- Dziś katolikom powinny towarzyszyć uczucia zadumy i refleksji. Czas zawiesić rzeczy przyjemne i radosne, by móc zatrzymać się w biegu, zastanowić nad swoim życiem - mówi ks. prałat Wojciech Przybyła.
<!** Image 1 align=left alt="Image 185686" >1. Jakie znaczenie dla katolików powinna mieć Środa Popielcowa?
To szczególny dzień. W środę popielcową rozpoczyna się bardzo ważny okres w życiu osób wierzących. Wchodzimy w czas przygotowań do przeżywania męki Chrystusa. Środa popielcowa pozwala dobrze rozpocząć wielki post. Dziś katolikom powinny towarzyszyć uczucia zadumy i refleksji. Czas zawiesić rzeczy przyjemne i radosne, by móc zatrzymać się w biegu, zastanowić nad swoim życiem.
2. Czy uczestnictwo w nabożeństwie popielcowym jest obowiązkowe?
Środa popielcowa inicjuje ważny okres liturgiczny, dlatego Kościół zachęca, aby tego dnia wziąć udział w mszy świętej i posypać głowę popiołem. Niemniej zgodnie z prawem kanonicznym wierny, który nie będzie uczestniczył w nabożeństwie popielcowym, nie popełni grzechu ciężkiego.
<!** reklama>
3. Jak współcześnie warto przeżywać wielki post?
Dajmy sobie szansę zatrzymania się w pędzie współczesnego świata. Dziś można pozwolić sobie na wszystko. Wokół wiele bogato wyposażonych sklepów i miejsc rozrywki, takich jak kina, teatry czy dyskoteki. Czy w dzisiejszych czasach człowiek jako całość fizyczna i duchowa potrzebuje zadumy? Odpowiedź brzmi: tak. Życie to nie tylko przyjemności, bogactwa i dobra. Współcześnie warto pościć nie tylko poprzez jedzenie, ale również poprzez odmówienie sobie pewnych przyjemności doczesnych. Wtedy człowiek przeżyje wielki post jako czas ciszy, w której usłyszy to, co najważniejsze.