
Zasiłek dla bezrobotnych a problemy z podjęciem zatrudnienia
Jeżeli weźmiemy pod uwagę płeć i wiek, to znalezienie pracy przysparza największych trudności kobietom, osobom długotrwale bezrobotnym, pracownikom powyżej 50. roku życia oraz ludziom młodym, do 30. roku życia.

Zasiłek dla bezrobotnych a utrata prawa do świadczenia
Prawo do zasiłku dla bezrobotnych można stracić, np. gdy bezrobotny nie zawiadomi urzędu pracy o podjęciu zatrudnienia lub założeniu własnej firmy.
Urząd pracy może także cofnąć prawo do zasiłku, jeżeli bezrobotny odmówi przyjęcia oferty pracy z urzędu lub innej działalności zarobkowej, nie zgodzi się wykonywać prac użytecznych społecznie, robót publicznych lub prac interwencyjnych bądź też odmówi przyjęcia stażu, nie zgodzi się na udział w szkoleniu czy przygotowaniu zawodowym.
Prawo do zasiłku dla bezrobotnych traci się również wraz z rozpoczęciem działalności gospodarczej (nie przysługuje nawet osobie, która zawiesiła działalność gospodarczą), a także ze względu na inne okoliczności prowadzące do utraty statusu osoby bezrobotnej i/lub prawa do zasiłku.

Utrata zasiłku dla bezrobotnych a ponowne przyznanie świadczenia
Uwaga. Status osoby bezrobotnej może zostać przyznany dopiero po upływie co najmniej 120 dni od jego utraty.

Zasiłek dla bezrobotnych a propozycja z urzędu pracy
Zgodnie z przepisami zasiłek dla bezrobotnych mogą pobierać osoby, którym urząd pracy nie zaproponował stażu, przygotowania zawodowego, ani pracy. Naturalnie urzędnicy kierują się pewnymi kryteriami podanymi przez osobę bezrobotną. Jeżeli np. powiesz, że szukasz pracy w zawodzie fizjoterapeuty, urząd pracy z pewnością nie zaproponuje ci posady sprzątaczki. Ważny jest również przedział cenowy, w którym poszukujemy pracy.