Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zasiłek opiekuńczy, czerwiec 2020. Do kiedy, jakie zasady. Dodatkowy zasiłek został wydłużony

Marta Mikołajska
Oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem należy złożyć do swojego płatnika składek (np. pracodawcy) lub bezpośrednio do ZUS-u.
Oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem należy złożyć do swojego płatnika składek (np. pracodawcy) lub bezpośrednio do ZUS-u. Filip Kowalkowski/archiwum Polska Press
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wydłużony został do 14 czerwca. Będzie on przysługiwał także tym rodzicom, którzy mimo otwarcia żłobków zdecydują się osobiście sprawować opiekę nad dzieckiem. Do tej pory do ZUS-u trafiło już około 860 tysięcy wniosków.

Jak poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony zostanie do 14 czerwca.

Zasiłek opiekuńczy - komu przysługuje?

O zasiłek opiekuńczy mogą się starać rodzice dzieci do 8. roku życia w związku z zamknięciem żłobków, klubów dziecięcych przedszkoli i szkół z powodu epidemii koronawirusa.

Zasiłek przysługuje także ubezpieczonym rodzicom dzieci i młodzieży:

  • do lat 16, które mają orzeczenie o niepełnosprawności,
  • do lat 18, które mają orzeczenie znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
  • dzieci, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Przepisy przyznają także prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego ubezpieczonym rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionych od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą w przypadku zamknięcia z powodu epidemii placówki, do której uczęszcza osoba niepełnosprawna.

Dajemy rodzicom wybór. Zasiłek będzie przysługiwał oczywiście również w sytuacji, gdy np. żłobek czy klub dziecięcy zostanie otwarty, ale nie będzie mógł zapewnić opieki wszystkim dzieciom

Dodatkowo, prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego będą mieli także ci rodzice, którzy mimo otwarcia placówki (żłobka, klubu dziecięcego przedszkola i szkoły) nie zdecydują się na posłanie do niej dziecka.

– W ten sposób dajemy rodzicom wybór. Zasiłek będzie przysługiwał oczywiście również w sytuacji, gdy np. żłobek czy klub dziecięcy zostanie otwarty, ale nie będzie mógł zapewnić opieki wszystkim dzieciom – mówi Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Do tej pory do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych trafiło 858 928 wniosków o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Tylko w maju było ich 266 143.

Zasiłek opiekuńczy - jak uzyskać?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że aby otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy należy złożyć u swojego płatnika składek (np. pracodawcy, zleceniodawcy) oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Jest ono jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Osoby prowadzące działalność pozarolniczą składają oświadczenie w ZUS. Można je złożyć w dowolnym momencie, jednak bez niego ani płatnik składek, ani ZUS nie wypłacą zasiłku.

Uprawnienia do dodatkowego zasiłku opiekuńczego ustalane są tylko na okres wskazany w oświadczeniu. Jeżeli ubezpieczony chce otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy na kolejny okres, musi ponownie złożyć oświadczenie.

Oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem dostępne jest na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych: www.zus.pl.

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera