Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielki Piątek online. Liturgia na żywo z Bazyliki Świętego Piotra w Watykanie. Transmisja online

Mikołaj Romanowski
Mikołaj Romanowski
Wideo
od 16 lat
W Kościele katolickim Wielki Piątek jest upamiętnieniem śmierci Chrystusa. Wielkopiątkowa liturgia jest pamiątką zwycięstwa odniesionego przez ukrzyżowanego Pana Jezusa. Tego dnia w kościele nie odprawia się mszy świętej, a jedynie sprawuje się Liturgię Męki Pańskiej. W wielu miastach organizowane są drogi krzyżowe. Tradycją wielkanocną jest celebracja Liturgii Męki Pańskiej w stolicy apostolskiej - w Watykanie. Transmisję live możesz obejrzeć za pośrednictwem tego artykułu - okno z transmisją na żywo udostępniamy poniżej.

Spis treści

Wielki Piątek - co to za święto i jaką ma symbolikę?

Jak można zaobserwować w czasie wielkopiątkowej liturgii księża oraz ministranci noszą czerwone szaty. Mają one symbolizować miłość zwyciężającą śmierć na krzyżu. W tym dniu nie używa się instrumentów muzycznych, ani dzwonków. Nie ma także pieśni na wejście. Na początku celebrans przez chwilę leży krzyżem przed ołtarzem. W tym czasie wierni klęczą.

Wielki Piątek - Liturgia Męki Pańskiej

W dalszym ciągu celebracji tego święta następuje Liturgia Słowa Bożego, podczas której wierni wysłuchają dwóch czytań, psalmu (bez organów) oraz opisu Męki Pańskiej z Ewangelii św. Jana. Po kazaniu następuje Adoracja Krzyża, podczas której kapłani, służba liturgiczna oraz wierni całują rany Jezusa na krzyżu Po niej następuje Komunia święta, a tuż po jej zakończeniu rozpoczyna się modlitwa nad ludem (bez błogosławieństwa i rozesłania).

Na zakończenie Liturgii Męki Pańskiej Jezus pod postacią eucharystyczną zostaje przeniesiony do specjalnie przygotowanej kaplicy, zwanej na tę okazję w Grobem Pańskim, gdzie zaczyna się adoracja.

Czy w Wielki Piątek obowiązuje post?

W Wielki Piątek obowiązuje post, jednak na innych zasadach niż w pozostałe piątki. Wielkopiątkowy post nieco różni się od tego, który praktykujemy przez pozostałą część roku. Standardowy post obowiązuje katolików, którzy ukończyli czternasty rok życia i nakazuje im wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Ścisły post w polskim kościele ma miejsce tylko dwa dni w roku: w Środę Popielcową i właśnie w Wielki Piątek. Post ścisły nakazuje nie tylko wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, ale również post ilościowy, który oznacza, iż wierny może tego dnia spożyć tylko jeden posiłek do syta. Zasada postu ilościowego dotyczy wiernych w wieku 18-60 lat.

Ścisły post nie ma na celu odmawiania sobie jedzenia, ale według wykładni Kościoła katolickiego ma to być dla wiernych pewien rodzaj ascezy, dzięki której łatwiej nam będzie przeżywać tajemnicę śmierci Jezusa Chrystusa.

Módl się z papieżem Franciszkiem - transmisja online Liturgii Męki Pańskiej w Wielki Piątek prosto z Watykanu

Liturgia Męki Pańskiej to nieodłączne wydarzenie związane z Wielkim Piątkiem. Czytelnicy, którzy nie mogą osobiście uczestniczyć w świątyniach w liturgii, mogą obejrzeć transmisję Liturgii Męki Pańskiej w internecie na żywo z Watykanu - kamery internetowe znajdują się na placu przy Bazylice Świętego Piotra i stamtąd trwa transmisja na żywo:

Wielki Piątek - czy jest to dzień wolny od pracy?

Wielki Piątek to drugi dzień Triduum Paschalnego. W tym roku Wielki Piątek przypada na 7 kwietnia 2023. W wielu krajach Wielki Piątek jest wolny od pracy. W Polsce jest to dzień pracujący. W Wielki Piątek wolne od pracy mają Austriacy, Brytyjczycy, Bułgarzy, Cypryjczycy, Duńczycy, Estończycy, Finowie, Hiszpanie, Holendrzy, Łotysze, Maltańczycy, Niemcy, Portugalczycy, Słowacy, Szwedzi.

Co to jest Triduum Paschalne

Triduum Paschalne to najważniejsze wydarzenie w roku liturgicznym rzymskich katolików oraz starokatolików, którego istotą jest celebracja misterium paschalnego: męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Rozpoczyna się wieczorną Mszą w Wielki Czwartek (msza Wieczerzy Pańskiej), kończy zaś nieszporami Niedzieli Wielkanocnej. Wielki Piątek jest drugim dniem Triduum Paschalnego - dramatycznym dniem sądu, męki i śmierci Chrystusa. Jest to jedyny dzień w roku, kiedy nie jest sprawowana Msza św. W kościołach odprawiana jest Liturgia Męki Pańskiej, a na ulicach wielu miast sprawowana jest publicznie Droga Krzyżowa. Jest to dzień postu ścisłego!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera