W Polsce kalendarz szczepień co roku określa Program Szczepień Ochronnych. Wśród tych obowiązkowych znajdziemy między innymi szczepienie przeciwko pneumokokom, a wśród zalecanych - szczepienia przeciwko ospie wietrznej i meningokokom. Warto rozważyć wykonanie szczepień na początku roku szkolnego, ponieważ powrót dzieci do szkoły, przedszkola i żłobka zbiega się w czasie z rozpoczęciem okresu infekcji sezonowych.
Jeśli dziecko nie jest uodpornione przeciwko ospie wietrznej (nie chorowało lub nie było zaszczepione) i ma bezpośredni kontakt z osobą chorą, prawdopodobieństwo, że zachoruje wynosi aż 80-90 procent.
Warto pamiętać, że celowe kontaktowanie dzieci chorych ze zdrowymi na przykład podczas wspólnej zabawy nie jest dobrą formą uodpornienia na ospę, ponieważ każde zachorowanie niesie ryzyko ciężkiego przebiegu choroby oraz wystąpienia powikłań. Jedyną dobrą metodą profilaktyki w tym wypadku są szczepienia ochronne - wyjaśnia doktor Bożena Walewska-Zielecka, dyrektor do spraw medycznych Medicover Polska.
- Schemat szczepienia obejmuje dwie dawki. Pierwszą można podać już od 9. miesiąca życia - najlepiej jednak zrobić to pomiędzy 12. a 18. miesiącem. Drugą dawkę należy podać co najmniej 6 tygodni po pierwszej. Na szczepienie możemy jednak zdecydować się również później. Pamiętajmy, że ochrona przed ospą wietrzną ma kluczowe znaczenie dla kobiet planujących ciążę - dodaje.
POLECAMY RÓWNIEŻ:
Poznaj i zastosuj w swojej diecie 25 zasad zdrowego żywienia

ZOBACZ TAKŻE: FLESZ - oddając krew ratujesz życie
(Źródło: Newsroom 360)