Zobacz, jakie nowe objawy może dawać koronawirus
W czwartek 15 października premier Mateusz Morawiecki poinformował o wprowadzeniu nowych obostrzeń spowodowanych epidemią koronawirusa.
Zmiany te dotyczą m.in. funkcjonowania szkół. Od 17 października szkoły wyższe i ponadpodstawowe w strefie czerwonej przechodzą na nauczanie zdalne, natomiast w strefie żółtej - na nauczanie hybrydowe.
Utrudnienia w pracy
Szkoły podstawowe i przedszkola pracują na razie normalnie, jednak i tutaj premier Morawiecki nie wykluczył zmian. Zapytany przez dziennikarza powiedział, że jeśli nie uda się powstrzymać pandemii, również te placówki będą musiały przejść na pracę zdalną lub hybrydową. - Rozważamy różne scenariusze, ale ten jest najtrudniejszy, ponieważ on jednocześnie oznacza duże utrudnienia w świadczeniu pracy przez rodziców. Dlatego też jak najdłużej chcemy chronić przedszkola, klasy I-IV i starsze klasy szkół podstawowych przed nauczaniem zdalnym - stwierdził.
Premier dodał, że jeśli będzie konieczność powrotu do nauczania zdalnego dla młodszych dzieci, to dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców zostanie przywrócony.
Zasiłek opiekuńczy - dla kogo
Jak informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego z dodatkowego zasiłku opiekuńczego mogą skorzystać ubezpieczeni rodzicie, którzy sprawują osobistą opiekę nad dziećmi do 8 lat w związku z zamknięciem z powodu COVID-19 żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko.
Zasiłek przysługuje również w sytuacji, gdy brak jest możliwości zapewnienia przez wspomniane placówki opieki z powodu ich ograniczonego funkcjonowania np. gdy lekcje odbywają się w trybie hybrydowym - część dzieci uczy się w szkole, a część w domu.
O dodatkowy zasiłek opiekuńczy można także się starać w przypadku braku możliwości sprawowania opieki przez nianię.
Na tych samych zasadach zasiłek przysługuje ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności; do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, oraz do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
