
Zasiłek dla bezrobotnych a urlop wychowawczy
O zasiłek dla bezrobotnych mogą ubiegać się mamy, które straciły pracę po urlopie wychowawczym. Niestety, nie wszyscy pracodawcy chcą kontynuować współpracę z kobietami, które nie pracowały przez dłuższy okres ze względu na wychowywanie dziecka. (Oddzielną kwestię stanowi etyczność takiego postępowania.)

Zasiłek dla bezrobotnych a składki na Fundusz pracy
Status osoby bezrobotnej uprawnia do pobierania zasiłku dla bezrobotnych. Mogą go otrzymać osoby, które spełniają odpowiednie warunki. Przede wszystkim musiały one być zatrudnione w przeszłości i pobierać pensję w kwocie co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę. Z ich wynagrodzenia powinny być odprowadzane składki na Fundusz Pracy.
Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy musi odpowiadać wartości co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę w przeliczeniu na okres pełnego miesiąca. (Nie dotyczy to bezpłatnych urlopów powyżej 30 dni.)

Okres wypłaty zasiłku dla bezrobotnych
Urząd pracy przyznaje prawo do zasiłku dla bezrobotnych na okres 6 lub 12 miesięcy. Długość pobierania zasiłku jest uzależniona od wielkości bezrobocia na danym obszarze. Jeżeli bezrobocie na terytorium, które zamieszkuje bezrobotny, przewyższy 150% stopy bezrobocia w całym kraju, zasiłek dla bezrobotnych można pobierać nawet przez jeden rok.

Zasiłek dla bezrobotnych a nowa praca
Okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych może być skrócony, jeżeli bezrobotny znajdzie pracę. Wówczas trzeba poinformować o tym urząd pracy.
W PUP należy zgłosić podjęcie zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej.