Słońce świeci coraz mocniej, a my odsłaniamy więcej ciała. Wielu z nas już zaczyna opalanie. Czym może grozić niewłaściwe korzystanie ze słońca?
Maria Pyzio-Gutkowska, dermatolog: Czerniakiem, choć warto wspomnieć tu także o pozostałych typach raka skóry, które są szczególnie niebezpieczne, bo występują najczęściej - to rak podstawnokomórkowy i płaskonabłonkowy. Pierwszy z nich można uznać za najpowszechniejszy, pojawiający się przeważnie u osób około 70. roku życia. Występuje głównie w miejscach narażonych na działanie promieniowania ultrafioletowego - na twarzy, dekolcie, ramionach i plecach. Wcześnie rozpoznany jest wyleczalny w stu procentach. W podobnym przedziale wiekowym występuje rak płaskonabłonkowy, rozwijający się w obrębie zmian skórnych, które nazywa się rogowaceniem słonecznym. Niestety, w przeciwieństwie do raka podstawnokomórko-wego, ten ma znaczny potencjał złośliwości. Nawet w stopniu niewielkiego zaawansowania mogą pojawić się przerzuty do węzłów chłonnych, ale też dalszych narządów. Czerniak jest nowotworem najagresywniejszym - dość szybko daje przerzuty.
Kto jest najbardziej narażony na czerniaka?
Maria Pyzio-Gutkowska, dermatolog: Osoby o bardzo jasnej karnacji, niebieskich oczach i rudych bądź jasnych blond włosach.
To znaczy, że lepiej nie opalać się w ogóle, gdyż grozi to rakiem?
Maria Pyzio-Gutkowska, dermatolog: Niekoniecznie, ale jak przy wszystkim - zachowajmy zdrowy rozsądek. Stosujmy kremy z wysokimi filtrami, unikajmy wizyt w solarium. Dodatkowo mieć się na baczności powinny osoby z chorobą zwaną zespołem znamion dysplastycznych. Występuje on rodzinnie i pacjenci, którzy go mają, zwykle wiedzą o tym. Znamiona występują wtedy licznie, są niewielkich rozmiarów, często o nieregularnych i rozmytych granicach, niejednolitym zabarwieniu i różnym kształcie.
POLECAMY RÓWNIEŻ:
Poznaj i zastosuj w swojej diecie 25 zasad zdrowego żywienia
