Szpital im. Biziela zakupił nowoczesny sprzęt medyczny o łącznej wartości ponad 2 milionów złotych! Najdroższa jest tzw. neuronawigacja, która działa podobnie jak nawigacja GPS.
<!** Image 2 alt="Image 159478" sub="Magdalena Żbikowska prezentuje nowy cytometr przepływowy Fot. Dariusz Bloch">Wyobraźmy sobie, że mózg jest mapą, narzędzie chirurgiczne - samochodem, a system nawigacji neurologicznej to GPS. Mówiąc prosto, neuronawigacja pozwala usunąć z mózgu lub z kręgosłupa krwiaki, guzy czy zwyrodnienia i jednocześnie umożliwia chirurgom lokalizację narzędzia, którym to wykonują. To metoda niezwykle precyzyjna i mało inwazyjna.
- Mamy do czynienia ze sprzętem najwyższej klasy. Jesteśmy czwartym ośrodkiem w Polsce, który posiada tak nowoczesny aparat. Jego wartość wynosi ponad 80 procent całej kwoty, którą szpital wydał na nowe urządzenia - cieszy się dr n. med. Andrzej Swincow, ordynator oddziału neurochirurgii i neurotraumatologii z pododdziałem usprawniania leczniczego.
Sześć nowych urządzeń KTG ma usprawnić opiekę nad pacjentkami w ciąży i noworodkami. Aparaty pozwalają m.in. stwierdzić, czy do organizmu dziecka dociera wystarczająca ilość tlenu.
<!** reklama>- W ubiegłym roku odebraliśmy w naszym szpitalu ponad 22 tysiące porodów. Ale warto zaznaczyć, że zajmujemy się patologicznymi ciążami z całego województwa. To przypadki przedwczesnych porodów, cukrzycy ciążowej czy konfliktów serologicznych. Liczymy na to, że dzięki zakupionym aparatom zmniejszy się liczba cięć cesarskich. Jeden z KTG pozwala nam monitorować ciąże bliźniacze - wyjaśnia dr n. med. Maria Maciejewska-Kaźmierczak, specjalista ginekologii i położnictwa.
Do katedry i kliniki położnictwa, chorób kobiecych i ginekologii o nkologicznej trafił też cyfrowy aparat USG, dzięki któremu lekarz będzie mógł dokładnie określić masę i ułożenie płodu, a rodzice będą mieli okazję obserwować i zdobyć nagranie pierwszych ruchów dziecka.
Ostatni z listy zakupów szpitala im. Biziela jest tzw. cytometr przepływowy, wykorzystywany w pracowniach immunologicznych. Wystarczy próbka krwi i można kompleksowo ocenić stan układu odpornościowego pacjenta. Wyniki badań są niemal natychmiastowe. W tym przypadku chodzi np. o diagnozowanie alergii, wykrywanie komórek białaczkowych czy wykonywanie badań przed zabiegiem transplantologicznym.
Zakup nowoczesnego sprzętu jest ukoronowaniem wielomiesięcznych starań o dofinansowanie z Unii Europejskiej. Ostatecznie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego szpital uzyskał ponad 1,77 mln złotych. Pozostałe środki - 15 procent z wydanych ponad 2 milionów złotych - stanowił wkład własny placówki.