Koronawirus spowodował, że wiele osób, które planowały wesele w tym roku, musiało zrezygnować z ich organizacji. Część zdecydowała się na skromne uroczystości w domach, inni umówili się z restauracjami na przełożenie terminu na dalsze miesiące.
Długoterminowa pogoda na lato 2020. Sprawdź prognozy dla Polski.
Wesela do 50 osób. Ministerstwo dało zielone światło
Czerwiec to miesiąc, w którym wiele par decyduje się wziąć ślub. Jest nadzieja, że będą mogły zorganizować wesele. Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński poinformował w piątek na konferencji prasowej, że Ministerstwo Zdrowia w ramach kolejnego etapu "odmrażania" gospodarki rekomenduje zgodę na organizację wesel - do 50 uczestników. Poluzowanie restrykcji miałoby nastąpić już w kolejnym etapie odmrażania gospodarki, a tego spodziewać się można na początku czerwca.
Jak dodał Janusz Cieszyński, opracowywane są wytyczne sanitarne w sprawie organizacji wesel w czasie epidemii, które koordynuje Główny Inspektorat Sanitarny i Ministerstwo Rozwoju. Ostateczną decyzję ma podjąć Rada Ministrów.
Ministerstwo Zdrowia w ramach kolejnego etapu "odmrażania" gospodarki rekomenduje zgodę na organizację wesel - do 50 uczestników
Restauracje po nowemu
Od poniedziałku, 18 maja, gości na nowo mogą przyjmować restauracje. Wcześniej mogły jedynie serwować dania na wynos. Obsługa odbywa się jednak przy zaostrzonych przepisach sanitarnych. Kelnerzy muszą zasłaniać nos i usta, obsługiwać gości w rękawiczkach jednorazowych, wszystkie dania podawać na tacy, po każdym kliencie dezynfekować stoły i krzesła.
POLECAMY:
TOP 50 najpopularniejszych żeńskich nazwisk w Polsce
FLESZ. Roaming - stawki
Epidemia koronawirusa - najważniejsze informacje
SARS-CoV-2 to wirus, który wywołuje ostrą chorobę układu oddechowego - COVID-19. Pierwsze przypadki zachorowań odnotowano w Chinach pod koniec 2019. W trzeciej dekadzie maja 2020 liczba przypadków zakażenia koronawirusem na świecie przekraczała już 5 mln osób (w rzeczywistości zakażonych jest więcej - mowa jedynie o osobach, u których wykonano test), a śmiertelnych ofiar - 300 tysięcy. Było również ponad 2 miliony ozdrowieńców.
Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, u 80 proc. chorych, przebieg COVID-19 jest łagodny, ciężkie powikłania występują u osób starszych, z obniżoną odpornością i chorobami przewlekłymi. Prawdą jest jednak, że COVID-19 powoduje więcej zgonów, niż grypa sezonowa. Około 3,4 procent potwierdzonych przypadków COVID-19 było śmiertelnych, podczas gdy w przypadku grypy jest to poniżej 1 procent.
COVID-19, jakie są objawy
Objawy choroby pojawiają się między drugim a czternastym dniem od zakażenia. Najczęściej występującymi objawami choroby COVID-19 są:
- gorączka,
- męczący kaszel,
- uczucie duszności
- problemy z oddychaniem.
- czasem pojawiają się też bóle mięśniowe.
W poważniejszych przypadkach rozwija się ciężkie zapalenie płuc, zespół ostrej niewydolności oddechowej, posocznica i wstrząs septyczny, które mogą prowadzić do śmierci pacjenta. Statystyki wskazują, że wśród osób ciężko chorych jest więcej mężczyzn.
