawka przypominająca?
Barbara Nawrocka, rzecznik Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, przypomina, że od 3 stycznia 2022 roku wszystkie osoby pełnoletnie mogą przyjąć dawkę uzupełniającą szczepionki przeciwko koronawirusowi już po upływie 5 miesięcy od pełnego zaszczepienia.
- Chyba, że w schemacie podstawowym przyjęliśmy szczepienie preparatem Johnson & Johnson, to wtedy już po 2 miesiącach może mieć podaną szczepionkę przypominającą - mówi Barbara Nawrocka.
Na szczepienie dawką przypominającą trzeba się zarejestrować. Rejestracja zajmuje tylko chwilę i możliwa jest przez: - bezpłatną
- infolinię Narodowego Programu Szczepień 989;
- SMS o treści SzczepimySie na numer 880 333 333;
- pobliski punkt szczepień;
- e-rejestrację dostępną na stronie pacjent.gov.pl
Poza tym lekarz w punkcie szczepień może samodzielnie wystawić e-skierowanie na szczepienie. Dzieje się tak w przypadku braku automatycznie wystawionego e-skierowania. Każdorazowo lekarz ocenia odstęp od ostatniego szczepienia - minimum 150 dni w przypadku dawki przypominającej.